فارس/ مدیر پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: از شنبه 28 تیر ‌تا 31 تیر در خوزستان و جنوب ایلام ‌‌رخداد دمای 49 و‌ 50 درجه و حتی بالاتر پیش‌بینی و توصیه می‌شود جهت جلوگیری از گرمازدگی از تردد غیرضروری در حوالی ظهر تا اوایل غروب اجتناب شود.

صادق ضیائیان در تشریح آخرین وضعیت جوی کشور، بیان کرد: امروز رگبار پراکنده باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید در استان‌های مازندران، خراسان شمالی، گلستان، شمال خراسان رضوی و شمال‌غرب، همچنین در دامنه‌های جنوبی البرز در استان‌های تهران، البرز، قزوین و سمنان، شاهد هستیم. 

وی ادامه داد: فردا 27 تیر در استان‌های خراسان شمالی، گلستان، مازندران، شمال خراسان رضوی و شمال آذربایجان غربی، همچنین ارتفاعات البرز بارش پراکنده خواهیم داشت؛ این شرایط روز 28 تیر در ارتفاعات البرز و استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی حاکم است. 

مدیر پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: در مناطقی که ذکر شد‌ احتمال بالا آمدن ناگهانی آب مسیل‌ها و رودخانه‌ها و برخورد صاعقه وجود دارد که ‌توصیه می‌شود احتیاط در تردد و اسکان در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها و صعود به ارتفاعات در دستور کار باشد.

ضیائیان بیان کرد: ‌در سه روز آینده رشد ابر، رگبار پراکنده، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید در ارتفاعات هرمزگان، ارتفاعات زاگرس در استان‌های فارس و کهگیلویه و بویراحمد، جنوب کرمان، جنوب سیستان و بلوچستان، غرب اصفهان، لرستان، قم و استان مرکزی پیش‌بینی می‌شود. 

وی اظهار کرد: از شنبه 28 تیر ‌تا سه شنبه 31 تیر در خوزستان و جنوب ایلام ‌‌بالا بودن دمای احساسی، رخداد دمای 49 و‌ 50 درجه و حتی بالاتر در طی بازه زمانی ذکر شده پیش‌بینی می‌شود،‌‌ توصیه می‌شود صرفه جویی در مصرف آب و برق به ویژه در ساعات اوج مصرف‌ و اجتناب از ترددهای غیرضروری در حوالی ظهر تا اوایل غروب جهت جلوگیری از گرمازدگی، در دستور کار باشد.

مدیر پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی بیان کرد: ‌از یکشنبه 29 تیر تا سه‌شنبه 31 تیر در اغلب مناطق کشور آسمان صاف است و در نوار شمالی کشور افزایش دمای 3 تا 6 درجه‌ای پیش‌بینی می‌شود. 

ضیائیان افزود: در پنج روز آینده در شرق کشور به ویژه زابل وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود که در برخی ساعات همراه با باد و گرد و خاک است. 

وی گفت: در این مدت در مناطق شرقی کشور، به دلیل وزش باد شدید احتمال آسیب به سازه‌های موقت و گلخانه‌ها، سقوط تابلوهای تبلیغاتی و اشیاء سبک و کاهش دید افقی و کاهش کیفیت هوا وجود دارد که توصیه می‌شود محکم کردن سازه‌های موقت، تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها در دستور کار باشد.

مدیر پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی بیان کرد: روز آینده اهواز با بیشینه دمای 48 درجه بالای صفر گرمترین مرکز استان و شهر‌کرد با کمینه دمای 11 درجه بالای صفر خنک‌ترین مرکز استان خواهد بود. 

ضیائیان در تشریح وضعیت جوی پایتخت اظهار داشت: آسمان تهران روز آینده کمی ابری، گاهی با وزش باد پیش‌بینی می‌شود، بیشینه و کمینه دما فردا در پایتخت 36 و 26 درجه خواهد بود. 

مدیر پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی افزود: امروز در تهران آسمان ابری، جهت باد جنوب غربی و سرعت باد 14 کیلومتر بر ساعت است، دید افقی امروز در پایتخت بیش از 10 کیلومتر و نم نسبی 25 درصد است.