جام نیوز/ بازیکنان دعوت شده به تیم ملی جزو نفرات شاخص فوتبال ایران هستند با این حال برخی از بازیکنان دیگر هم از لحاظ فنی شایستگی حضور در تیم ملی را دارند.
کارلوس کی روش فهرست 28 نفره خود برای دو بازی دوستانه با تونس و الجزایر را اعلام کرد که جای بسیاری از بازیکنان در این فهرست، خالی به نظر می رسد.
بالا رفتن سطح کیفی بازیکنان و افزایش تعداد لژیونرها باعث شده انتخاب بازیکن برای حضور در تیم ملی کار سختی باشد.
نفرات لیست کی روش می توانند دو تیم ملی پرقدرت را تشکیل دهند با این حال فوتبال ایران به خاطر داشتن استعدادهای فراوان حتی تیم سوم پرقدرتی هم در اختیار دارد که از لیست کی روش بیرون مانده اند.
بیرانوند، حسینی، مظاهری و عابدزاده گلرهای دعوت شده به تیم ملی هستند که همگی در آمادگی کامل به سر می‌برند با این حال می توان به این فهرست حامد لک را هم اضافه کرد که به تناوب در اردوهای تیم ملی حضور داشته است.
در خط دفاعی بهترین مدافعان میانی ایران به تیم ملی دعوت شده اند اما دو بازیکن تاثیرگذار پرسپولیس و استقلال یعنی شجاع خلیل زاده و مجید حسینی(که این اواخر به خاطر مصدومیت در بازی های تیمش غیبت داشت) که صاحب بهترین خطوط دفاعی لیگ هستند نشان داده اند که قابلیت ملی پوش شدن دارند.
در سمت چپ خط دفاعی کی روش شانس را به نفراتی مثل میلاد محمدی و سعید آقایی داده و حتی از حاج صفی هم می تواند در این پست استفاده کند با این حال محمد انصاری هم گزینه بدی برای این پست به نظر نمی رسد. البته وی به عنوان مدافع میانی در تیم اصلی کی روش مقابل کره جنوبی بازی کرد اما به عنوان مدافع چپ ظاهرا بازیکن مورد علاقه سرمربی تیم ملی نیست.
در سمت راست خط دفاعی دو بازیکن آماده فوتبال ایران یعنی ووریا غفوری و رامین رضاییان دعوت شده اند و درخشش این دو باعث شده بازیکن موثر و آماده ای مثل محمدرضا ایرانپوریان همچنان شانس حضور در تیم ملی را نداشته باشد. بازیکنی که در فصل های اخیر همیشه جزو بهترین های تراکتورسازی و یکی از گلزن ترین مدافعان فوتبال ایران بوده است.
تراکتورسازی اگرچه این فصل نتایج خوبی نگرفته اما مهدی کیانی مانند همیشه بازیکن کاملا مفید و تاثیرگذار بوده و خیلی ها جایش را در تیم ملی خالی می دانند. کمال کامیابی نیا هم در پرسپولیس به اوج رسیده و نشان داده که می تواند غیر از سیرالئون برابر تیم های بزرگتر هم محک زده شود. خیلی ها این دو بازیکن را گزینه های بهتری نسبت به علی کریمی می دانند که پای ثابت اردوهای تیم ملی است. با این حال حضور نفراتی آماده مثل عزت الهی و ابراهیمی جا را برای دیگران تنگ کرده است.
در بازی با سیرالئون امید نورافکن با پیراهن شماره 10 تیم ملی عملکرد خوبی داشت و در استقلال هم جزو بازیکنان تاثیرگذار شفر است که توان بازی در پست های مختلفی را دارد اما به خاطر ترافیک شدید در خط هافبک تیم ملی دعوت نشد. محسن مسلمان که بعد از کی روش مورد غضب برانکو هم قرار گرفته دیگر بازیکنی است که توانایی هایش را به خوبی نشان داده، درست مانند داریوش شجاعیان که در استقلال به خوبی در امر طراحی حملات وظیفه اش را انجام می دهد.
فوتبال ایران به قدری مهاجم آماده در اختیار دارد که قابل پیش بینی بود مهاجمان گلزن لیگ داخلی یعنی علی علیپور و مرتضی تبریزی شانسی برای رقابت با سایرین نداشته باشد و طبیعی است که کی روش شانس را به انصاری فرد، آزمون، قدوس، قوچان نژاد، رضایی و طارمی بدهد.
به این ترتیب تیم حامد لک، شجاع خلیل زاده، مجید حسینی، محمدرضا ایرانپوریان، محمد انصاری، امید نورافکن، کمال کامیابی‌نیا ، مهدی کیانی، محسن مسلمان(داریوش شجاعیان)، علی علیپور و مرتضی تبریزی هم می تواند تیم سوم ملی لقب بگیرد. تیمی که قطعا قدرت کمی ندارد.