آي اسپورت/ پرسپوليس در زمان سپري شده از فصل نقل و انتقالات دو بازيکن شاخص جذب کرده و به عبارتي دو خريد هيجان انگيز داشته تا هواداران اين تيم از مديريت باشگاه راضي باشند و به قهرماني اميدوارتر شوند. هر چند پرسپوليس به شدت نياز به جذب مدافع مياني دارد و در دفاع چپ، هافبک دفاعي و مهاجم يا با کمبود بازيکن روبه‌روست يا به لحاظ کيفي مهره‌هاي قابلي در اين پست‌ها ندارد اما هر دو خريد پرسپوليس تا اينجا در پستي صورت گرفته که پرسپوليس هيچ مشکلي در آن پست احساس نمي‌کرد و به نظر مي‌رسد اين خريدها بيشتر از اينکه منطقي صورت گرفته باشد احساسي بوده است و روي کاغذ نمي‌توان گفت شکل و شمايل فني اين تيم نسبت به گذشته بهتر شود.
برانکو براي قدرتمند کردن تيمش و آنچه مجموعه فعلي را براي ادامه ليگ و بازي‌هاي آسيايي تجهيز مي‌کند احتياج به کامل کردن ترکيب مدافعان مياني، راه انداختن دفاع چپ و پيدا کردن جانشيني براي روزهاي بدون کمال باشد. به غير از اين سه دغدغه بزرگ که حل هر کدام از آنها پروسه زمانبري است و البته آزمون و خطاهايي را هم به دنبال داشته حالا بازي دادن توامان به مسلمان و رفيعي هم مي‌تواند به دغدغه بزرگي براي نفر اول کادر فني پرسپوليس تبديل شود.
يقينا نمي‌توان منکر کيفيت بازيکناني مثل نريمان جهان و رفيعي شد اما پست تخصصي اين دو بازيکن درست جايي است که محسن مسلمان طي يک سال گذشته قبضه‌اش کرده و نمايش‌هاي غالبا موفقي ارائه کرده است. همچنين هماهنگي و رفاقت محسن مسلمان و مهدي طارمي در بيرون از زمين به داخل ميدان هم سرايت کرده تا سرخ‌ها در فاز حمله زوج موفقي تشکيل دهند. حالا اما با حضور سروش رفيعي در پرسپوليس احتمال به هم خوردن اين زوج پررنگ شده و حتي برخي مي‌گويند رفيعي جاي مسلمان را در ترکيب اصلي پرسپوليس خواهد گرفت.
همه مي‌دانند سروش درست جايي بازي مي‌کند و مي‌درخشد که تا به حال پرسپوليس مشکلي در آن نداشته است. محسن مسلمان بعد از 6-5 هفته ابتدايي فصل گذشته به ترکيب اصلي پرسپوليس رسيد و از آن روزي که مسلمان فيکس شده خط مياني پرسپوليس نمايش‌هاي درخشاني جز اندک مواردي خاص داشته است. يادمان نرود درخشش مسلمان حتي باعث شد ساسان انصاري که دقيقا در همين پست بازي مي‌کند به خاطر نيمکت‌نشيني‌هاي طولاني به تيم سابقش برگردد. هر چند ساسان قابليت بازي در خط حمله را هم داشت اما سروش بايد در خط مياني بماند و تنها امکان جابه‌جايي او در جناحين خط مياني جود دارد.
برانکو در تمام يک سال و نيم گذشته از سيستم 2-4-4 لوزي استفاده کرده و راس لوزي خط مياني را به محسن مسلمان سپرده است. از طرفي علاقه شديد برانکو به سروش باعث خواهد شد تصور کنيم رفيعي از بدو ورود به پرسپوليس فيکس خواهد شد اما برانکو براي شماره 7 جديد خود چه نقشه‌اي در سر دارد؟
برانکو پست هافبک راست را به فرشاد احمدزاده سپرده بود که اين بازيکن به خاطر توانايي‌هاي تکنيکي خود رضايت پروفسور را جلب کرد و خيلي کم از ترکيب بيرون رفت. در واقع چنانچه احمدزاده محروم يا مصدوم نمي‌شد همواره در ترکيب اصلي بود و بازيکن محبوب سرمربي شناخته مي‌شد. پس شايد حالا تصور اينکه برانکو بخواهد سروش را جاي فرشاد در پست هافبک راست به ميدان بفرستد کمي غير قابل باور باشد. از طرفي در جناح چپ خط مياني بعد از بيرون گذاشتن و سپس جدايي عاليشاه به نظر مي‌رسد اختلالي در سيستم تهاجمي پرسپوليس به وجود آمده و کار کمي گره خورده باشد. هر چند اميري بعضا در اين پست بازي‌هاي قابل قبولي انجام داد اما کارآيي عاليشاه در برداشتن نفر مقابل و حرکت طولي لب خط را ندارد.
بدين ترتيب مي‌توان در نظر گرفت رفيعي در پست هافبک چپ جاي خالي عاليشاه را پر خواهد کرد. براي اين احتمال هم يک تناقض مهم وجود دارد. برانکو مشخصا عاليشاه را به اين علت بيرون گذاشت که اين بازيکن در زمان تدافعي شدن تيم به مدافع پشت سرش کمک نمي‌کرد و به عبارتي در خدمت تيم نبود. حالا و در مورد سروش اين پرسش هم به وجود مي‌آيد که آيا رفيعي در پست غير تخصصي ضمن نا آشنايي با شرح وظايفش اصلا توانايي کمک به دفاع چپ پرسپوليس را دارد ؟ براي اين مهم اولين چيزي که به ذهن مي‌رسد احتمال تغيير سيستم پرسپوليس در نيم‌فصل دوم و ليگ قهرمانان است؛ تغييري که منجر به قرار گرفتن همزمان سروش رفيعي و محسن مسلمان در پستي مي‌شود که مي‌توانند بالاترين کارآيي را داشته باشند.
براي اين منظور شايد برخي سيستم جا افتاده 1-3-2-4 را به برانکو پيشنهاد دهند اما در حال حاضر نه برانکو هافبک دفاعي مکمل و مناسبي براي قرار دادن کنار کاميابي‌نيا دارد نه اينکه مي‌تواند از فرشاد احمدزاده – با توجه به اينکه وحيد اميري حتما گوش چپ اصلي اين سيستم خواهد بود – راحت بگذرد. به همين خاطر شايد پيشنهاد استفاده از سيستم 1-4-1-4 به پروفسور عقلاني تر باشد. در اين سيستم کاميابي نيا همچنان سر جاي خود بازي خواهد کرد و برانکو به خاطر ناکارآمدي زوج طارمي غصه نخواهد خورد. و البته مهم‌ترين حسن اين سيستم استفاده توامان از محسن مسلمان و سروش رفيعي در امتداد يکديگر است؛ جايي که پرسپوليس مي‌تواند بيشتر خطرناک شود و البته موقعيت‌هاي گل بيشتري نصيب طارمي در خط حمله شود. همچنين با اين سيستم يکي از اين دو بازيکن تکنيکي مي‌توانند در نقش گلزن ظاهر شوند و به تناوب در خط حمله به عنوان مهاجم سايه نقش آفريني کنند که با توجه به بالا رفتن آمار گلزني بازي‌شان بيشتر به چشم خواهد آمد.