ایران/ اداره محیط زیست استان سیستان و بلوچستان نسبت به تهاجمی شدن گاندوها در فصل زاد و ولد و نزدیک شدن به زیستگاه‌های آنها در این فصل هشدار داد.

وحید پورمردان، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: متأسفانه چندی پیش پسر بچه روستایی مورد حمله تمساح قرار گرفت و از ناحیه مچ دست چپ دچار آسیب جدی شد.
پورمردان افزود: با توجه به فصل گرما و کمبود آب در مناطق روستایی اهالی روستا علی‌رغم وجود تابلو‌های هشدار دهنده محیط زیست در منطقه و اطلاع رسانی‌های مداوم و چهره به چهره محیطبانان مستقر در منطقه، متأسفانه جهت استفاده و برداشت آب یا آبتنی و بازی به برکه‌های محل زیست تمساح ها نزدیک می شوند که و این‌بار پسر بچه اهل روستای هوت گت بالا مورد حمله جدی تمساح قرار گرفت.
وی ادامه داد: پسر بچه مذکور برای درمان به بیمارستان چابهار انتقال داده شده و با توجه به رایزنی‌های انجام شده و هماهنگی با دانشگاه علوم پزشکی و معاون سیاسی -امنیتی استاندار درصدد هستیم به سریع‌ترین شکل ممکن جهت انجام مراحل درمانی وی را به مرکز استان یا در صورت نیاز به خارج از استان منتقل کنیم.

پورمردان افزود: تمساح‌ها در این فصل مهاجم بوده و از قلمرو و لانه‌های خود که در آن تخمگذاری کرده‌اند به شدت دفاع می‌کنند که نزدیک شدن هر موجودی از جمله انسان را هم به منزله تهدیدی برای نوزادان در شرف تولد خود می‌پندارند.
وی افزود: رفتارهای اجتماعی تمساح‌ها در فصل تولید مثل به ظهور می‌رسد که در این میان حس ایجاد مأمن جدید یا قلمروطلبی بشدت افزایش یافته و رفتارهایی با عکس العمل‌های خاص این عادت را از خود بروز می‌دهند و بسیار تهاجمی می‌شوند که به همین منظور علی رغم وسعت بسیار زیاد زیستگاه تمساح پوزه کوتاه و عدم امکان حصارکشی و ایجاد محدودیت، علاوه بر نصب تابلوهای جدید هشدار دهنده و گشت و کنترل مداوم همیاران و محیطبانان این اداره کل، مباحث آموزشی نیز در اشکال گوناگون در منطقه اجرا شده اما متأسفانه بی‌احتیاطی و عدم توجه به علائم هشداردهنده گاه موجب بروز چنین حوادث ناگواری می‌شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar