کاپ/ مربي پيشين تيم ملي ايران گفت:از سال گذشته مشخص بود پرسپوليس موفق مي شود.
اميد نمازي مربي اسبق تيم ملي فوتبال ايران و کسي که زماني نزديک ترين شخص به کارلوس کي روش اما به دليل اتفاقاتي که رخ داد از تيم ملي رفت. حالا اين مربي جوان آينده دار يکي از معدود ايراني هايي است که توانسته مدرک پرولايسنس مربيگري را اخذ کند و هم اکنون در تيم ملي زير 18 ساله هاي آمريکا به عنوان سرمربي فعاليت کند.
وي در گفت وگويي مفصل با خبرنگار کاپ، دباره احوالات اين روزهايش، اوضاع تيم ملي و استعفاي کي روش، اختلافات به وجود آمده بين مربيان باشگاه هاي ليگ برتري از جمله برانکو با سرمربي تيم ملي و همچنين بازگشتش به ايران صحبت کرد که متن اين گفت وگو را در ادامه مي خوانيد.

* به عنوان اولين سوال از احوالات اين روزهاي خود بگوييد و اينکه کجاييد و چه مي کنيد؟
خب همانطور که مي دانيد من سرمربي تيم زير 18 سال مردان آمريکا و همچنين مربي تيم زير 20 ساله ها هستم. يا در مسابقات هستيم و يا در حال استعداديابي از جوان هاي آمريکا. اوضاع هم خداراشکر خوب است و کارم را انجام مي دهم و مشغولم.

* جست و گريخته از اخبار شنيده ايم که اوضاع تان در آنجا به گونه اي بوده که مسوولان فدراسيون فوتبال از عملکردتان رضايت کافي را دارند.
بله همينطور است. من از ژانويه سال 2016 کارم را به عنوان سرمربي در تيم زير 18 ساله ها آغاز کردم و سال 2016 را بدون شکست به پايان رسانديم. در مسابقات خوبي شرکت کردم و تيم هايي مثل جمهوري چک، اسلواکي ، روسيه ، مجارستان ، اروگوئه و ... را شکست داديم و يکي، دو عنوان قهرماني را کسب کرديم همچنين ما موفق شديم يکسري از تيم هاي دسته يکي آمريکا را از پيش رو برداريم و سر آخر تيم زير 19 ساله هايآمريکا را با نتيجه 2بريک مغلوب کنيم. همه اين عوامل باعث شده تا کار من مورد رضايت مسوولان فدراسيون فوتبال آمريکا قرار بگيرد.

* به تازگي يورگن کلينزمن هم از سمت سرمربيگري آمريکا برکنار شد نظر شما در اين رابطه چيست؟
کلينزمن 5 سال سرمربي تيم ملي آمريکا بود. در ابتدا او تغييرات بسيار خوبي را در تيم به وجود آورد و نتايج خوبي را هم کسب کرد اما در اين اواخر مشخص بود تيم از دست او در رفته و نظم تيمي را از دست داده است. خيلي از بازيکنان شايد براي او آنطور که بايد و شايد بازي نمي کردند و همين مساله سبب شده بود تا دو بازي نخست مقدماتي جام جهاني را واگذار کند. فدراسيون فوتبال آمريکا هم تصميم گرفت به اين تيم شوک وارد کند و به جاي کلينزمن مربي اي را آورده اند که قبلا هدايت آمريکا برعهده داشته و کارنامه خوبي هم در ليگ MLS برجاي گذاشته است. من تصميم فدراسيون فوتبال آمريکا را درست مي دانم.

* از فوتبال آمريکا فاصله بگيريم. فوتبال ايران را هم دنبال مي کنيد؟
کم و بيش بله. نمي توانم با جزييات بازي ها را تماشا کنم اما نتايج و بازي هاي تيم هايي چون پرسپوليس، استقلال ، تراکتورسازي و ذوب آهن که دوست خوبم سعيد آذري مديريت آن را برعهده دارد را دنبال مي کنم.

* پرسپوليس قهرمان نيم فصل شد و تراکتورسازي هم عملکرد خوبي داشت اما استقلال انتظارات را برآورده نکرد.
فکر مي کنم برانکو عملکرد خيلي خوبي داشته است. از سال گذشته مشخص بود که تيم او به موفقيت خواهد رسيد. آنها بازي روبه جلو و تماشاگر پسندانه اي را به نمايش مي گذارند و توانستند قهرمان نيم فصل اول شوند البته قهرماني نيم فصل معناي چنداني ندارد اما مي تواند ايمان و اعتماد را در بين بازيکنان و هواداران ايجاد کند.از طرفي تراکتور هم قدم به قدم با پرسپوليس پيش مي آيد. آنها تيم خوبي را جمع کردند و مربي اي دارند که بلد است چگونه بايد در فوتبال ايران به موفقيت برسد. اما استقلال عليرضا منصوريان که از دوستان خوب من هم به شمار مي آيد براي اولين بار به مجموعه اي آمده که انتظارات در آن بسيار بالاست. طرفداران و مديران باشگاه فقط و فقط برد مي خواهند و همين کار را کمي سخت کرده است. استقلال بازيکنان خوبي را هم جمع کرده اما اگر اختلافات درون تيمي بين کادر فني و بازيکنان حل شود فکر کنم آنها مي توانند در نيم فصل دوم نمايش خوبي داشته باشند و رضايت هواداران شان را جلب کنند.

* براي استقلال شانس قهرماني هم قائل هستيد؟
خير. قهرمان شدن با فاصله اي که به وجود آمده بسيار سخت و بعيد است اما به نظرم اين تيم مي تواند سهميه ليگ قهرمانان آسيا را براي فصل بعد گارانتي کند.

* برسيم به تيم ملي همانطور که مي دانيد تيم کارلوس کي روش صدرنشين گروه خود در رقابت هاي مقدماتي جهاني است و ما خيلي به روسيه نزديک شديم.
بازي هاي تيم ملي را اخيرا فقط به صورت هايلايت توانسته ام ببينم اما نتايج فوق العاده بوده است. کارلوس کي روش توانسته انضباط و ديسيپلين خود را به تيم تزريق کند. ايران سخت گل مي خورد و اين پايه اي ترين مساله در فوتبال به حساب مي آيد که يک تيم موفق بايد سخت گل بخورد. در فاز تهاجمي هم تا جايي که من ديده ام تيم روز به روز پيشرفت مي کند. جوان ها با شرايط جديد عادت کردند و پوست اندازي بسيار خوبي در تيم ملي شکل گرفته است.

* زماني که شما با کارلوس کي روش کار مي کرديد هم او چنين برنامه هايي داشت که مثلا تيم را جوان کند يا خط دفاعي ترميم نمايد.
بله. آن موقع هم چنين تفکراتي در سر او وجود داشت. هر مربي خوب اولين کاري که مي کند اين است که تيمش را از عقب مهيا مي کند و ترميم مي نمايد و سپس کم کم به جلو مي آيد. ابتدا بايد بنياد دفاعي را سفت و سخت کرد و سپس يواش يواش اعتماد بازيکنان را جلب کرد. بعد از آن مي توان ايده هاي جديد و نو را وارد تيم کرد و کارلوس کي روش همه اين کارها را انجام داد. براي جام جهاني 2014 هدف کي روش فقط صعود به جام جهاني بود. اگر يادتان باشد ميانگين سني بازيکنان هم در آن زمان بالا بود. اما بعد از جام جهاني اوضاع فرق کرد. کي روش بازيکنان جوان را به تيم ملي دعوت کرد و از يک نسل بسيار آينده دار رونمايي کرد. نسلي که کم کم باتجربه مي شود و خوب هايي مثل سردار آزمون و عليرضا جهانبخش را دارد که لژيونر شدند.

* حتما مطلع هستيد که اين روزها درگيري و کشمکش بين کارلوس کي روش و برانکو به وجود آمده است. صراحتا بگوييد حق را به کدام مي دهيد.
نمي خواهم کليشه اي صحبت کنم اما واقعا حق با هر دو نفر است. فکر مي کنم عدم مديريت مهم ترين مشکل در اين بين است. من آن زمان که در تيم ملي فعاليت داشتم هم چنين مشکلاتي را مي ديدم. سازمان ليگ که زير نظر فدراسيون کار مي کرد از کي روش خواست برنامه اش را بدهد تا آن را مو به مو انجام دهند و اعلام کردند که باشگاه ها هم بايد اين برنامه ها را اجرا نمايند. طبيعي بود که اختلافاتي به وجود بيايد. بازي هاي ليگ قهرمانان آسيا هم بودو بعضي مربيان ناله مي کردند. قلعه نويي و فرکي چون تيم هايشان درگير مسابقات آسيايي بودند بيشتر از بقيه اعتراض داشتند اما سازمان ليگ مدام قول هاي همين جوري مي داد. الان هم راه حل بسيار ساده است بايد کي روش و مديران و مربيان ليگ برتري علي الخصوص آن مربياني که تيم هايشان در ليگ قهرمانان آسيا هست را بگذارند درون يک اتاق و روبه روي هم بنشانند. بايد اين مشکل حل شود و طرفين خودشان بايد به يک نتيجه اي برسند که هيچکس ضرر نکنند.خيلي راحت است مثلا پرسپوليس 7 ملي پوش دارد ولي هر 7 نفر فيکس نيستند. قرار بگذارند که نفرات فيکس همراه تيم ملي باشند و بقيه به تيم باشگاهي شان کمک کنند. اين کار را مي توان وقتي انجام داد که تيم ملي اردو دارد و روز فيفا هم نيست. اين تعاملات را مي توان خيلي ساده به وجود آورد تا حاشيه ها زياد و زيادتر نشوند.

* پس از اين فعل و انفعال، کارلوس کي روش باز هم از سمت خودش استعفا داد، شما به عنوان فردي که خيلي به او نزديک بوديد استعفاي اين بار او را جدي مي دانيد يا نه.
من حدود دو سال است که کي روش را نديده ام و از حالات روحي الان او خبر ندارم. مطمئن باشيد اگر جايي بيرون از کشور به او پيشنهاد خوب بدهند ممکن است به سيم آخر بزند و تيم ملي را ترک کند. عدم امکانات خيلي او را اذيت کرده است اما از طرفي تيم او صدرنشين رقابت هاي مقدماتي جام جهاني است و موقعيت خيلي خوبي دارد. کي روش مي تواند با صعود به جام جهاني حيثيت خودش را پيش از پيش در فوتبال جهان ارتقا دهد. از طرفي او علاقه زيادي به مردم ايران و تيم ملي دارد. به همين دليل شخصا بعيد مي دانم او دوست داشته باشد از تيم ملي جدا شود. با اين حال همه اين حرف ها حدس و گمان است. چه گارانتي وجوددارد؟ تيم هاي چيني ممکن است به يکباره سر برسند و مبلغ آزادي کي روش را بدهند و او را ببرند. هيچ چيز نمي توان گفت اما فکر مي کنم اگر امکانات لازم را براي کي روش فراهم کند او دوست ندارد ايران را ترک کند چرا که علاقه خاصي به ايران دارد.

* زماني که شما با او کار مي کرديد هم کي روش استعفا داد. آن موقع مي خواست واقعا برود يا نه.
راستش را بخواهيد مي خواست کمي توجهات را به سمت تيم ملي و خودش جلب کند. مي خواست تا تيم ملي بهترين امکانات را داشته باشد تا بهترين نتايج را کسب کند.

* اگر دوباره شرايط فراهم شود که با کي روش کار کنيد خودتان تمايل به اين همکاري داريد يا خير؟
پيش از اين اختلافاتي بين ما به وجود آمد اما من کدورت ها را به صورت شخصي نمي بينم الان دو سال از آن زمان گذشته و من موقعيت هاي خوبي براي خودم ايجاد کردم. اگر جاي ديگر باشد يا فرصت ديگر فراهم شود دوست دارم با کي روش دوباره کار کنم اما اين علاقه بايد دو طرفه باشد.

* يعني اگر در تيم ملي ايران اگر اين اتفاق بخواهد رخ بدهد شما قبول نمي کنيد؟ يا اصلا به ايران برمي گرديد؟
در ايران يکسري مسايل را ديدم که کار براي من بسيار سخت شد. دوست ندارم دوباره در اين شرايط و موقعيت قرار بگيرم. نمي گويم دوست ندارم به ايران برگردم اما هميشه خواسته ام وقتي جايي کار مي کنم مديران و ارگان پشت سرم باشند وگرنه من به ايران علاقه خاصي دارم اما اين حمايت را هنوز هم نمي بينم.

* به عنوان سوال پاياني همانطور که مي دانيد جام جهاني از سال 2026 با حضور 48 تيم برگزار مي شود نظر شما در اين باره چيست و آن را چگونه ارزيابي مي کنيد؟
طبيعتا براي کشورهايي مثل ايران زياد شدن تيم ها مي تواند خوب باشد چرا که سهميه ها اضافه مي شود و شانس ايران براي صعود به جام جهاني راحت تر مي شود اما اين اتفاق براي فوتبال بين المللي خوب نيست چرا که کيفيت رقابت ها پايين مي آيد. جام جهاني جايي است که بهترين هاي دنيا بايد مقابل هم بازي کنند و از بين آنها بهترين تيم قهرمان شود ولي با اين تصميمي که گرفته شده فکر نمي کنم ديگر شاهد چنين اتفاقي باشيم.