خبر ورزشی/ یک مقام قضایی در فرانسه اعلام کرد رئیس کمیته المپیک ژاپن بابت «فساد گسترده» در جریان اعطای میزبانی المپیک ۲۰۲۰ به توکیو، در شهر پاریس بازداشت شده است.
سونکازو تاکدا ۷۱ ساله، دهم دسامبر از سوی مقامات قضایی فرانسه دستگیر شد. او متهم به پرداخت مبلغی در حدود ۲ میلیون یورو در جریان انتخاب پایتخت ژاپن به عنوان میزبان رقابت‌های المپیک است.
توکیو، در جریان رأی‌گیری‌ای که در سال ۲۰۱۳ انجام شد بالاتر از شهر‌های مادرید و استانبول قرار گرفت. تاکدا، قهرمان سابق پرش با اسب در المپیک که مسئولیت کمپین انتخاب توکیو به عنوان میزبان المپیک برعهده داشت، یک عضو مؤثر در کمیته بین‌المللی المپیک نیز هست.
بازجویی مقامات فرانسه که در سال ۲۰۱۶ شروع شده بود، به طور مشخص به دو مورد پرداختی از سوی تاکدا به یک شرکت سنگاپوری (که به پسر رئیس سنگالی فدراسیون بین‌المللی دو و میدانی لامینا دیاک وابسته است) مربوط می‌شود. پسر آقای دیاک، خودش نیز یکی از مشاوران ارشد بازاریابی برای فدراسیون بین‌المللی دو و میدانی است.
این پرداخت‌ها در دو مرحله انجام شده است؛ یکی قبل از رأی‌گیری کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) و یکی بعد از این رأی‌گیری که منجر به انتخاب شهر میزبان شد.
پاپا ماسا دیاک (پسر لامینا دیاک) متهم به دریافت چندین میلیون یورو رشوه است، چه بابت قرارداد‌های اسپانسرشیپ و چه بابت حمایت از میزبانی شهر‌های ریودوژانیرو و توکیو برای میزبانی المپیک‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰. ماسا دیاک، از دسامبر ۲۰۱۵ جزو لیست تحت تعقیب پلیس بین‌الملل (اینترپل) قرار داشته، اما دولت سنگال از تحویل این فرد به مقامات فرانسوی امتناع می‌کند.
ماه گذشته، توماس باخ، رئیس کمیته بین‌المللی المپیک رسماً از دولت سنگال درخواست کرد با مقامات فرانسوی در راه تحقیقات مرتبط با مبارزه با فساد همکاری کنند. در نامه‌ای که به ماکی، سال، رئیس‌جمهور سنگال ارسال شد، باخ گفته که دادگاه عالی فرانسه از مشکلاتی که سر راه آن‌ها برای اجرای اقدامات مرتبط با پرونده فساد وجود دارد، حرف زده است.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید

اپليکيشن صندوق هاي فاميلي
هميان آگهی