آخرین خبر/ بدشانسی‌های یوگی لو و شاگردانش انگار تمامی ندارد. سال 2018 برای مانشافت سال بسیار تلخ و دردناکی بود و در ماه‌های آخر هم وجه دیگری از تلخی‌اش را به لو و شاگردانش نشان داد تا آن‌ها در اولین دوره برگزاری رقابت‌های لیگ ملت‌های یوفا از لیگ A این رقابت‌ها حذف شوند تا بعد از حذف از مرحله‌ گروهی جام جهانی روسیه، سقوط دردناک دیگری را تجربه کنند. نارنجی‌پوشان هلند با پیروزی مقابل فرانسه باعث شدند قهرمان جام جهانی 2014، دشمن فوتبالی دیرینه‌شان به لیگ B ملت‌های یوفا سقوط کند. با برد 2 -صفر لاله‌های نارنجی برابر فرانسه، ژرمن‌ها عملا شانسی برای صعود از قعر جدول ندارند و هر نتیجه‌ای در آخرین دیدارشان برابر هلند بگیرند باز هم به دسته پایین‌تر لیگ تازه تاسیس یوفا سقوط خواهند کرد. اما اوج‌گیری هلند چیزی بیش از یک خبر ساده است؛ چیزی در حد بازگشت نایب قهرمان‌ترین تیم دنیا به عرصه قدرت آن هم تنها چند سال پس از ناکامی در رسیدن به ۲ تورنمنت متوالی مهم فوتبال اروپا. تیمی که در زمان قرعه‌کشی اولین دوره لیگ ملت‌های اروپا کاندیدای اصلی سقوط در گروه اول لیگ A به حساب می‌آمد حالا قهرمان جام‌جهانی ۲۰۱۴ را حذف کرده و با برتری در بازی آخر مقابل ژرمن‌ها بالاتر از فرانسه، فاتح جام‌جهانی ۲۰۱۸ به نیمه‌نهایی راه می‌یابد.
مروری بر خاطرات تلخ نارنجی‌پوشان
فوتبال هلند پس از راهیابی به بازی نهایی جام‌جهانی ۲۰۱۰ تحت هدایت برت فن‌مارویک دچار نوعی خمودگی شد. نسل طلایی تیم مانند روبن، فن‌پرسی و دیگران پیر شده بودند و همه جاه‌طلبی‌هایش در رده باشگاهی صرف می‌شد. هدایت نامناسب اکثر مربیان پس از فن‌مارویک هم دلزدگی ستارگان از تیم ملی هلند را بیشتر می‌کرد. هلند در یورو ۲۰۱۲ نتایج ضعیفی گرفت و بدون امتیاز حذف شد که برکناری فن‌مارویک را در پی داشت. لوئیس فن‌گال به عنوان جانشین فن‌مارویک سعی کرد به شیوه خودش در تیم انقلاب ایجاد کند. او حداقل روی کاغذ موفق بود چون هلند در جام‌جهانی تنها مقام سوم خودش در تاریخ این رقابت‌ها را کسب کرد اما پس از جدایی غیرمنتظره او، گاس هیدینک عامل اصلی مقام چهارمی هلند در جام‌جهانی ۱۹۹۸ نتوانست مانند دوره قبلی مربیگری‌اش در جمع لاله‌های نارنجی موفق عمل کند و بر سر اختلافات داخلی یک سال پس از انتصاب جای خودش را به دنی بلیند داد. مدافع سابق آژاکس به وضوح برای هدایت ستاره‌های هلند کوچک بود و تیره‌روزی بزرگی به نام حذف تیم در مرحله مقدماتی یورو ۲۰۱۶ را رقم زد. در یورویی که ۲۴ تیمی شده بود و ایسلند هم فرصت حضور یافت، جایی برای قهرمان یورو ۸۸ وجود نداشت! بلیند سرانجام با جار و جنجال فراوان رفت. دیک ادووکات، دیگر مربی سابقی بود که برای بار دوم هدایت هلند را به عهده گرفت. هر چقدر هیدینک نتوانست خاطرات جام‌جهانی ۱۹۹۸ را زنده کند، ادووکات هم در رقم زدن شکوهی به اندازه تیم روان و شاداب هلند در جام‌جهانی ۱۹۹۴ ناتوان نشان داد. در گروهی با حضور سوئد و فرانسه، هلند تیم سوم مقدماتی جام‌جهانی ۲۰۱۸ شد و برای اولین بار در طول تاریخش در تورنمنت مهم متوالی غیبت را تجربه کرد.
پوست‌اندازی لاله‌ها
خداحافظی بازیکنان قدیمی مسن مانند فن‌پرسی، روبن، فن‌بومل و جایگزین شدن بازیکنان جوان داخلی مانند دی‌لیخت تنها یکی از چند دلیل تحول هلند تحت هدایت رونالد کومان، گلزن‌ترین مدافع تاریخ است. تیم در تاکتیک‌هایش تجدیدنظر کرده و دیگر از سماجت در استفاده از ۳-۳-۴ خبری نیست. توتال فوتبال ابداع شده توسط همین تیم هرچند نه به طور کامل اما به هر حال در تاکتیک لاله‌ها جای دارد. از طرفی تیم در هر بخش از یک مهره قابل اتکا برخوردار شده. دی‌لیخت و فن‌دایک در مرکز خط دفاعی زوج خوبی ساخته‌اند. قدرت بازی‌خوانی و حضور موثر در حملات به اضافه قدرت سرزنی از او یک مدافع در کلاس جهانی ساخته است. دی‌رون و دی‌یونگ، ۲ بازیکن جوان اخیرا اضافه شده به تیم در خط میانی کمربند محکمی تشکیل داده‌اند و با قدرت جوانی و دوندگی فضاها را ‌پوشش می‌دهند. فاینالدوم و رایان بابل پشت سر مهاجم یا مهاجمان تیم به خوبی ریتم بازی را حفظ می‌کنند و در خط حمله دیپای نه فقط به خاطر پنالتی چیپ زیبا مقابل فرانسه بلکه به دلیل استمرار در درخشش حکم الماس را برای کومان دارد. تازه به این‌ها جوانانی مانند ناتان آکه، فن‌دوک، پرومس و... را هم اضافه کنید تا متوجه شوید هلند در درازمدت چه دارایی‌های ارزشمندی دارد. تیم کومان نسبت به تیم ادووکات ۳ و نیم سال جوان‌تر است و برای آینده برنامه‌های رویایی در سر دارد؛ برنامه‌هایی که می‌تواند دوباره لاله‌های خوشرنگ را شکوفا کند و به جایگاهی که لایقش است برساند.

ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید