خبر ورزشی/ اشتباه‌های استراتژیک مدیریت استقلال در فصل نقل و انتقالات که از سال پیش و قبول بند‌های خنده‌دار در قرارداد بازیکنان جوان و جویای نام شروع شد و امسال با جذب بازیکنان مصدوم، ناتوانی در حفظ ستاره‌ها و به مشکل خوردن با بازیکنان بازگشته از جام جهانی به اوج رسید، سیدرضا افتخاری را روی لبه تیز تیغ قرار داده است. اگرچه برخی نزدیکان مدیرعامل استقلال که با او در مجموعه آبی همکارند، ادعا می‌کنند جای پای افتخاری محکم است و وزارت هیچ برنامه‌ای برای تغییر مدیرعامل باشگاه ندارد، اما نزدیکان دیگری هم هستند که طی روز‌های اخیر تماس‌های‌شان برای ابقای مدیرعامل استقلال چند برابر شده است. همان تماس‌هایی که دفعه قبل هم افتخاری را روی صندلی مدیرعاملی نگه داشت و نگذاشت مدیرعامل هم همراه منصوریان از دور خارج شود! افتخاری بعد از ابقا، به لطف موفقیت شفر، این فرصت را داشت که جا پایش را محکم کند، اما تکرار یک سری اشتباهات، او را دوباره در معرض انتقاد هواداران قرار داد و برخی تصمیم‌های پندار توفیقی هم به پای او نوشته شد تا این بار جدی‌تر از دفعه قبل، در راهرو‌های وزارتخانه از حذف او حرف زده شود.
اگرچه این بار هم می‌توان با تماس‌هایی از موضع «قدرت» تمام تقصیرات را به پای پندار نوشت و با برکناری توفیقی، بر طول مدیریت افتخاری افزود، اما ورود امیرحسین فتحی به هیئت مدیره باشگاه شرایط را تغییر می‌دهد. آن‌هایی که از میزان رفاقت فتحی و سلطانی‌فر خبر دارند، باور نمی‌کنند این مدیر سابق فوتبالی قرار است فقط یک عضو ساده هیئت مدیره باشد. فتحی وقتی از وزارت ورزش حکم گرفت و جای دکتر قریب به هیئت مدیره استقلال اضافه شد، درست مثل قریب، او را گزینه مدیرعاملی نامیدند. البته علاوه بر فتحی این روز‌ها از مالک یک باشگاه خصوصی هم به عنوان گزینه جانشینی افتخاری نام برده می‌شود، مالکی که علاقه خاصی هم به استقلال دارد و از سوی یک جریان کاملاً آبی حمایت شده است.
اما آیا حذف افتخاری در این مقطع تصمیم درستی است؟ برخی تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران در وزارت ورزش نگران این هستند که استقلال در آستانه شروع لیگ برتر از این تغییر لطمه بخورد، اما منتقدان افتخاری اصلاً چنین عقیده‌ای ندارند و معتقدند وزارت ورزش باید همین حالا دست به تغییر بزند و شرایط استقلال را عوض کند. صدالبته منطقی‌تر این است که وزارت ورزش صبر کند آخرین فعالیت‌های نقل و انتقالاتی استقلال به پایان برسد و مثلاً تکلیف جپاروف، تیام و حتی مجید حسینی و روزبه چشمی که با بندبازی افتخاری و توفیقی، خودشان را محق می‌دانند با وجود قرارداد رسمی، از استقلال بروند، روشن شود.
تمام امید افتخاری هم همین است که در روز‌های باقی مانده تا آغاز فصل جدید، دانه‌درشت‌های در آستانه جدایی را حفظ کند و شرایط را به نفع خودش تغییر بدهد، هرچند برخی منابع آگاه می‌گویند این کار هم نتیجه‌ای دربر نخواهد داشت و شمارش معکوس برای عبور از افتخاری رو به پایان است و همین روزهاست که یا نامه استعفای مدیرعامل استقلال منتشر شود و یا وزارت با صدور بیانیه‌ای از او تشکر کند و خسته‌نباشید بگوید.
مسئولان و صاحب‌نظران پاسخ می‌دهند
با توجه به اعتراضات شدید هواداران، آیا وقت مناسبی برای تغییر مدیران استقلال هست؟
صحبت‌ها درباره احتمال ایجاد تغییرات مدیریتی در باشگاه استقلال بالا گرفته است. برخی هواداران استقلال مقابل وزارت ورزش و جوانان تحصن کردند و انتقادات شدیدی به وزارت ورزش نسبت دادند، اما این که با توجه به اعتراضات گسترده هواداران استقلال، آیا وقت مناسبی برای تغییر مدیران این باشگاه هست یا نه؟ سؤالی است که آن را با تنی چند از مسئولان و صاحب‌نظران این باشگاه مطرح کردیم، این پاسخ‌ها را بخوانید.
سیروس دین‌محمدی: الان خیلی دیر شده است
سیروس دین‌محمدی، هافبک ملی‌پوش اسبق استقلال در این خصوص به خبرورزشی گفت: به نظرم اگر می‌خواستند مدیرعامل استقلال را عوض کنند، باید خیلی زودتر از این‌ها این کار را انجام می‌دادند. الان دیگر خیلی دیر شده است و چند هفته دیگر لیگ برتر شروع می‌شود. البته من حرف‌هایی دارم که به وقتش خواهم زد. بگذارید لیگ شروع و تکلیف سوپرجام مشخص شود آن‌وقت خیلی حرف‌ها دارم که بزنم. مخالفت من با برکناری مدیرعامل استقلال دلیل بر حمایتم از او نیست.
مازیار ناظمی: چنین اراده‌ای وجود ندارد
مازیار ناظمی، مدیر اطلاع‌رسانی وزارت ورزش و جوانان در این خصوص گفت: وزارت ورزش هرگز تصمیمی بر ایجاد تغییر در مدیریت باشگاه استقلال ندارد و دلیلی ندارد در این شرایط که استقلال درگیر لیگ قهرمانان آسیاست و می‌توان به موفقیت آن‌ها خوشبین بود، بخواهیم دست به تغییرات بزنیم. اتفاقاً آقای افتخاری با قدرت به کارش ادامه خواهد داد و نشست‌های خوبی هم با ایشان داشته‌ایم تا کار‌ها با تدبیر به سرانجام برسد و استقلال هم از فصل نقل و انتقالات به سلامت عبور کند.
علی فتح‌ا... زاده: الان وقتش نیست اما...
علی فتح‌ا... زاده، مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال در این خصوص گفت: به نظرم الان وقت برکناری مدیرعامل استقلال نیست. فصل نقل و انتقالات در حال سپری شدن است و باید اجازه داد استقلال کارش را انجام بدهد، پس از آن می‌شود شرایط مدیریت تیم را بررسی کرد. اگرچه من معتقدم افتخاری کارش را خوب انجام نمی‌دهد و بدجور تحت فشار است و سعی می‌کند حرف‌هایی بزند تا دیگران را مقصر جلوه دهد و فشار را از روی خودش بردارد. افتخاری دنبال این است که بگوید دیگران اشتباه کرده‌اند و خودش مبرا بوده است.
مهدی فنونی‌زاده: استقلال نیاز به تغییرات مدیریتی دارد
مهدی فنونی‌زاده، هافبک اسبق تیم ملی و استقلال در این خصوص گفت: چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است. همه می‌دانند استقلال شرایط خوبی ندارد و در فصل نقل و انتقالات عملکرد ضعیفی داشته است. بازیکنانی که جذب کرده‌اند، در حد و اندازه‌های استقلال نیستند. مالیات‌ها پرداخت نشده و ستاره‌ها هم در حال ترک تیم هستند؛ این نشان می‌دهد که مدیریت باشگاه بسیار ضعیف عمل کرده است. من معتقدم استقلال باید هرچه زودتر در مدیریت خود تغییرات اساسی ایجاد کند و تا دیر نشده، یک مدیر کاربلد را روی کار بیاورد.
حسن زمانی: دلیلی ندارد این کار را انجام بدهیم
حسن زمانی، عضو هیئت مدیره باشگاه استقلال در این خصوص گفت: استقلال قرار است در ۳ جام بجنگد پس چرا باید در چنین زمان حساسی که تیم وارد لیگ هجدهم می‌شود و همچنین باید حضوری پرقدرت در آسیا داشته باشد، اقدام به ایجاد تغییر در مدیریت باشگاه کنیم. ما به هواداران حق می‌دهیم از برخی اتفاقات باشگاه ناراحت باشند، ولی تغییر مدیریتی در دستور کار هیئت مدیره نبوده و نیست و چه مدیرعامل و چه اعضای هیئت مدیره با قدرت برای موفقیت استقلال گام خواهند برداشت.