بانک ورزش/ در فاصله کمتر از هفت ماه به آغاز جام‌جهانی روسیه، به نظر می‌رسد کارلوس کی‌روش بیشتر نفرات مورد اعتمادش در این تورنمنت را شناخته و می‌داند که قرار است چه کاری انجام بدهد. او البته یک مشکل کوچک برای بازی اول دارد که ناچار است جای خالی سعید عزت‌اللهی محروم را پر کند. این اما دغدغه اصلی کارلوس نیست. مربی پرتغالی این روزها با یک مساله به مراتب پیچیده‌تر مواجه است؛ سوالی که هنوز جوابش پیدا نشده و مربوط به قلب خط دفاعی تیم ملی می‌شود.
فعلا حضور جلال حسینی و مرتضی پورعلی‌گنجی در روسیه قطعی شده و آنها احتمالا دو تن از بازیکنان فیکس تیم ملی خواهند بود. با این وجود کی‌روش به خوبی می‌داند سن جلال زیاد است و او حتی اگر با مصدومیت یا محرومیت مواجه نشود، کشش انجام سه یا چهار بازی در طول دو هفته را ندارد. بنابراین حتما لازم است ما حداقل دو مدافع کاملا قابل اعتماد دیگر داشته باشیم که بتوان از سیستم چرخشی در تیم ملی استفاده کرد. در کنار جلال و گنجی، به نظر می‌رسد پژمان منتظری هم بخت زیادی برای حضور در جام‌جهانی داشته باشد. به هر حال پژمان هم جزو بازیکنان مورد اعتماد کی‌روش بوده و با توجه به اینکه مصدومیتش به زودی به پایان می‌رسد، بعید نیست در ماه‌های باقی‌مانده دوباره به اردوی تیم ملی برگردد؛ اما سن او هم بالاست و همین مساله ضرورت حضور یک مدافع باکیفیت دیگر در تیم را افزایش می‌دهد. حالا نفر چهارم کیست؟ این شاید همان سوالی باشد که این روزها حسابی کی‌روش را عذاب می‌دهد.
کارلوس در این سال‌ها نفرات زیادی را برای حضور در قلب خط دفاعی تست کرده؛ از عزت پورقاز که حالا دیگر به تیم ملی دعوت هم نمی‌شود تا محمدحسین کنعانی‌زادگان که حضورش در اردوها همیشه سوژه انتقاد رسانه‌ها بوده است. با این وجود این اواخر کی‌روش بیشتر از همه روی دو نفر خاص تمرکز داشته؛ محمد انصاری و روزبه چشمی. او مدتها انصاری را به اردو دعوت می‌کرد و زیر نظر می‌گرفت، تا اینکه نهایتا در دو بازی پایانی مرحله مقدماتی مقابل کره‌جنوبی و سوریه این بازیکن را به میدان فرستاد. به این ترتیب به نظر می‌رسید کی‌روش «نفر چهارم» را پیدا کرده، اما ناگهان اتفاق عجیبی برای انصاری رخ داد. این بازیکن در نیمه دوم بازی با سوریه به شکلی غیرمنتظره تعویض شد و از آن به بعد دیگر در اردوهای نهایی تیم ملی حضور نداشته. شاید یکی از مشکلات حاجی انصاری این است که در پرسپولیس به پست دفاع چپ برگشته. بعد از او نوبت به روزبه چشمی رسید، اما اشتباهات پیاپی این بازیکن در دیدارهای لیگی و ملی هم حسابی کارلوس را ترسانده. چه بسا نیمکت‌نشین شدن چشمی برابر ونزوئلا بعد از پنالتی بدی که به پاناما داد، نشانه‌ای از ناامید شدن کی‌روش باشد. حالا او دوباره سر خط برگشته؛ به جایی که باید یک تصمیم مهم در مورد این پست بگیرد. شاید اگر امروز لیگ برتر ما یک مدافع میانی متوسط رو به بالا داشت، همای سعادت روی شانه‌های آن بازیکن می‌نشست؛ اما گویا کی‌روش فعلا نتوانسته چنین کسی را پیدا کند.

اخبار داغ ورزش در کانال تلگرامی «کانال ورزش»