تسنیم/ وزیر بهداشت با بیان این‌‌که دانشجوی طب به جای اینکه طبیب شود باید حکیم تربیت شود، گفت: مردم ما باید تفاوت بین عوام‌‌فریبی و کار علمی را در طب سنتی و ایرانی ما تشخیص دهند.

 دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت، صبح امروز در آیین افتتاح طرح پایلوت ادغام خدمات طب ایرانی در نظام شبکه بهداشت و درمان در شهرستان اردکان گفت: وقتی از طب سنتی و ایرانی صحبت می‌‌کنیم، منظورمان مجموعه نفیس و فاخری است که به عنوان یکی از زیربناهای علمی و فرهنگی این سرزمین، سال‌‌ها در دانشگاه‌‌های جهان تدریس شد. چهره‌‌های ارزنده‌‌ای مانند ابن سینا و رازی و سایر بزرگانی که در تاریخ این سرزمین در عرصه جهانی درخشیدند هرگز از یاد نخواهند رفت.

وی افزود: یکی از اهداف بزرگ ما در رابطه با طب سنتی و ایرانی، این است که به دانشجویان خود این را آموزش دهیم تا بدانند که وابسته به یکی از دیرینه‌‌ترین و کهن‌‌ترین فرهنگ‌‌های جهان هستند؛ دانشجویان ما امروز کتاب‌‌های غربی را می‌‌شناسند اما ابن سینا و بزرگان طب سنتی خود را نمی‌‌شناسند و این امر باعث می‌‌شود ارتباط آن‌‌ها با سرزمین و وطن به مرور سست‌‌تر شود. اولین گامی که باید برداریم، آشنایی دانشجویان علوم پزشکی با دیرینه عظیم علمی و فرهنگی این سرزمین است.

نمکی ادامه داد: دانشجوی امروز ما باید بداند به جای این‌‌که طبیب شود باید حکیم تربیت شود. ما باید گام‌‌های بزرگی در زمینه پژوهش در طب سنتی نیز برداریم؛ باید طب سنتی را در چارچوب علم امروز بیاوریم تا دانشجوی طب ما آن را به عنوان یک حرکت عالمانه بپذیرد. مردم ما باید تفاوت بین عوام‌‌فریبی و کار علمی را در طب سنتی و ایرانی ما تشخیص دهند.

وزیر بهداشت تأکید کرد: طب سنتی و ایرانی ما نباید در دستان پلید جهل و خرافه قربانی شود؛ این علمای دانشگاه‌‌های ما هستند که باید به عرصه بیایند و بتوانند ریشه‌‌های اصیل و نام طب ایرانی و سنتی ما را زنده کنند.

وی با اشاره به ادغام خدمات طب سنتی در نظام ارائه خدمات بهداشتی و درمانی، خاطرنشان کرد: ما هیچ زیرساختی مناسب‌تر از نظام شبکه بهداشتی و درمانی کشور برای ادغام فعالیت‌هایمان نداریم.

ما حق نداریم فعالیت‌های موازی را در نظام ارائه خدمت طراحی کنیم. یکی از اقداماتی که می‌توان دنبال کرد، ادغام فعالیت‌های طب سنتی در نظام ارائه خدمات است که امروز سامان یافت و در اولین سطح ارائه خدمات، در خانه بهداشت، بعد از آن در مراکز بهداشتی و درمانی و بعد هم در بیمارستان‌ها آمیزه‌ای از طب مدرن و طب ایرانی و سنتی‌مان را بتوانیم در کنار یکدیگر داشته باشیم تا این‌ها به جای تقابل بتوانند در اجرای درست این برنامه علمی به یکدیگر کمک کنند. امیدوارم این آغازی باشد برای این کار بسیار بزرگ و تا پایان سال بتوانیم در کلیه سطوح ارائه خدمت ادغام طب سنتی و ایرانی را داشته باشیم.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar