تسنیم/ سازمان هواپیمایی با اشاره به الزام رعایت شیوه‌نامه کد ۱۹۰۰ اعلام کرد:درصورت عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی مربوط به کرونا ناگزیر به بازگشت محدودیت‌ها هستیم.

رضا جعفرزاده مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی اظهار کرد: شرکت‌های هواپیمایی ، فرودگاهها، شرکت هایی که خدمات زمینی، بار، مسافر و خدمات ویژه ارائه می دهند، خلبانان و کادر پروازی، خدمات پرواز، واحد کنترل پرواز(ATS)، مسئولان پایگاه بهداشت مرزی فرودگاه، کارکنان خدمات مسافر، تعمیر و نگهداری هواپیما، موظف به رعایت شیوه نامه کد 1900 سازمان هواپیمایی کشوری هستند.
وی افزود: بازرسی های مستمر سازمان هواپیمایی کشوری از بخش های مختلف صورت می گیرد و چنانچه کوتاهی در این زمینه مشاهده شود به بخش مربوطه تذکر کتبی و در صورت تکرار طبق مقررات برخورد خواهد شد.
جعفرزاده ادامه داد: ایمنی و سلامت پروازها اولویت سازمان هواپیمایی کشوری است و رعایت دستورالعمل ها الزامی است در غیر اینصورت بازگشت به محدودیت ها در دستور کار قرار خواهد گرفت.
وی تصریح کرد: طبق تعاریف اشاره شده در شیوه نامه مذکور بیمار مشکوکی که یکی از علائمی چون تب بیش از 38 درجه، سرفه های مکرر، نفس های غیرعادی و یا تنگی نفس، استفراغ مداوم و تشنج داشته باشند جهت حفظ سلامت سایر مسافران از پرواز آن جلوگیری خواهد شد.
وی با بیان اینکه فاصله گذاریهای اجتماعی در محیط فرودگاهها و داشتن ماسک برای تمامی مسافران از محوری ترین اصول توصیه بهداشتی است، افزود: در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا عدول از شیوه نامه سازمان مراتب را از طریق کارت نظر سنجی به این سازمان اطلاع دهند همچنین روابط عمومی شرکت ها و فرودگاهها ملزم به ارائه گزارش مداوم اقدامات پیشگیرانه صورت گرفته خود به سازمان هواپیمایی کشوری هستند.