پارس فوتبال/ معدنچی: در شیراز که عقب افتادیم پروین گفت این پدرسوخته را تعویض کنید!
مهرزاد معدنچی جزو بازیکنان موفق دهه ۸۰ بود که هنوز هم تا اسمش می‌آید خیلی‌ها یاد تکه‌کلام علی پروین بعد از باخت‌های پرسپولیس می‌افتند که می‌گفت تقصیر معدنچیه!
پس از مدت‌ها با مهرزاد معدنچی گفتگو کردیم بازیکن پیشین پرسپولیس گفت: در بازی فینال همه در آزادی بودند جز آقای کی‌روش که در این زمینه فدراسیون فوتبال مقصر است.
* دنبال مربیگری نرفته‌ای؟
هنوز نه.
* بازی‌های پرسپولیس را که تماشا می‌کنی؟
مهرزاد معدنچی گفت:
مگر می‌شود بازی تیمی که دوستش دارم و برایش بازی کرده‌ام را نبینم؟ من همچنان علاقه خاصی به پرسپولیس دارم.
* قبل از شروع بازی برگشت پرسپولیس و کاشیما آنتلرز علی پروین که جام قهرمانی را حمل می‌کرد، دیدی؟
مهرزاد معدنچی گفت:
بله، جام برازنده سلطان علی پروین بود و هست. الحق ایشان چهره‌ای فاخر و محبوب در تاریخ فوتبال ایران است.
* در همان لحظات یاد حرف‌های او در فصل ۸۵-۸۴ افتادی؟
مهرزاد معدنچی گفت:
(خنده) یادش به‌خیر عجب دوره‌ای بود. علی‌آقا خیلی محبوب بود و هر حرفی می‌زد خیلی‌ها چشم‌بسته می‌پذیرفتند. یک مدتی واقعاً تحت فشار بودم. در ۲۵ یا ۲۴ سالگی می‌خواستم از فوتبال خداحافظی کنم.
* در مصاحبه‌های قبلی‌ات این موضوع را نگفته بودی؟
مهرزاد معدنچی گفت:
الان دیگر همه چیز تمام شده است. به قول معروف رو کردن پرونده‌ای که سال‌ها قبل بسته شده مشکلی ایجاد نمی‌کند. خیلی‌ها نمی‌دانند من در آن یکی، دو سال چه کشیدم و چه فشاری روی خودم و خانواده‌ام بود. در خیلی از محیط‌ها به‌شدت از من انتقاد می‌شد و مثلاً می‌گفتند آره همه بدبختی‌های تیم تقصیر توئه!
* ماجرا را با خود علی پروین مطرح کرده بودی؟
مهرزاد معدنچی گفت:
چند سال بعد از آن اتفاقات یک بار علی‌آقا به من گفت: آقای معدنچی به من گفته بودن تو دفاع چپ هستی بعداً فهمیدم هافبک و مهاجم چپ‌پا هستی. در واقع من در پست غیرتخصصی بازی می‌کردم. فوتبال هم یک شغل و تبحر است. شما اگر گوش‌تان عفونت کند و نزد پزشک قلب بروید نمی‌تواند درمان‌تان کند. می‌گویید هر دو نفر ۲۰ سال پزشکی خوانده‌اند بله، اما تبحرشان متفاوت است. فوتبال هم همین است و هر بازیکنی تبحر و تخصصی دارد.
* چه کسی به علی پروین گفته بود معدنچی دفاع چپ است؟
مهرزاد معدنچی گفت:
این‌طور که شنیده‌ام ناصرخان ابراهیمی.
* خاطره ناگفته‌ای از سال‌های کار با علی پروین داری؟
مهرزاد معدنچی گفت:
با فجرسپاسی در شیراز بازی داشتیم. نیمه اول را ۳ بر یک عقب افتادیم و پاس تک‌گل پرسپولیس را من دادم و اتفاقاً داشتم خیلی خوب بازی می‌کردم و چند پاس خوب هم داده بودم که بچه‌ها نتوانسته بودند گل کنند. وقتی داور سوت پایان نیمه اول را زد من یک دقیقه دیرتر از بقیه به سمت رختکن رفتم، چون شیرازی بودم و در زمین شهرم باید با چند نفر سلام و علیک انجام می‌دادم. کفش ۶ استوک پایم بود که هنگام راه رفتن صدای زیادی تولید می‌کند. قدم‌زنان وارد رختکن شدم. تمام فضای رختکن به خاطر نتیجه نیمه اول سکوت بود. با ۶ استوک وارد شدم. دیدم سر همه پایین است تا صورتم را بلند کردم با علی پروین چشم توی چشم شدم. یک‌دفعه برگشت سمت سرپرست و گفت: این پدرسوخته را تعویض کن!
* حرفی نزدی؟
مهرزاد معدنچی گفت:
چشم‌های سلطان گیرا بود و کسی حتی به چشمانش نگاه نمی‌کرد و من هم ناخواسته با ایشان چشم تو چشم شدم. فهمیدم عصبی است و از طرفی من دیر وارد رختکن شدم و استوک‌هایم هم صدا داشت و عصبی‌ترشان کرده بود. فردایش رفتم سر تمرین و به نظرم آقای پروین فیلم بازی را مشاهده کرده و به این نتیجه رسیده بود من خوب بازی کرده بودم، چون برگشت به حامد کاویانپور نگاه کرد و گفت: آقای کاویانپور! چرا مهرزاد معدنچی رو تعویض کردیم؟
* خنده‌ات نگرفت؟
مهرزاد معدنچی گفت:
نه بابا! این‌قدر علی‌آقا با ابهت بود که جرأت پیدا نمی‌کردیم این‌جور وقت‌ها بخندیم.
* درباره عملکرد پرسپولیس در لیگ قهرمانان چه نظری داری؟
مهرزاد معدنچی گفت:
صعود پرسپولیس به نیمه‌نهایی کار بسیار بزرگی بود، چون همه می‌دانیم با جدایی محرمی، امیری، احمدزاده، طارمی و… بازیکنانی نظیر ماهینی مصدوم شدند یا عالیشاه و یا خود نعمتی که محروم شد و برانکو ایوانکوویچ با دست نسبتاً خالی موفق شد تیمش را تا فینال بکشاند. اینکه پرسپولیس بازی مستقیم انجام می‌داد به خاطر کمبود نفر بود، بازیکنان خلاق کمی در دسترس سرمربی بودند تا تاکتیک‌های دیگر یا بیشتری را در تیمش لحاظ کند. برانکو کار بزرگی انجام داد و در روز بازی برگشت غیبت سرمربی تیم ملی مرا ناراحت کرد. از رئیس فیفا و رئیس AFC گرفته تا معاون اول رئیس‌جمهور، وزیر ورزش، رئیس فدراسیون و… همه در آزادی بودند جز آقای کی‌روش که در این زمینه فدراسیون فوتبال مقصر است و این اتفاق نشان می‌دهد کلاه فدراسیون برای کی‌روش پشم ندارد.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید