آخرین خبر/ ایگور کولاکوویچ تا سال‌٢٠٢٠ ماندنی شد. قرارداد سرمربی تیم ملی والیبال درحالی امروز امضا می‌شود که افشین داوری سرپرست فدراسیون در مصاحبه با خراسان به تشریح مباحث مطرح شده در جلسه 5 ساعته اخیرش با کولاکوویچ پرداخت. او که تاکید دارد در قرارداد جدید ایگور افزایش دستمزدی اتفاق نیفتاده، از تبیین اهداف فدراسیون در المپیک‌2020 برای مرد مونته‌نگرویی خبر داد. شایعه حضور امیر خوش‌خبر در پست دبیری فدراسیون درحالی بالا گرفته که داوری ضمن رد این موضوع، احتمال برگشت خوش‌خبر در کسوت سرپرست تیم ملی را هم منوط به نظر سرمربی تیم ‌‌دانست! او درحالی این موضوع را پیش کشید که در واکنش به مخالفت احتمالی ایگور با سرپرستی مجدد خوش‌خبر، پاسخ روشنی نداد.
در جلسه با کولاکوویچ به چه توافقاتی رسیدید؟
این جلسه پیامد متمم قراردادی بود که در برج 3 سال 97 با کولاکوویچ منعقد شده بود. در آن متمم آمده بود که کولاکوو‌یچ به مدت 2 سال دیگر به کار خود در ایران ادامه دهد. ضمن این‌که در آن متمم اشاره شده بود که تمام بندها، مسائل و موارد قرارداد جدید ایگور، همچون قرارداد قبل باشد. با توجه به شرایط اقتصادی موجود، طبیعی بود که نشستی با او داشته باشیم تا هم از برنامه‌های ایگور مطلع شویم و هم از نظرات او درخصوص تیم کاری‌اش. در جلسه 5 ساعته‌ای که روز چهارشنبه با کولاکوویچ داشتیم در خصوص کلیات قرارداد به تصمیم نهایی رسیدیم. مقرر شد بعد از آن‌که ایجنت ایگور قرارداد را دید، امروز جلسه تکمیلی برای امضا و عقدقرارداد برگزار شود.
مدتی است که حرف‌و حدیث‌ها درخصوص مفاد قرارداد ایگور بالا گرفته. قرارداد جدید او با قرارداد قبلی چه تفاوت‌های دارد؟
درحال حاضر نمی‌توانم به تغییرات صورت‌گرفته در قرارداد جدید اشاره کنم. بعد از نهایی شدن این قرارداد(امروز) تفاوت‌ها را اعلام خواهیم کرد.
باید منتظر افزایش دستمزد در قرارداد جدید ایگور باشیم؟
خیر. قرارداد جدید کولاکوویچ اصلا افزایش دستمزدی نداشته است.
فدراسیون ایران چیزی معادل 8 ماه حقوق عقب‌افتاده به ایگور بدهکار است. این موضوع را تایید می‌کنید؟
بله، این موضوع مورد تایید است. اما حقوق عقب‌‌افتاده کولاکوویچ 8 ماه نیست. مجموع بدهی ما به ایگور و دستیارانش معادل 8 ماه می‌شود؛ شامل 5 ماه مطالبه به تعویق افتاده ایگور، به اضافه 3 ماه حقوق عقب‌افتاده دستیارانش. ضمن این‌که با کمک وزارت ورزش‌و جوانان مطالبات به تعویق افتاده ایگور را فراهم کرده‌ایم.
فردا(امروز) مطالبات کولاکوویچ را پرداخت خواهید کرد؟
تا زمانی که ایگور در ایران است، این رقم را به او پرداخت خواهیم کرد. چون تامین ارزی بدهی ایگور نیازمند گذراندن پروسه‌ای است. ما بودجه ریالی این بدهی را تامین کرده‌ایم و فقط باید آن را تبدیل به ارز کنیم. ممکن است ارز مورد نیاز امروز تامین شود. اما قبل از این‌که او ایران را ترک کند(چهارشنبه‌)، طلبش پرداخت خواهد شد.
کولاکوویچ طی 2 سال اول حضورش در ایران نتوانست خواسته‌های جامعه والیبال را تامین کند. آیا فدراسیون در زمان تمدید قرارداد 2 ساله دوم ایگور، قول خاصی بابت موفقیت تیم ملی در المپیک 2020 از او گرفته است؟
ببینید، در زمان عقد قرارداد قید نمی‌شود که حتما باید در فلان تورنمنت موفقیت کسب شود. اما برای رسیدن به نقطه‌ای که هدف فدراسیون است، کدگذاری شده و خارج از قرارداد مربی برایش امتیازاتی قائل می‌شویم. در حال حاضر ورود تیم ملی ایران به المپیک 2020 برای فدراسیون مهم است. به همین دلیل در قرارداد جدید ایگور یک امتیاز برای رخ دادن این اتفاق منظور کرده‌ایم. صعود به مرحله نهایی المپیک و کسب سکو در این رقابت‌ها هم از جمله مواردی است که برای آن نکات انگیزشی در قرارداد کولاکوویچ منظور کرده‌ایم. ضمن این‌که مشابه این مباحث را برای لیگ جهانی هم درنظر داریم.
اخیرا حضور همایون اردلان (پیشکسوت بوکس) در‌کنار شما تا حدودی حاشیه‌ساز شده. او درحالی در جلسه شما و کولاکوویچ حاضر بود که سایت‌های خبری به او لقب مشاور بدون حکم را اعطا کرده‌اند. آیا قرار است بوکسورها به کادر فدراسیون والیبال اضافه شوند؟
(می‌خندد). خیلی جالب شد که این موضوع را مطرح کردید. می‌دانید که من مدتی سرپرست فدراسیون بوکس بودم. طی مدت حضورم در این فدراسیون، اردلان را فردی بسیار نجیب و متخصص در رشته بوکس دیدم. او به جامعه ورزش بسیار لطف دارد. به همین خاطر هرازچندگاهی به عنوان یک دوست به من سر می‌زند. آن روز هم او برای احوالپرسی به فدراسیون آمده بود و متعاقب آن در جلسه با ایگور کنار من نشست. حضورش در این جلسه ارتباطی با والیبال نداشت. او فقط میهمان من بود.
پس دلواپسان نگران پست گرفتن احتمالی اردلان در والیبال نباشند؟
(می‌خندد). خیر. هیچ‌کس نگران نباشد. نه ما به دنبال اعطای پستی در والیبال به اردلان هستیم و نه او اساسا به دنبال چنین جایگاهی است. او فردی بسیار فرهیخته و دانشمند است و اصلا نیازی به چنین پست‌هایی ندارد. او از خیرین پیشکسوت ورزش است.
پست دبیری و سرپرستی فدراسیون، 2 پست کلیدی است که هنوز تکلیف آن مشخص نشده. اخیرا شایعه حضور امیر خوش‌خبر برای هر 2 پست مطرح شده بود. با توجه به کارنامه درخشان ایشان در پست سرپرستی، آیا قرار است دوباره او دعوت به کار شود؟
من هم درجایی این موضوع را خواندم. اما من فعلا نه در رابطه با پست دبیری و نه در رابطه با پست سرپرستی، هیچ صحبتی با امیر خان نداشته‌ام. البته امیر از بچه‌های ورزشی بسیار خوب و عالی‌ مقام است که در پست سرپرستی زحمت زیادی کشیده. از طرفی ما در شرایط کنونی یکسری وظایف داریم که بتوانیم والیبال را به عنوان رشته‌ای که ویترین ورزش کشور است به صورت هرچه منسجم‌تر راهی مسابقات مهم پیش‌رو کنیم. ضمن این‌که ایگور کولاکوویچ هم دیدگاه‌هایی درخصوص سرپرست تیم ملی و دستیارانش دارد. این‌ها تیم سرمربی هستند که باید کاملا با او هماهنگ باشند. بعد از نهایی شدن توافقات با ایگور، براساس پیشنهادات او، هم سرپرست تیم، هم کمک‌های ایگور و هم بازیکنان قطعی شده و کارشان را آغاز خواهند کرد. از طرفی کنار گذاشتن خوش‌خبر با آن همه سابقه و زمینه‌ای که در پست سرپرستی تیم ملی داشته، کار پسندیده‌ای نیست. کشور برای او هزینه کرده و او امروز به سرمایه ورزش کشور تبدیل شده. بنابراین اگر نواقصی در کار هست، باید مرتفع شود. نقاط قوت خوبی داریم که می‌توان با استفاده از آن به راهبری مناسب در تیم ملی رسید. درنهایت باید انتخاب درست و قانون‌مداری داشته باشیم. لذا در‌حال حاضر با توجه به این‌که تیم ملی هنوز شکل نگرفته، درخصوص پست سرپرست تیم ملی تصمیم‌گیری نشده.‌ کارهای مربوط به اخذ ویزای بازیکنان و دیگر کارهایی از این دست‌ توسط مدیر تشریفات درحال انجام است و خللی در کار نیست.‌ دبیر فدراسیون را هم انتخاب کرده‌ایم ولی به دلیل نقل و انتقال ایشان از یک جایگاه سیستمی به فدراسیون، باید مقدماتی را انجام دهیم تا ایشان روی صندلی دبیری بنشیند. بخش اعظم کارها انجام شده و به زودی دبیر فدراسیون هم معرفی می‌شود. ضمن این‌که با ابلاغی که برای خانم زبردست زدم، کارهای بخش دبیری هم درحال انجام است و اجازه ندادیم که روند کارها کند شود.
می‌توان از صحبت‌های شما این‌طور برداشت کرد که کولاکوویچ با سرپرستی امیر خوش‌خبر مخالف است؟
حضور امیر خوش‌خبر بستگی به نظر کولاکوویچ دارد. باید ببینیم که تصمیم او درخصوص سرپرست و کمک‌هایش چیست. ما دست او را برای انتخاب تیمش باز گذاشته‌ایم. او امروز تیمش را به ما معرفی می‌کند و ما هم سعی می‌کنیم که با خرد جمعی فضایی ایجاد کنیم که به نفع تیم ملی باشد.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید

اپليکيشن صندوق هاي فاميلي
هميان آگهی