ورزش 3/ همه موفقیت های تیم سپاهان را نباید در خط حمله این تیم دید. به خصوص در یک مهاجم و این طور گفت فقط استنلی کی روش است که برای سپاهان امتیاز می آورد.
سپاهان در حال حاضر با 31 گل زده بهترین خط حمله بازی ها را در اختیار دارد و معمولا تیمی که در فاز حمله بهترین است تعدا گل های خورده اش به مراتب بیشتر از مدعیان است چون تیمی که مدام در حمله است گل هم می خورد. هر چند تعداد گل های خورده اش به اندازه ای نیست که امتیازات لازم را برای مدعی شدن به دست نیاورد. اما در سپاهان عملکرد فاز دفاعی این تیم هم قابل قبول است.
سپاهان در فاز دفاع دربین 16 تیم شرکت کننده تیم چهارم جدول به شمار می رود. با 12 گل خورده در 17 بازی. معدل گل خورده این تیم در هر بازی 0.7 است و دروازه این تیم به طور میانگین در هر 127 دقیقه یک بار باز شده است که معدل خوبی برای خط دفاعی سپاهان به شمار می رود. این می تواند به خودی خود نشان دهد در سپاهان هم حمله تیمی است و هم دفاع. بطوریکه می بنید عزت الله پورقاز مدافع میانی این تیم هم در جام حذفی برای این تیم گل زده است و هم در لیگ برتر و پاس گل داده است. او که در بیشتر بازی های سپاهان در ترکیب ثابت این تیم و در قلب خط دفاعی در کنار خالد شفیعی یا سیاوش یزدانی بازی کرده در بازی با پرسپولیس یک گل زیبا به ثمر رساند تا نشان دهد در تیم امیر قللعه نویی مدافع فقط به دفاع کردن فکر نمی کند و و اگر شرایط بازی مهیا باشد در اندیشه گل زنی هم خواهد بود.
سیوهای پیام نیازمند هم حتما در موفقیت های سپاهان تا به این جای کار دخیل بوده است. هم چنین حضور دو مدافع کناری سپاهان در فاز حمله. به خصوص محمد ایران پوریان که در جناح راست خط دفاعی بیش از یک مدافع راست برای تیم بازی می کند و حتی می شود به او وینگر راست تیم هم گفت. توازنی که بین خط حمله و دفاع سپاهان وجود دارد می تواند در بازی های آتی هم امتیازات ارزشمندی را برای سپاهان به ارمغان بیاورد و همان طور که اشاره شد این توازن نشان می دهد در تیم امیر قلعه نویی به حمله تیمی و دفاع تیمی اهمیت ویژه ای داده می شود.
البته سپاهان در هفته ای که گذشت و در بازی با سپیدرود خیلی با چالش در خط دفاعی مواجه نشد و 3 گل به حریف نزد اما گل نخوردن حتی در این بازی می تواند به سپاهان بیش از پیش شخصیت قهرمانی بدهد. برای قهرمان شدن فقط یک خط حمله خوب کافی نیست و باید تیم در فاز دفاع هم تاثیر گذار بازی کند که به نظر می رسد تلاش های مردان خط دفاعی تیم امیر قلعه نویی هم در صدرنشینی سپاهان تاثیر گذار بود.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید