مشرق/ سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری ضمن تشریح آخرین وضعیت پرونده های قضایی، به سوالات خبرنگاران در خصوص پرونده قتل رومینا اشرفی هم پاسخ داد.

اسماعیلی در پاسخ به سوال خبرنگاری پیرامون اینکه «با توجه به قتل رومینا اشرفی بحث‌هایی در مورد مجازات او مطرح شده است؛ آیا قانون مجازات نیاز به اصلاح دارد؟» گفت: هر نوع قتلی را جنایت می‌دانیم و معتقدیم با کسانی که مرتکب جنایات می‌شوند باید قاطعانه و عبرت‌آموز برخورد کرد؛ در این پرونده نیز اینگونه اقدام خواهد شد، برخی‌ها دایه مهربان‌تر از مادر نشوند.

وی ادامه داد: کسانی که در داخل کشور مخالف قصاص بودند و علیه لایحه قصاص راهپیمایی می‌کردند و مقاله می‌نوشتند داعیه‌دار قصاص نشوند، دستگاه قضایی حتما قاطع و عبرت‌آموز برخورد خواهد کرد.

سخنگوی قوه قضائیه اظهار کرد: قوه قضاییه در لایحه صیانت، کرامت و حفظ حرمت بانوان در بخش مربوط به جنایت قتل عمدی بانوان اگر به هر دلیل منتهی به قصاص نشود پیشنهاد تشدید مجازات داده است، مجازاتی که در آن لایحه پیش‌بینی شده است نسبت به مجازات مندرج در قانون مجازات فعلی ما شدیدتر و سنگین‌تر است، قوه قضاییه در قتل‌های فجیع که در اختیار دستگاه قضا باشد مجازات اشد اعمال خواهد کرد.

اسماعیلی در خاتمه بیان کرد: در سال ۹۸ با وساطت بخش‌های مختلف از جمله شوراهای حل اختلاف بیش از ۳۸۰ حکم قصاص با رضایت اولیای دم منتفی شد.