شفقنا/ استقلال وضعبت مناسبی ندارد و با وجود سپری کردن بیش از پنجاه درصد بازی های لیگ شانزدهم ، منصوریان کماکان هواداران را به آینده حواله می دهد و می گوید اصلاحاتی در کار است. برخلاف فصل قبل هیچ خبری از گزینه جانشین و حتی اتمام حجت هیات مدیره هم نیست. اما فصل قبل تیم مظلومی در صدر جدول بود و با 17 هفته صدرنشینی بیش از هر تیم دیگری صدارت کرد اما روزی نبود که بحث برکناری و جا به جایی او مطرح نشود.
مهمترین مشکل آن روزهای مظلومی به کیفیت ارائه شده تیمش مرتبط بود. استقلال به لطف درخشش رحمتی برنده می شد اما استقبال چندان زیادی از بازی هایش در تهران صورت نمی پذیرفت. به مجرد اینکه در اواخر لیگ، داربی را به بدترین شکل ممکن واگذار کرد و با اینکه هنوز شانس قهرمانی در هر دو جام را داشت، فرهاد مجیدی را به عنوان جانشین مطرح کردند و چه بسا اگر مجیدی آن روز این ریسک را مرتکب میشد حالا عوض منصوریان سرمربی استقلال بود. باید پرسید چرا مظلومی با آن نتایج حاشیه امن مد نظر را نداشت اما علیرضا منصوریان که ضعیف ترین استارت تاریخ باشگاه استقلال در لیگ برتر را رقم زده از آینده اش مطمئن است و یا اینکه دست کم صحبت هیچ گزینه ای نیست. شاید حذف زودهنگام در آسیا و باخت مقابل السد شرایط خاصی را برای او پدید بیاورد اما در این برهه او خیالش جمع است. جواب این پرسش درادبیات و رفتار متفاوت منصوریان است.
بدون شک مهمترین تفاوت منصوریان با مظلومی به نوع گفتار و کردار دو مربی مربوط می شود. مظلومی در روزهای برد آن قدر اعتماد به نفس نداشت که منصوریان در روزهای ناکامی اش آن را بروز می دهد.مظلومی نمی دانست چگونه باید هر بار یک موضوع را پر رنگ کند و مرتب همه چیز را به آینده موکول کند. استقلال مقابل استقلال خوزستان بازی خوبی را ارائه نداد و اگر اشتباه محرز کمک داور نخست مسابقه نبود شاید آبی های تهران با نتیجه 3 بر یک بازی را واگذار می کردند اما سرمربی این تیم در کنفرانس خبری چشم در چشم خبرنگاران انداخت و با اعتماد به نفس گفت حق تیمش باخت نبود چرا که به زعم او بازیکنان حریف تنها 4 بار درون 18 آنها آمدند.
منصوریان مرتب از جوانگرایی تیمش صحبت می کند و می گوید با بنزین سبز، تیمش را از این بحران خارج می کند. ولی خریدهایش دو بازیکن 34 ساله هستند که بدون شک حضور آنها منتج به نیمکت نشین شدن دو جوان خواهد شد. ولی سوال مهم این است منصوریان در این فص چندبازیکن جوان استقلال را برای نخستین بار محک زد؟ به این اسامی توجه کنید؛ بهنام برزای، محسن کریمی، فرشید اسماعیلی و نورافکن. اینها توسط چه کسی برای نخستین بار به میدان فراخوانده شدند؟ منصوریان حالا در ادبیاتش می خواهد به مخاطب بقبولاند او به این بازیکنان برای اولین بار میدان داد در صورتی که مظلومی فصل قبل برای نخستین بار این جوانان را رو کرد. در این سیاهه، منصوریان به هیچکدام از این بازیکنان اعتماد نداشت و بعد از سپری شدن 6 هفته جهنمی تازه مجبور شد به زور بعضی از آنها را به میدان فرابخواند. حسینی در خط دفاع تنها بازیکنی است که توسط منصوریان برای اولین بار میدان دید که از قضا اشتباهات متوالی این مدافع جوان نشان می دهد که او باز هم به روی نیمکت تبعید خواهد شد و زوج برزیلی مدافعان اصلی استقلال خواهند بود.
مظلومی فصل قبل به این جوانان میدان داد و تقریبا تا دو هفته پایانی لیگ شانس قهرمانی را داشت اما دست آخر دستش از هر دو کوتاه ماند تا جایش را به سرمربی جدید بدهد.
پرویز مظلومی اگر نیمی ازسیاست های سرمربی فعلی استقلال را داشت شاید هنوز مربی استقلال بود و دست کم علی رغم بازی های بی کیفیت، شرط امتیاز جمع کردن را می دانست. ولی استقلال فعلی تنها با وعده و وعید کارش را پیش می برد. شعار جوانگرایی می دهد ولی ته دلش با بازیکنان با تجربه است و قطعا حضور جباروف و آندو منجر به نیکت نشینی دو هافبک جوان استقلال خواهد شد. اسماعیلی و کریمی شاید از این به بعد بیشتر به عنوان بازیکن جانشین فرصت بازی پیدا کنند.
باید دید بازی با واژگان و زمان برای منصوریان تا چه برهه ای جواب می دهد. او جام حذفی را از دست داد، قهرمانی اش در لیگ برتر تقریبا نشدنی نشان می دهد و شاید حذف زودهنگام از لیگ قهرمانان آسیا، ورق را به صورت کامل برگرداند.
استقلال در هفته دوم دور برگشت نه تنها در خانه شکست می خورد که حتی قادر به ارائه یک بازی امیدوار کننده هم نیست. مقایسه عملکرد و شعارهای مظلومی و منصوریان بیان کننده یک واقعیت تلخ در فوتبال ایران است؛ همه چیز به دانش فنی و نتایج مرتبط نیست، بعضی اوقات باید بازی را بیرون زمین بلد باشی.
نتایجی که امروز منصوریان با استقلال گرفته را اگر مظلومی فصل قبل با این تیم می گرفت بدون شک تا به حال سه بار نامه اخراجش را مقابل چشمانش می دید.
وریا غفوری بدترین عملکرد را در بازی مقابل استقلال خوزستان داشت و سرمربی برای توجیه این جا به جایی اشتباه ، از کی روش مایه گذاشت و گفت ؛ غفوری هفته قبل در اردوی دوبی در همین پست بازی کرد!
اینها همان ریزه کاری هایی است که رنگش به سیاهی می زند و تاریخ مصرفش هم چندان زیاد نیست.