ورزش 3/ بعد از نزدیک به 44 سال دو همسایه باز هم روبروی هم صف آرایی می کنند تا جدالی حساس را رقم بزنند.
ایران و ترکیه آخرین بار سال 1974 مقابل هم صف آرایی کردند، جدالی که برنده ای نداشت تا همین نتیجه زمینه ساز طلسمی 44 ساله در تقابل دوباره دو کشور همسایه و حالا پرادعا در فوتبال قاره آسیا و اروپا شود. با توجه به صعود ایران به جام جهانی 2018 از چندی پیش رایزنی ها برای تقابل دوستانه ملی پوشان ایران با ترکیه آغاز شد که در نهایت طرفین برای برگزاری این دیدار در روز هفتم خردادماه 97(28 می ) به توافق رسیدند.
بنا به این توافق قرار شد ترکیه در استانبول میزبان مصاف دو تیم باشد که از میان ورزشگاه های زیبا و مدرن حاضر در این شهر فدراسیون فوتبال ترکیه ورزشگاه منطقه باشاک شهیر در مرکز استانبول که در قاره اروپا قرار گرفته را برای میزبانی انتخاب کرد، ورزشگاهی تازه تاسیس اما به نسبت سایر ورزشگاه کم ظرفیت با تنها 17800 صندلی برای میزبانی از طرفداران.
این ورزشگاه در سال 2011 استارت ساخت خود را زد و دو سال بعد یعنی اواخر سال 2013 آماده بهره برداری شد اما افتتاحیه بنا به دلایلی به تعویق افتاد تا سال 2014 در حین بازی ترکیه با یونان که با برتری 3-0 این تیم توام بود به صورت رسمی افتتاح شود. با توجه به این که در منطقه باشاک شهیر فاتح تریم از وجه و محبوبیت خاصی برخوردار بود سران باشگاه باشاک شهیر تصمیم گرفتند ورزشگاه را به نام اسطوره فوتبال ترکیه نام گذاری کنند.
در ساخت این ورزشگاه مدرن که بودجه ای بالغ بر 87 میلیون یورو(187 میلیون لیر ترکیه) صرف شد یک شرکت هلندی با مشارکت ترکیه ای ها توانستند ظرف مدت 18 ماه بیش از 90 درصد مراحل ساخت را به پایان برسانند که در نوع خود رکورد جالب توجهی قلمداد می شد. پس از آن طی 6 ماه تمامی استانداردهای مد نظر فیفا و یوفا در این ورزشگاه به کار برده شد تا مجوز چهارستاره برای ورزشگاه صادر شود.
از سال 2014 و برحسب علاقه ای که رجب طیب اردوغان به باشگاه باشاک شهیر به عنوان طرفدار دو آتشه داشت بیشتر بازی های ملی ترکیه در این ورزشگاه برگزار شد از همین رو با نهایی شدن رویارویی ایران و ترکیه فدراسیون این کشور تصمیم گرفت این دیدار جذاب و حساس به ورزشگاه فاتح تریم باشاک شهیر منتقل شود تا هم زمینه برای حضور طرفداران دو آتشه تیم ملی فراهم شود هم سریال میزبانی های این ورزشگاه از بازی های ملی ادامه دار باشد.
نکته جالب توجه اینجاست که میزبان برای ورود ایرانی های مقیم ترکیه به ورزشگاه برای حمایت از تیم ملی ایران در ورزشگاه باشاک شهیر نکات جالب توجهی را مد نظر قرار داده است تا جایی که پیش بینی می شود بیش از سه هزار نفر ایرانی در میان جمعیت 18 هزار نفری حاضر در ورزشگاه در یکی از ضلع های جنوبی دور هم جمع شوند.