آخرین خبر/ در‌حالی که فقط چند روز تا پایان مهلت 2 ماهه به مشمولان قانون منع بکارگیری بازنشسته‌ها در مناصب دولتی باقی است، هنوز برخی از مدیران بازنشسته ورزشی استعفا و کناره‌گیری نکرده‌اند. مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال هم جزو مدیرانی است که هنوز در منصب خود باقی است و از وزارت ورزش و جوانان برای مشمول بودن یا نبودن استعلام کرده است. البته با توجه به عمومی بودن قانون منع بکارگیری بازنشسته‌ها به نظر می‌رسد تاج هم رفتنی است اما به زعم برخی این تصمیم فوتبال را در خطر تعلیق قرار می‌دهد. روز گذشته هم برخی سایت‌ها به حضور و جلسات مسئولان ارشد فیفا و ‌ای‌اف‌سی در تهران با مسئولان ورزش پرداختند و نوشتند: «در یکی از ملاقات‌ها، یکی از مقامات ارشد بین‌المللی به طور صریح به مقام دولتی حاضر در جلسه تاکید می‌کند که ادامه روند کنونی و تغییرات در فدراسیون به منزله مداخله خارجی در امور فوتبالی بوده که منجر به تعلیق قطعی کشورمان خواهد شد. این شخص عنوان می‌کند که منظور تشکیلات جهانی فوتبال، حفظ استقلال این ورزش است و دوستی با افراد نقشی در تصمیمات آن‌ها ندارد.» اگر این اتفاقات واقعیت داشته باشد، باید نگران تغییر در مدیریت فدراسیون بود و اگر هم چنین نباشد، تاج رفتنی است و باید شاهد انتخاب رئیس جدیدی برای فدراسیون فوتبال باشیم. فدراسیون فوتبال جزو‌ 5 فدراسیونی است که خیلی‌ها دوست دارند ریاست آن را بر‌عهده بگیرند یا در تشکیلاتش باشند. جاذبه فوتبال هم که بر همه ورزش‌ها غلبه دارد و همین حالا هم عده‌ای از مدیران فوتبالی و غیرفوتبالی برای رسیدن به صندلی ریاست آن خیز برداشته‌اند. بر‌اساس شنیده‌ها 5 گزینه برای دوره جدید ریاست فدراسیون فوتبال مدنظر هستند: کیومرث ‌هاشمی، مهدی محمد‌نبی‌، شهاب‌الدین عزیزی خادم‌، محمد‌حسن انصاری‌فرد و محمد نجفی. به نظر می‌رسد رقابت اصلی بین هاشمی رئیس سابق کمیته المپیک و نبی دبیرکل سابق فدراسیون فوتبال خواهد بود. در زیر نگاهی می‌اندازیم به سابقه و کارنامه گزینه‌های احتمالی ریاست فدراسیون فوتبال.
کیومرث هاشمی، معاون سابق سازمان تربیت بدنی، قائم مقام سابق وزیر آموزش و پرورش در دولت دهم و رئیس سابق کمیته ملی المپیک ایران که پس از پایان خدمتش در کمیته صحبت از حضور او در تشکیلات آستان قدس رضوی بود.
مهدی محمد نبی در کارنامه مدیریتی خود سابقه مدیرعاملی باشگاه گسترش پارس خودرو، قائم مقام مدیرعامل باشگاه پرسپولیس تهران، عضویت در هیئت موسس اتحادیه فوتبال باشگاه‌های کشور، مشاور اجرایی رئیس فدراسیون فوتبال، معاون اجرایی دبیر‌کل و رئیس کمیته مسابقات، دبیر‌کل فدراسیون فوتبال، مدرس دوره‌های مدیریت فوتبال و عضویت در کمیته بازاریابی کنفدراسیون فوتبال آسیا را دارد.
شهاب‌الدین عزیزی‌خادم تحصیلات خود را در مقطع دکترا و رشته روابط بین‌الملل-مطالعات منطقه‌ای ادامه داده. از فعالیت‌های ورزشی وی می‌توان به عضویت در تیم ملی دانشجویی و تیم نیروی زمینی اشاره کرد. وی به‌ عنوان عضو هیئت‌مدیره باشگاه پیکان فعال بوده و هم‌اکنون عضو هیئت‌رئیسه فدراسیون فوتبال است‌
محمد‌حسن انصاری‌فرد بازیکن سابق پرسپولیس و مربی اسبق تیم ملی فوتسال ایران که مدیرعاملی باشگاه پرسپولیس در سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۶ را بر‌عهده داشته و سابقه مدیریت در باشگاه راه‌آهن را هم در کارنامه‌اش دارد.
محمد نجفی رئیس هیئت استان بوشهر و از چهره‌های سرشناس فوتبالی استان بوشهر بوده که سابقه مدیرعاملی باشگاه شاهین بوشهر را در هم کارنامه خود دارد.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید