فارس/ سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی گفت: برای اولین بار در عمر ورزشی‌ام دلم می‌خواهد پرسپولیس مقابل استقلال امتیاز از دست بدهد.
مهدی تارتار سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی ۴ سال در باشگاه پرسپولیس بازی کرده و در این باشگاه مربیگری هم کرده است. این مربی پرسپولیسی اکنون تیمش با شاگردان برانکو در کورس قهرمانی قرار دارند. با مهدی تارتار در مورد دربی ۸۵ و همچنین خاطراتش از این مسابقه در گذشته گفتگویی به‌شرح زیر انجام دادیم.
چرا برای دیدن بازی پرسپولیس و نفت به ورزشگاه رفتید؟
- در ۵ بازی آینده قبل از نیم‌فصل پارس جنوبی با هر دو تیم بازی دارد. به همین دلیل من و همکارانم به ورزشگاه رفتیم تا بازی دو تیم را از نزدیک ببینیم.
دربی ۸۵ را چطور ارزیابی می‌کنید؟
- من همیشه در زندگی دوست داشتم پرسپولیس برنده دربی باشد و مقابل استقلال و استقلالی‌ها سربلند و موفق باشد. اما این مرتبه صادقانه حرف می‌زنم. در این دربی بدم نمی‌آید که پرسپولیس مقابل استقلال امتیاز از دست بدهد. البته راضی به شکستش هم نیستم. ولی دوست دارم پرسپولیس امتیاز از دست بدهد تا همچنان در بالای جدول بمانیم زیرا با پرسپولیس در رقابت صدرنشینی قرار داریم، البته بارها گفته‌ام که ما رقیب تیم‌های بزرگ نیستیم اما دوست داریم همچنان در بالای جدول بمانیم.
خیلی‌ها می‌گویند پرسپولیس برنده دربی ۸۵ است، نظر شما چیست؟
- همه فاکتورها در این مسابقه به سود پرسپولیس است. باید قبول کنیم که شرایط دو تیم یکسان نیست و پرسپولیس از هر نظر بهتر از استقلال است، اما بحث دربی جداست. نمی‌شود از قبل تیمی را در این مسابقه برنده دانست، حتی اگر روی کاغذ شرایط به سود پرسپولیس باشد.
حضور شفر چقدر می‌تواند به استقلال در دربی کمک کند؟
- حضور این مربی آلمانی از نظر نظم تیمی شرایط بهتری را برای استقلال رقم خواهد زد اما نداشتن شناخت کافی کادر فنی از بازیکنان استقلال می‌تواند به این تیم هم در انتخاب ترکیب اولیه و همچنین بحث تغییرات در طول مسابقات ضربه بزند.
مرد اول دربی را چه کسی می‌دانید؟
- در دربی‌ها همیشه جنگ اصلی بین هافبک‌های وسط است و فکر می‌کنم هافبک‌های دو تیم هم در این مسابقه نقش تعیین‌کننده‌ای داشته باشند.
خودتان چند دربی را تجربه کرده‌ایم؟
- من در ۸-۷ دربی در پرسپولیس حضور داشتم، البته فقط در ۴ یا ۵ دربی به میدان رفتم.
در دربی سال ۷۹ نیز محروم شدید، جریان آن درگیری چه بود؟
- من وقتی دیدم نوازی و استیلی باهم درگیر شدند، به خاطر دوستی با حمید استیلی که از زمان حضور در تیم‌های بهمن و پاس حضور داشت، وارد معرکه شدم من هم با بازیکنان درگیری پیدا کردم، البته صادقانه می‌گویم اشتباه کردم، آن زدوخوردها خیلی به فوتبالم ضربه زد. به جوانان توصیه می‌کنم در دربی‌ها فقط تمرکزشان روی مسائل فوتبالی باشد و از پرداختن به حواشی پرهیز کنند. این بازیکنان الگوی جوانان هستند. من هم به دلیل اینکه با استیلی درگیر شده بود، از روی نیمکت وارد ماجرا شدم.
شما هم بعد از آن درگیری بازداشت شدید؟
- همان شب چهره‌های سرشناسی مثل برومند، نوازی و استیلی بازداشت شدند، اما در مورد من و سایر بازیکنان کمیته انضباطی تصمیم گرفت و پس از بازبینی فیلم ۶ ماه من محروم شدم که این محرومیت خیلی به من لطمه زد. البته شاید در میزان این محرومیت توصیه فیروز کریمی هم بی‌اثر نبود.
ظاهراً فیروز کریمی به شما توصیه کرده بود که شما آن را تمام و کمال اجرا کرده بودی.
- بله، بعد از آنکه درگیری‌ها به پایان رسید ذهن من خیلی مشغول بود و نگران محرومیت‌ها بودم. در بازگشت به منزل تلفن همراهم زنگ خورد و فیروز کریمی در آن‌سوی خط به من گفت اصلاً نگران و ناراحت نباش. من صحنه درگیری‌ها را دیدیم، تو در کمیته انضباطی بگو من برای اینکه این دو دوست خوب یعنی نوازی و استیلی را از هم جدا کنم وارد معرکه شدم و لگدم به کمر نوازی خورد. خود من هم خیلی بعد از درگیری یادم نبود که چه حرکات و رفتارهایی داشتم و در روزی هم که به کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال رفتم، وقتی از من خواسته شد از خودم دفاع کنم، من هم توصیه فیروز کریمی را به کار بستم و داستان او را تعریف کردم و گفتم برای وساطت وارد زمین شدم و لگدم به کمر نوازی خورد. وقتی این حرف‌ها را زدم بازیکنان از خنده منفجر شدند. علی انصاریان و رهبری‌فر قهقهه زدند. مسئول کمیته انضباطی هم گفت ما می‌خواستیم تو را کمتر محروم کنیم اما به دلیل دروغی که امروز گفتی دو برابر محرومت می‌کنیم و این‌گونه ۶ ماه محروم شدم. وقتی فیلم درگیری را دیدم تازه یادم آدم که چقدر مشت زده‌ام. به آقا فیروز زنگ زدم و گفتم چرا چنین توصیه‌ای به من کردی، او هم به من گفتم مهدی جان می‌خواستم کمکت کنم اما نشده، به‌هرحال چوب معلم است دیگر.
وضعیت پارس جنوبی چطور است؟
- شرایط تیمی ما خوب است. بعد از برد ذوب‌آهن تمریناتمان را ادامه می‌دهیم و پیروزی مقابل این تیم را هم فراموش کردیم و بازی بسیار سختی با سپیدرود در شهر خودمان داریم.
ظاهراً زمان دیدار سپیدرود با پارس جنوبی تغییر کرده است.
- ما به تغییر زمان بازی به‌شدت معترض هستیم. باید در همان روز سه‌شنبه با سپیدرود بازی کنیم نه دو روز دیرتر. جابه‌جایی برنامه مسابقات به خاطر کمک به تیم‌هایی بود که در جام حذفی حضور داشتند اما وقتی ما و سپیدرود هر دو حذف شده‌ایم دلیلی برای تعویق این مسابقه وجود نداشت.

ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید

ز آينده باخبر شويد
دارکوب آگهی