فارس/ رئیس شورای عالی نظام پزشکی درباره شهدای کادر درمانی در راه مبارزه با کرونا گفت: تا کنون جامعه پزشکی بیش از 150 شهید در مبارزه با کرونا تقدیم کرده و بیش از 6000 نفر به کرونا مبتلا شدند.

مصطفی معین در نشست خبری آنلاین که با حضور تعدادی از خبرنگاران برگزار شد، با بیان اینکه پزشک نقش تصلی بخش و آرامی دهنده به بیمار دارد، گفت: این موضوع یک هنر است و پزشک باید هنر ارائه آرامش به جامعه را داشته باشد.

وی با بیان اینکه در سطح ملی در رأس هرم مبارزه با کرونا، ‌جامعه پزشکی بوده که به خاطر غیرت و حمیت و پایبندی به اصول پزشکی و احساس مسؤولیت و اعتمادی که جامعه به آنها داشته است، در خط مقدم بوده و بیشترین تلفات را داده است گفت: جامعه پزشکی امکانات اولیه ایمنی بخش در ابتدای کار در اختیار نداشت. در سطح ملی تلفات ما بالاتر از میانگین جهانی بوده است.

وی خاطرنشان کرد: روز خبرنگار و روز پزشک را به همه فعالان این ۲ حوزه تبریک عرض می‌کنم. چراکه خبرنگاری و پزشکی حرفه‌هایی هستند که وجوه مشترکی دارند. هر دو سخت و زیانبار هستند و مسؤولیت‌های مشترک دارند. در راس همه مسؤولیت‌ها، ‌مسؤولیت اجتماعی پزشکان و روزنامه‌نگاران است که باید مدافع حقوق مردم باشند. ارزش‌های مشترک اخلاقی متعدد از قبیل صداقت، بی‌طرفی، اطلاع‌رسانی و ... دارند.

معین افزود: همه علوم و به خصوص پزشکی یک فضیلت فردی نیست و یک پدیده اجتماعی است و ارتباط تنگاتنگ با همه جنبه‌های علمی، ‌اجتماعی و سیاسی یک جامعه دارد. طب و طبیب نقش‌های متعددی در جامعه جدید دارند. هم درمانگر هست، هم آموزش دهنده و هم نقش دفاع از سلامت جامعه و بیمار. در پزشکی اصلی داریم که اگر پزشک نمی‌تواند به هر دلیل هیچ کمکی به بیمار کند، حداقل باید به بیمار آرامش دهد. این هنری است که طبیب باید داشته باشد. پزشک در نهایت یک مصلح اجتماعی است.

معین افزود: طبق نظرسنجی‌های ۴۰ سال اخیر، پزشکی از بالاترین سطح مقبولیت در افکار عمومی برخوردار است. الان در شرایط عجیب و غریب قرار گرفتیم که از دید صاحب‌نظران جهانی به عنوان یک ابرچالش و بحران عمیق یاد می‌شود که آینده جامعه بشری را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی گفت: این مصیبت دستاورد بشری طی 200 الی 300 سال گذشته بوده است. در سطح ملی در رأس هرم جامعه پزشکی قرار داشته است و به دلیل اعتمادی که جامعه به پزشکان داشته در خط مقدم قرار داشتند و بیشترین تعداد شهدا تقدیم کردن؛ بیش از 150 شهید شدند و بیش از 6000 نفر مبتلا شدند و در سطح ملی تعداد تلفات ما بیشتر از میانگین جهانی بوده است.

رئیس شورای عالی نظام پزشکی ادامه داد: اگر پنهان کاری کنیم، جامعه را دچار تهدید جدی قرار دادیم. اگر ویروس از بهمن وارد کشور شده و ما به خاطر ملاحظات سیاسی و ... پنهان کاری کنیم، این یک تهدید جدی است. فرضیه مردودی به نام ایمنی گله‌ای در شان انسان و جامعه انسانی نیست. حیات یک انسان حیات همه بشریت است و این دیدگاه قرآنی ماست. دوگانه‌هایی مثل سلامت و اقتصاد، سلامت و ایدئولوزی و سلامت و عزاداری، قابل قبول نیست. در همه این دوگانه‌ها اولویت اول با سلامت انسان است.

وی افزود: همه سیاست‌ها و راهبردها باید خود را با سلامت انسان‌ها تطبیق دهند. من در ۲ ماه گذشته براساس همین اصل موضع‌گیری کردم. من اگر مسؤولیت داشتم، به هیچ وجه اجازه نمی‌دادم، نه فقط کنکور بلکه هر نوع تجمعی، چه جشن و عروسی و چه محرم، برگزار شود. این دیدگاه اخلاقی و انسانی است که همه باید تابع آن باشیم.

به گفته معین، بدون تعصب صنفی، من سعی کردم از نظر اخلاق از دیرباز فعال باشم. کمترین تخلف از لحاظ اخلاقی در مقایسه با سایر گروه‌های اجتماعی در بین جامعه پزشکی است. دلیل آن هم قداست طب و قسم خوردن به اصول پزشکی است. به جوسازی‌هایی که با ناآگاهی یا گرایش‌های خاص سیاسی ایجاد می‌شود، توجه نکنید. عده‌ای با نا آگاهی به این مساله دامن زدند و ما نباید تاحت تاثیر این جوسازی‌ها قرار گیریم. در پاندمی‌ها شبه علم رایج می‌شود. عده‌ای آگاهانه و برخی ناآگاهانه به دنبال مطرح کردن شبه علم خواهند بود که مسائل خرافی را ترویج کنند. شنونده و خواننده باید عاقل باشد. آیت‌الهی را داشتیم که به اسم ابن سینای زمان مسائلی همچون روغن بنفشه را مطرح می‌کرد، اینجا مطبوعات باید روشنگری کنند.

عضو شورای عالی نظام پزشکی افزود: اینکه در برخی کشورها می‌گویند ابتلای کرونا به صفر رسیده، فقط به خاطر سیاست‌ها نبود، بلکه مردم هم از آگاهی‌های پزشکی و سواد سلامت بالا برخوردار بودند. نظام پزشکی به عنوان یک نهاد مدنی که از یک طرف به دولت و از طرف دیگر به مردم وصل است، باید از حقوق مردم و پزشکان دفاع و باید جلب مشارکت از مردم کند. باید از سازمان تشکر کنیم که در حوزه‌های مختلف بر آموزش‌های عمومی و ترویجی تاکید داشت. همین تذکرات به دولت و وزارت بهداشت و دانشگاه‌ها هم داده شد. این بزرگترین تاکید است.

وی گفت: تاکید سازمان نظام پزشکی بر سیاست‌هایی است که هم علمی باشد، هم فراگیر و هم با ثبات، در جهت فاصله‌سازی و حفظ فاصله اجتماعی. سه گانه اصلی و کاربردی برای کنترل کرونا حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی، زدن ماسک است و شست‌وشوی دست‌ها و حفظ نظافت است. اگر آگاهی و باور باشد کار سختی نیست. تامین اقلام بهداشتی برای اقشار محروم وظیفه دولت است. تاکید دیگر سازمان، اصل قرار دادن سلامت جامعه و بیماران در همه شرایط است. اگر بخواهیم اقتصاد ما در آینده به شکوفایی برسد باید انسان سالم محور آن باشد نه انسان بیمار. همه قوای کشور از جمله دولت، مجلس، قوه قضاییه و نیروی انتظامی باید کمک کنند که انجام شود. اینها تاکیدات سازمان نظام پزشکی است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar