میزان/ سازمان بهداشت جهانی به تازگی اعلام کرده است که استفاده از ماسک در مکان‌های پرتردد و سرپوشیده توصیه می‌شود.

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد استفاده از ماسک در مکان‌هایی مانند حمل و نقل عمومی، مغازه‌ها و دیگر مکان‌های پرتردد و سرپوشیده توصیه می‌شود.
با وجود این که جنجال بر سر استفاده از ماسک از چند ماه پیش آغاز شده است و همچنان ادامه دارد سازمان جهانی بهداشت بر استفاده از ماسک در شرایطی که حفظ فاصله گذاری اجتماعی دشوار است، تاکید کرد. این دستور العمل جدیدی است که سازمان جهانی بهداشت تاکنون توصیه‌ای درباره آن نداشت.
تدروس آدهانوم گبریسوس، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت در یک نشست خبری گفت: به دولت‌ها توصیه می‌شود مردم را به استفاده از ماسک در مکان‌هایی که انتقال بیماری در آن بالاست و حفظ فاصله اجتماعی دشوار است، مانند حمل و نقل عمومی، مغازه‌ها و دیگر مکان‌های پرتردد و سرپوشیده تشویق کنند. با این حال این سازمان در مورد احساس امنیت کاذب ناشی از استفاده از ماسک هشدار داد و تاکید کرد: هیچ چیز، جایگزین حفظ فاصله و پاسخ جامع دولت‌ها مانند ردیابی کانون‌های آلودگی و قرنطینه مبتلایان و ناقلان نمی‌شود.
ماسک، افراد را از قرار گرفتن در معرض ذرات تنفسی که از دهان و بینی سایرین خارج می‌شود حفظ می‌کند، اما به طور کامل از دارندگان حفاظت نمی‌کند. در واقع اگر افراد ناقل ویروس، ماسک داشته باشند احتمال انتقال ویروس کاهش پیدا خواهد کرد.
سازمان جهانی بهداشت در ابتدا اعلام کرده بود که افراد سالم نیازی به استفاده از ماسک ندارند و ماسک در این زمینه تاثیرگذار نیست. فرانسه با توجه به همین رویکرد در ابتدا استفاده از ماسک را اجباری نکرد. اما در حال حاضر استفاده از ماسک در حمل و نقل عمومی فرانسه اجباری شده است. در بسیاری از کشور‌های اروپایی نیز همین طور است. استفاده از ماسک در قطارها، اتوبوس و مترو‌های انگلیس هم از ۱۵ ژوئن اجباری خواهد شد.