آفتاب یزد/ کارشناس کمیته کشوری پیشگیری از کرونا درباره افزایش آمار مبتلایان با افزایش سفرهای غیرضروری در شهریور ماه هشدار داد.

محمدرضا محبوب فر، کارشناس کمیته کشوری پیشگیری از کرونا و عضو انجمن بهداشت محیط ایران درباره پیش‌بینی‌ها در این خصوص گفت:« بخش زیادی از مبتلایان فعلی در کشور مربوط به تردد‌ها و مسافرت‌هایی است که در ماه خرداد صورت گرفت. بخش دیگری از این مبتلایان به بیماری کرونا نیز مربوط به دوره همی‌های مناسبتی هستند که از ماه خرداد تا کنون همزمان با عادی‌سازی شرایط جامعه در کشور برگزار شدند و تعداد زیادی را گرفتار بیماری کرونا کردند. من معتقدم با عنایت به شرایط فاجعه بار بیماری کرونا در کشور و اینکه متاسفانه در حال حاضر تخت‌ها در بیمارستان‌ها به قدری پر شده که تخت خالی برای بیماران بد حال و بیماران بالای 50 سال وجود ندارد! این معضلی است که امروز با آن رو به رو هستیم.من فکر می‌کنم در چنین شرایطی هر گونه سفر و تردد و تجمعات باید در کل ممنوع اعلام شود، مخصوصا تردد‌هایی که خارج از شهر هستند. با توجه به اینکه در حال حاضر تهران منبع اصلی شیوع کرونا در کل کشور است و از آن جایی که تهران از قومیت‌های مختلف تشکیل شده است بنابر این در تعطیلات معمولا شاهد رفت آمد به شهر‌های مختلف کشور هستیم که در شرایط فعلی این کار بسیار خطر ناک است و باید قطعی از این موضوع جلوگیری کرد، باید تردد از تهران و همچنین تردد به تهران حتما ممنوع شود.» او در ادامه تاکید کرد:« در حال حاضر ویروس کرونا به تمامی روستاهای کشور نفوذ پیدا کرده است و در برخی از این روستاها تعداد مبتلایان کم است و در تعدادی از این روستاها نیز تعداد مبتلایان بسیار زیاد است. این در شرایطی است که شرایط درمانی در روستاها اصلا مناسب نیست و در واقع امروز شاهدیم که کلونی‌های کرونا از شهر‌ها به روستا‌ها جا به جا شده است. یعنی نقاط شهری و روستایی به یک نسبت گرفتار ویروس کرونا شده‌اند و این موضوع دلیلی جز مسافرت مردم به ییلاق و قشلاق ندارد.»

شهریور بسیار خطرناکی در راه است

این عضو کشوری پیشگیری از کرونا تاکید کرد:« جامعه باید روی این ویروس حساس شود و بداند که قدرت سرایت این ویروس طی جهش‌هایی که انجام داده است بیشتر شده است. البته خوشبختانه 60 درصد جامعه در حال حاضر شرایط را حساس می‌دانند و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند. اما این را بگویم که هیچ یک از پروتکل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک و دستکش نمی‌تواند جایگزین اقداماتی شود که وظیفه دولت است. دولت باید در شرایط امروز رفت و آمد‌ها را کنترل کند و اجازه مسافرت و ورود و خروج از شهر را ندهد. با همه این اوصاف اگر همچنان دولت به توصیه و پیشنهاد دادن اکتفا کند و همچنان در یک گیجی عمومی به سر ببرد و جامعه را هم گیج و گنگ کند، من فکر می‌کنم در ماه شهریور آمار مبتلایان به کرونا نه تنها کاسته نخواهد شد بلکه به جرات می‌توانم بگویم تعداد مبتلایان تا شش برابر از اینی که امروز با آن مواجه هستیم افزایش پیدا خواهد کرد و تعداد مرگ و میر‌ها به روزانه بین 1600 تا 2هزار نفر خواهد رسید. این در شرایطی است که در آن زمان کادر پزشکی خسته هستند و کمبود امکانات افزایش یافته است. یا ما امروز جلوی مسافرت‌ها و رفت و آمد‌ها را می‌گیریم و یا در شهریور ماه با تلفات و آسیب‌های بسیار مجبور می‌شویم قرنطینه کامل در شهر برقرار کنیم. امروز دغدغه آقای روحانی متاسفانه تورم و گرانی است که البته در آن امر هم نظاره گر هستند و اقدام عملی انجام نمی‌دهند، در حالی که اولویت دولت و همه نهاد‌های دولتی در حال حاضر باید حفظ جان و سلامت مردم باشد. این سیاست‌گذاری دولتی بر اساس ایمنی جمعی صورت می‌گیرد که اصلا این موضوع در خصوص بیماری کرونا در هیچ جای دنیا وجود ندارد. من معتقدم اگر دولت این وضعیت را کنترل نکند در شهریور ماه شرایط سخت‌تر و بحرانی‌تر خواهد بود. دولت باید هر چه زودتر برای تردد‌ها فکری اساسی کند تا شهریور ماه با یک فاجعه رو به رو نشویم.»

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar