باشگاه خبرنگاران/ معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا نسبت کلاهبرداری سودجویان با انتشار آگهی های غیرواقعی و جعلی در سایت های واسط فروشگاهی هشدار داد.

سرهنگ رامین پاشایی معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا گفت: برخی از کلاهبرداران با سوء استفاده از بستر و پلت فرم‌های ایجاد شده در سایت‌های واسط، با درج آگهی‌های غیر واقعی و تعیین قیمت‌های عمدتا پایین‌تر از عرف در بازار، با ترفند‌های فریب کارانه و جلب اعتماد مشتریان و دریافت بیعانه از آنان، با مبالغ مختلف کلاهبرداری می‌کنند و پس از اطمینان از واریز وجوهات، دیگر پاسخگوی تعهد خود نیستند.

وی افزود: برابر پرونده‌های قضائی مرجوعه، تماس‌های مکرر مال باختگان و دستگیری افراد مجرم که با این روش کلاهبرداری می‌کردند، مشخص شد بعضی از این افراد مجرم و کلاهبردار به صورت گروهی یا انفرادی با استفاده از سیم کارت‌های متعدد و حساب‌های بانکی عمدتا اجاره‌ای با درج آگهی‌های مختلف در سایت‌های واسط فروشگاهی نظیر شیپور، دیوار و ... از هموطنان کلاهبرداری می‌کنند.

معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا با اشاره به اینکه در هنگام کشف جرایم، مالک واقعی سیم کارت یا شماره حساب، برابر قانون در ابتدا مورد پیگیری و احضار قانونی قرار می‌گیرند و باید پاسخگوی فعل مجرمانه عمدی یا غیر عمدی خود باشند، خاطر نشان کرد: به منظور پیشگیری از وقایع و جلوگیری از هر گونه احضاریه از سوی مراجع قضائی و انتظامی در صورت واگذاری سیم کارت و شماره حساب خود به هر عنوان به سایر افراد، سریعا نسبت به استرداد یا انسداد آن‌ها اقدام کنید.

وی ادامه داد: با توجه به اطلاع رسانی‌های مکرر این پلیس از رسانه ملی و حتی درج هشدار با عناوین رویت آگهی‌های تبلیغاتی در سایت‌های واسط مبنی بر اطمینان از اصالت کالا نیست و عدم پرداخت بیعانه به عنوان تضمین معامله، متاسفانه باز هم تعدادی از هموطنان بدون توجه به هشدار‌های پلیس فتا، نسبت به واریز مبالغ تحت عنوان بیعانه به شماره حساب‌های اعلامی از سوی فروشندگان اقدام می‌کنند و ضمن بروز خسارت‌های مالی به خود، پرونده‌های متعددی قضائی را به مراجع قضائی و انتظامی تحمیل می‌کنند حال اینکه با اندکی دقت و توجه به هشدار‌های انتظامی سطح وقوع این جرایم به شدت کاهش خواهد یافت.

سرهنگ پاشایی به هموطنان توصیه کرد تا قبل از رویت و کسب اطمینان از اصالت کالا از پرداخت هر گونه مبالغ تحت عنوان بیعانه به فروشندگان خودداری کنند و به ماهیت فریبنده سایر آگهی‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان‌ها منتشر می‌شود توجه نکنند و پس از رویت کالا و دریافت خدمات نسبت به پرداخت وجوهات مالی اقدام کنند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar