خبر ورزشی/ بعد از 23 سال حضور در سطح اول فوتبال بالاخره زمان خداحافظی آندره‌آ پیرلو هم فرا رسید؛ خداحافظی‌ای که با حضور ستاره‌های قدیم و جدید در ورزشگاه سن‌سیرو برگزار شد.
ستاره‌ها در قالب تیم سفید و آبی به مصاف هم رفتند و این دیدار نمادین با نتیجه 7-7 مساوی به اتمام رسید. از جمله بازیکنانی که در شب خداحافظی پیرلو در سن‌سیرو حضور داشتند، می‌توان به آبیاتی، دل‌پیرو، بوفون، ویری، ماتری، کاسانو، ماتراتزی، کالادزه، بونوچی، کاستاکورتا، مالدینی، زامبروتا، زانتی، نستا، پاتو، لمپارد، گتوزو، شوچنکو، رونالدینیو، کافو، سرجینیو، ده‌روسی و... اشاره کرد که سن‌سیرو را ستاره باران کردند. زیباترین سکانس خداحافظی پیرلو از مستطیل سبز 10 دقیقه به پایان بازی رخ داد. جایی که او به جای نیکولو تعویض شد و از زمین بیرون آمد تا بزگترین ارثیه‌‌اش را به پسر خود بسپارد. نیکولو در تیم نوجوانان یوونتوس عضویت دارد و از حالا وظیفه دارد تا افتخارات پدر را تکرار کند.
قهرمانی با یوونتوس در سریA
با وجود اینکه پایان پیرلو و یوونتوس با چشمانی اشکبار در شکست فینال 2015 لیگ قهرمانان اروپا مقابل بارسلونا همراه بود اما در قامت بازیکن بانوی پیر کم‌ افتخار کسب نکرد. در واقع پیرلو عضو اصلی یوونتوسی بود که دوباره در فوتبال ایتالیا اوج گرفت و قهرمانی متعدد را به دست ‌آورد. پیرلو قبل از اینکه به آمریکا برود با یووه 4 قهرمانی پیاپی در ایتالیا را به ویترین افتخاراتش اضافه کرد.
فتح لیگ قهرمانان
پیرلو در طول دوران حرفه‌ای خود جامی را بالای سر برد که حسرت خیلی‌ها از جمله جان لوئیجی بوفون بود. بعد از ناکامی در فینال استانبول، میلانی‌ها دو سال بعد یعنی 2007 بازی تکراری با لیورپول را بردند و در آتن انتقام گرفتند. شبی که پیرلو برای میلان درخشید و به جام نقره‌ای بوسه زد.
کاندیدای بهترین بازیکن سال
اوج هنرنمایی پیرلو در مستطیل سبز به سال 2006 و 2007 برمی‌گشت. به همین خاطر او توانست از سوی فیفا به عنوان کاندیدای بهترین بازیکن سال برگزیده شود. آندره‌آ در رأی‌گیری نهایی جایگاه هفتم را به دست ‌آورد و هم‌تیمی‌‌اش کاکا بیشتر از او رأی آورد.
پاس گل به باجو
پیرلو و باجو سال 2001 در برشا با هم همبازی بودند. دو ستاره فوتبال ایتالیا در هفته آخر باید مقابل یوونتوس به میدان می‌رفتند. در حالی که برشا برای بقا به امتیاز نیاز داشت روی یک صحنه پیرلو به باجو پاس گل داد تا با همکاری این دو نفر دروازه ادوین فان‌درسار باز شود. با کمک پیرلو و باجو برشا از سقوط نجات پیدا کرد و پیرلو از این تیم جدا شد.
پنالتی فینال جام جهانی
پنالتی‌هایش معمولاً با کمترین ضریب اشتباه به تور می‌چسبید. آندره‌آ در فینال جام جهانی‌ 2006 پشت ضربه پنالتی ایستاد و دروازه فابین بارتز باتجربه را باز کرد. اعتماد به نفس پیرلو باعث شد مارچلو لیپی او را به عنوان اولین زننده ضربه پنالتی انتخاب کند که با گل همراه بود.
پنالتی چیپ
بعد از تساوی بدون گل انگلیس و ایتالیا در مرحله یک‌چهارم نهایی یورو 2012 تکلیف تیم صعود‌کننده به ضربات پنالتی کشیده شد. این بار نوبت جو هارت بود تا جلوی توپ پیرلو بایستد. آندره‌آ با اعتماد به نفس کامل با ضربه چیپ هارت را غافلگیر کرد و توپ را به تور دروازه انگلیس فرستاد. بعداً پیرلو این‌طور در مورد پنالتی‌‌اش صحبت کرد: «به نظر می‌رسید هارت فکر می‌کرد خیلی اعتماد به نفسش بالاست. بنابراین من فکر کردم باید روحیه‌‌اش را پایین بیاورم.»