ایرنا/ کارشناس داوری فوتبال ایران، گفت: طبق اصل قانون 14 داوری، هر دو پنالتی دیدار ایران و عمان به دلیل حرکت زودتر از موعد بازیکنان به محوطه جریمه، باید تکرار می شد.
«نوذر رود نیل» یکشنبه شب در خصوص عملکرد داور ایران و عمان، اظها داشت: «سزار راموس مکزیکی» قضاوت خوبی داشت و به طور یقین، نمره قبولی می گیرد.
وی اظهار داشت: برای اولین بار بود که تا این جای مسابقات جام ملت های آسیا، زمان مفید یک دیدار به 58 دقیقه می رسید که این، آمار خوب و سطح بالا در فوتبال قاره کهن محسوب می شود.
رودنیل، ادامه داد: در دقیقه نخست، «سیدمجید حسینی» مرتکب خطای پنالتی شد و چون درگیری بر سر تصاحب توپ بود، داور به درستی کارت زرد نشان داد. چنانچه مدافع ایران ابتدا دست مهاجم عمان را می گرفت، داور می توانست به او کارت قرمز نشان دهد.
کارشناس داوری فوتبال ایران، تصریح کرد: در داوری 2 اصل مهم وجو دارد که جاگیری و تمرکز است. در دقیقه 25 با این که جاگیری داور خوب بود، اما تمرکز لازم نداشت و باید خطای مدافع عمان بر روی اشکان دژاگه در محوطه 18 قدم را پنالتی اعلام می کرد.
وی افزود: دقیقه 41، داور مکزیکی به درستی خطای بازیکن عمان را بر روی طارمی تشخیص داد و اعلام پنالتی کرد. در ادامه «سردار آزمون» در درگیری با بازیکن عمانی تعادل خود در محوطه جریمه را از دست داد و تصمیم داور بر ادامه بازی درست بود.
رود نیل در پایان گفت: داور آمریکای جنوبی توانست به خوبی از عهده این مسابقه حساس بر آید و در مجموع تمام خطاهایی که گرفت و کارت هایی که داد درست بود.
تیم ملی فوتبال ایران در مرحله یک هشتم نهایی جام ملت های آسیا با گل های «علیرضا جهانبخش» و «اشکان دژاگه» از سد عمان گذشت و به یک چهارم نهایی صعود کرد تا حریف چین شود.