آخرین خبر/ اساسنامه پیشنهادی کمیته ملی المپیک ایران که قرار است 25 دی‌ماه در مجمع عمومی کمیته مورد رای‌گیری قرار بگیرد حاوی یک تغییر است؛ انتخاب دبیرکل و خزانه‌دار با پیشنهاد رئیس و تایید در هیئت اجرایی. این موضوع در حالی از طرف ایران به اطلاع کمیته بین‌المللی المپیک رسیده که مسئولان IOC در پاسخ به ایران این تغییر را بلامانع دانستند اما به نکته‌ای اشاره کردند که تا حدودی حاشیه‌ساز شد و آن این‌که دبیرکل و خزانه‌دار منتخب طی این فرآیند در تصمیم‌های مهم و سرنوشت‌ساز کمیته حق‌رای نخواهند داشت مگر این‌که این افراد با پیشنهاد رئیس و رای‌گیری در مجمع عمومی انتخاب شوند. شاید همین موضوع هم باعث شد تا عنوان شود عده‌ای طی تماس با برخی اعضای مجمع از آن‌ها خواسته‌اند که به اساسنامه جدید رای ندهند. هرچند که این خبر از سوی هیچ منبع موثقی مورد تایید قرار نگرفت اما واکنش غیرمستقیم رئیس کمیته ملی المپیک را به دنبال داشته تا سیدرضا صالحی‌امیری عنوان کند برخی علاقه‌مند به حاشیه هستند. با بالا گرفتن حاشیه‌ها قرار بر این شد که اعضای هئیت اجرایی در جلسه دیروز خود در خصوص این‌که آیا خزانه‌دار و دبیرکل کمیته بعد از اجرای این شیوه در تصمیم‌گیری‌ها حق‌رای دارند یا خیر، صحبت کنند. این جلسه در حالی دیروز برگزار شد که شاهرخ شهنازی، دبیر کل کمیته در نشست خبری دیروز خود در این خصوص گفت: «طبق این اساسنامه دبیر کل توسط رئیس مشخص و از سوی هیئت اجرایی تایید می‌شود. در واقع این اعضای هیئت اجرایی هستند که تصمیم می‌گیرند گزینه پیشنهادی رئیس تایید یا رد شود سپس آن را به مجمع ارایه می‌دهند. در این زمینه نظر کمیته بین‌المللی المپیک این بود که برای حفظ حق‌رای خزانه‌دار و دبیر کل، گزینه پیشنهادی در مجمع تاییدیه بگیرد. در کل قرار بر این شد آنچه هیئت اجرایی تصویب کرده در مجمع مطرح شود و پیگیری‌های لازم بعد از آن با کمیته ملی المپیک صورت بگیرد.» دبیرکل کمیته ملی المپیک همچنین گفت: «قرار شد آنچه هیئت اجرایی فعلا تصویب کرده در مجمع مطرح شود و تماس با IOC به بعد از مجمع موکول شود. در واقع قرار شد از مجمع عمومی درخواست شود اگر موافق هستند این اختیار را به رئیس و هیئت اجرایی بدهند که با IOC صحبت کنند و نظر آن‌ها را جلب کنند تا اگر آن‌ها نظر دیگری دادند موکول به مجمع عمومی دیگر نشود.»
شهنازی با اشاره به شرکت‌کنندگان در مجمع گفت: «یکی از مهمترین موضوعات مورد بحث در جلسه دیروز، بحث حضور اعضای مجمع بود. همانطور که می‌دانید در حال حاضر برخی فدراسیون‌ها با سرپرست اداره می‌شوند. از آنجا که مجمع پیش رو یک مجمع عمومی است و نه انتخاباتی لذا تصمیم بر آن شد که برای حفظ جایگاه فدراسیون‌ها و سرپرستان‌شان از این افراد دعوت کنیم که در مجمع شرکت کنند.» او ادامه داد: «اگر مجمع انتخاباتی بود طبق اساسنامه فعلی در صورت غیبت رئیس، یکی از اعضای هیئت رئیسه می‌توانست در مجمع شرکت کند اما با توجه به انتخاباتی نبودن مجمع پیش‌رو تصمیم بر آن شد هم سرپرستانی که عضو هیئت رئیسه هستند و هم سرپرستانی که عضو هیئت رئیسه نیستند در مجمع شرکت داشته باشند.»
دبیرکل کمیته ملی المپیک اما در پاسخ به این‌که آیا فریبا محمدیان که اخیرا بازنشسته شده می‌تواند به عنوان یکی از اعضا در مجمع روز سه‌شنبه حضور داشته باشد، گفت: «مقرراتی مبنی بر منع حضور بازنشسته‌ها در مجمع وجود ندارد بنابراین مشکلی بابت حضور محمدیان به عنوان خبره ورزشی در مجمع نیست.» شهنازی در پایان این نشست تاکید کرد در جلسه دیروز هیئت اجرایی لیست افرادی که باید به شورای المپیک آسیا معرفی می‌شدند نهایی شد. به این ترتیب اسامی سیدرضا صالحی‌امیری برای هیئت اجرایی، دادگر برای کمیته مقررات، عبدالحمید احمدی برای کمیته فرهنگی، مهین فرهادی‌زاد برای کمیته زن و ورزش، محمد علیپور برای کمیته ورزش برای همه، فضل‌ا... باقرزاده برای کمیته آموزش، محمود عبدالهی برای کمیته رسانه، ‌هادی ساعی برای کمیته ورزشکاران و غلامرضا نوروزی برای کمیته پزشکی به شورای المپیک آسیا ارسال شد. گفتنی است؛ مجمع عمومی کمیته ملی المپیک سه‌شنبه 25 دی‌ماه برگزار خواهد شد.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید