روزنامه شهروند/ جست‌وجو برای یافتن «سها» پایان یافت. نیروهای امدادی که از بیستم تیرماه در ‏ارتفاعات جهان‌نما در استان گلستان مشغول عملیات بودند، حالا به‌طور رسمی به کارشان پایان ‏دادند. امدادگران هلال‌احمر همراه با سایر نیروهای امدادی و مردمی شهرستان کردکوی و سایر ‏شهرها وجب‌به‌وجب این منطقه نسبتا بزرگ را زیرورو کردند. با وجود این، هیچ رد و ‏نشانی از این دختر جوان به دست نیامد. حالا محمدباقر محمدی، معاون عملیات سازمان امدادو‏نجات جمعیت هلال‌احمر اعلام کرده موضوع ناپدید شدن سها برای بررسی بیشتر به مراجع قضائی ‏و انتظامی ارجاع شده. خانواده این دختر طبیعت‌گرد هم معتقدند اتفاق دیگری برای او افتاده و ‏به احتمال زیاد ربوده شده است. به همین دلیل خانواده رضانژاد برای پیگیری این پرونده وکیل ‏گرفته‌ و همزمان خودشان هم با حضور در دادسرا شکایت کرده‌اند‎.

سها هجدهم تیرماه در قالب یک تور گردشگری به مقصد ارتفاعات جهان نمای استان گلستان از تهران ‏خارج شد. او ٤٨ساعت بعد، یعنی روز جمعه به طرز مشکوکی ناپدید شد. همراه سها آخرین بار او ‏را صبح زود درحالی‌که یک مسواک در دستش بوده و از چادر خارج می‌شده، دیده. بعد از ‏آن دیگر هیچ‌کسی او را ندیده و از چند ساعت بعد از آن هم نیروهای امدادی پس از اطلاع از ماجرا راهی ‏این منطقه شدند. امدادگران هلال‌احمر استان گلستان از همان ساعت‌های نخست انتشار خبر ‏ناپدید شدن این دختر، عملیات جست‌وجو را آغاز کردند. عملیاتی گسترده که بیش از ٢٠روز ‏طول کشید. آن طور که مسئولان هلال‌احمر می‌گویند در این مدت بیش از ۱۵۰ امدادگر در ‏قالب ۳۶ تیم با تمامی امکانات برای یافتن این دختر به صورت بیست‌وچهارساعته تلاش کرده‌اند. ‏همه تجهیزات و وسایل لازم برای این عملیات گسترده فراهم شد و حتی چند قلاده سگ‌های ‏تربیت شده جست‌وجو و نجات هم از تهران به استان گلستان اعزام شد. چندین دستگاه خودروی ‏مخصوص با همه امکانات لازم کار پشتیبانی از امدادگران حاضر در منطقه را انجام می‌داد. با این ‏همه و با گذشت بیش از ٢٠ روز هیچ رد و نشانی از این دختر به دست نیامد. به گفته محمدباقر ‏محمدی، معاون عملیات سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌احمر، پایان عملیات جست‌وجو برای سها ‏رضانژاد در منطقه از سوی فرمانداری اعلام و موضوع برای پیگیری بیشتر به مراجع قضائی انتظامی ‏ارجاع شد. او در توضیح بیشتر می‌گوید: «در چند روز اخیر گمانه‌زنی‌های مختلفی درباره محل ‏گم شدن این دختر مطرح شد و از سوی تیم‌های نجات بررسی‌های مجددی صورت گرفت اما باز ‏هم اثری از دختر پیدا نشد. با این حال اگر نشانه‌ای وجود داشته باشد، امکان جست‌وجوی مجدد ‏وجود دارد. اما هیچ نشانی از این دختر در منطقه به دست نیامده و حرف‌های ضدونقیضی درباره ‏حضور او در این منطقه بیان شده است‎.»
اما پایان عملیات به معنی پایان کار برای خانواده رضانژاد نیست. پدر، برادر و تعدادی از اقوام نزدیک ‏این دختر که از همان روزهای نخست شانه به شانه نیروهای امدادی به دنبال نشانی از سها بودند، ‏همچنان در این منطقه حضور دارند و حالا با توجه به قوت گرفتن احتمال ربوده شدن این دختر، ‏این ماجرای عجیب را از طریق دستگاه قضائی پیگیری می‌کنند. آن طور که محمدرضا کنعانی، ‏مدیر یگان حفاظت محیط‌زیست استان گلستان اعلام کرده، محیط‌بانان این سازمان هم در این ‏مدت تلاش کردند تا شاید ردی از این دختر به دست بیاورند: «ما مناطقی را که حتی یک‌درصد ‏تصور می‌کردیم ممکن است این دختر در آنجا باشد گشتیم. در همه جست‌وجو‌ها خانواده ‏سها کنار ما بودند، حتی شب‌ها در پایگاه‌های محیط‌زیست استان اسکان پیدا می‌کردند.» خانواده ‏سها از آژانس مسافری و گردانندگان این تور هم شکایت کرده‌اند؛ بنابر اعلام مسئولان قضائی هیچ ‏مجوزی به این تور برای صعود به قله داده نشده بود و این افراد بدون مجوز و از راه‌های فرعی ‏خودشان را به منطقه رسانده بودند. همین هم شده که معاون اداره کل نظارت و ارزیابی خدمات ‏گردشگری کشور، مجوز آژانس مسافرتی که سها و همسفرانش را به این منطقه برده، به مدت سه ‏ماه تعلیق کرده و مجوز تورلیدر هم به‌طور کامل باطل شده. اما این همه ماجرا نیست، آن‌طور که ‏نزدیکان این دختر به «شهروند» می‌گویند، کار رسیدگی به این پرونده به یک وکیل باتجربه سپرده ‏شده و مستندات و مدارک لازم هم برای به جریان افتادن پرونده وجود دارد. زن برادر سها دراین ‏باره به «شهروند» می‌گوید: «اصرار ما برای جست‌وجو به این دلیل بود که پلیس قانع شود ‏برای سها اتفاق دیگری افتاده. ما از همان روزهای نخست به این حادثه مشکوک بودیم. اما زیاد به ‏صحبت‌های ما توجه نشد. اما حالا که نیروهای امدادی اعلام کردند هیچ نشانی از او وجود ندارد و ‏پرونده هم به دادسرا فرستاده شده، پلیس با جدیت بیشتری موضوع آدم‌ربایی را دنبال می‌کند. ‏قطعا او ربوده شده و حادثه‌ای جنایی است که باید به آن رسیدگی شود.»‏

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar