آخرین خبر/ سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی گفت: گرایی کم تجربه بود و می‌توانست فینالیست شود.

ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید

علی اشکانی سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی پس از رقابت‌ مهرداد مردانی و گرایی در مسابقات بازی‌های آسیایی درخصوص عملکرد آنها گفت: در وزن 60 کیلوگرم مهرداد مردانی بعد از اینکه نابغه کشتی از دنیای کشتی خداحافظی کرد، تلاش می‌کند تا جانشین خوبی برای او باشد ولی با این حال نیاز به تجربه‌های بیشتری دارد. تجربه حضور در رقابت‌های رسمی او را پخته‌تر می‌کند. او در راند اول حریف سرسخت خودش از کره جنوبی که در جهانی پاریس سوم شده بود را شکست داد که کمی انرژی‌اش تحلیل رفت. در رقابت با حریف ژاپنی‌اش هم یک مقدار اسیر بی‌تجربگی شد. او می‌توانست بهتر از این کشتی بگیرد. اگر یادتان باشد سر و گردنی که سعید عبدولی از کشتی‌گیر کره‌ای گرفت، گفتند پنج ثانیه فرصت دارد اجرای فن کند. در این بازی هم اختلاف نظر در داوری وجود داشت. حریف مهرداد خوب بود اما کشتی کمی از دست مردانی درآمد. حریف او بالای 15 ثانیه سر و گردن مهرداد را گرفته بود که باعث خفگی و عدم رسیدن خون به مغز می‌شود که داورها بعد از پنج ثانیه سوت می‌زنند که این انجام نشد. مهرداد می‌تواند بهتر از این هم باشد. انتظار و توقع مردم از این وزنی که در طی دهه گذشته در اختیار ما بوده به جاست. ان‌شاءا... که مهرداد جانشین خوبی در این وزن باشد.
او در خصوص محمدرضا گرایی هم چنین توضیح داد: من نمی‌خواهم قضاوت ناعادلانه‌ای بکنم اما اگر دو داور عادل بیایند قضاوت کنند می‌گویند که چقدر در کشتی او با تاسمرادف در حقش احجاف شد. هم از خاک و هم در سر پا. اما دیدید که تا لحظه‌های آخر جنگید و نشان داد که نمی‌خواهد شکست بخورد. او چند دوره قهرمانی جهان شده و نفر سوم المپیک است. هر دوی این بچه‌ها اولین بار است که در رده بزرگسالان به آسیایی می‌آیند. گرایی می‌توانست فینالیست شود چون همین یک ماه پیش حریف قزاق را برده بود. او توانست با جنگندگی و رشادت این کشتی‌گیر را ببرد. حرف‌هایی که درباره مردانی درخصوص فیتو زدم اینجا هم باید بگویم. وقتی حریف می‌خواهد فیتو بزند پاهای او باید روی سر و گردن حریف قرار بگیرد. اینجا کمی در اخطار امتیاز دادن اجحاف کردند ولی فیتو اجرا شد. می‌شد زودتر هم سوت بزنند و آن پایی که گرفتند به نظر من پا نبود چون حریفش پایش را روی دست رضا گذاشت و همین اجرا شدنش چند ثانیه گذشت. رضا می‌توانست این کشتی را ببرد اما یک مقدار همان تجربه باعث عدم موفقیت در این کشتی شد.
او در خصوص این پیش‌بینی که کشتی فرنگی می‌تواند صاحب دو مدال طلا شود و آیا در بین چهار نماینده روز چهارشنبه نماینده‌ای در فینال خواهیم داشت یا نه، گفت: اوزان 77، 87،97 و 130 کیلوگرم فردا (چهارشنبه) کشتی خواهند گرفت. در این اوزان ما حرف‌های زیادی برای گفتن داریم. در 77 علی گرایی همین پنج ماه پیش در فینال مغلوب حریف چینی شد. ان‌شاءا... بتواند این بار با برنامه‌ریزی نتیجه دیگری را رقم بزند. ما باید رفته‌رفته برای کشتی‌های بعد برنامه داشتیم اما حریف سختش در دور اول است. در 87 حسین نوری کارش نسبت به گرایی آسان‌تر است اما حریف خوش‌نام ازبک که قهرمان جهان و عنوان‌دار المپیک است از 97 به 87 آمده و ان‌شاءا... شاهد یک کشتی خوب و با کیفیت خواهیم بود.
وی تاکید کرد: در 97 اکبر حیدری در نخستین تجربه رسمی‌اش حضور پیدا می‌کند. او هیچ‌کدام از رده‌های نوجوانان، جوانان و بزرگسالان نتوانسته دوبنده تیم ملی را بپوشد. دوست دارم تمام علاقه‌مندان کشتی پسر خوب و شیرین شهر قم را دعا کنند. کشتی اول او کمی راحت‌تر است اما در کشتی دوم باید با حریف قزاق که چندین عنوان آسیایی دارد مسابقه بدهد. قدرت بدنی حریف قزاقی بیشتر است. اکبر اگر می‌خواهد در این وزن حرفی برای گفتن داشته باشد باید چنین رقبایی را شکست دهد.
اشکانی گفت: در وزن 130 کیلوگرم بهنام‌ مهدی‌زاده را داریم که شورای فنی بر این نظر بودند تا ایشان نماینده کشورمان در این وزن باشد. در گروه او قهرمان‌های اول تا سوم آسیا حضور دارند. او کشتی سختی با حریف چینی دارد که کمی با توجه به وزن و قدرتی که دارد چغر است. حریف ازبکش هم خوب است که در فینال آسیا حضور داشت. ان‌شاءا... بتواند با برد این دو کشتی‌گیر راهی فینال شود. در فینال هم و در طرف دیگر گروه حریف قزاق که سه دوره قهرمان جهان شده حضور دارد اما بهنام باید او را ببرد. بهنام مثل همیشه پرقدرت و پرتوان باشد و با دست‌های سنگینش که مثل پتک است باید به حریفانش فشار بیاورد تا ایران عزیز را به مدال خوشرنگ برساند.
اشکانی همچنین درخصوص وضعیت شغلی مربیان و کشتی‌گیران گفت: کادر فنی تیم‌های ملی کشتی هم مثل ورزشکاران نیاز به حمایت دارند. نمی‌خواهم گلایه کنم اما در یک سالی که ما در اردو بودیم ماموریت ورزشی ما تایید نشده است. خیلی در فشار هستیم. امیدواریم وزیر ورزش با مسئولان شرکت نفت وارد مذاکره شوند تا مرخصی و ماموریت ما تمدید شود.