تسنیم/ درحالی قرار است مسابقات کشتی زیر ۲۳ سال آسیا در مغولستان برگزار شود که این کشور دارای نکات قابل توجهی است که خواندن آن خالی از لطف نیست.
اولان‌باتور پایتخت مغولستان است که بیش از نیمی از جمعیت این کشور در این شهر قرار دارد. معنی نام این شهر در زبان مغولی «قهرمان سرخ» است. شهری که میانگین دمایش در سال منفی است و برای همین عنوان سردترین پایتخت جهان را از آن خود کرده است.
این شهر در حالی میزبانی مسابقات کشتی قهرمانی زیر ٢٣ سال آسیا را برعهده گرفته است که پیش از این و در سال‌های قبل میزبانی مسابقات جهانی در رده نوجوانان را به نحو مطلوبی عهده دار بوده و نمره قابل قبولی را کسب کرده است.
مغولستان کشوری است به وسعت تقریبی ایران که تنها با دو کشور چین و روسیه مرز مشترک دارد و راهی به دریا ندارد، همین امر باعث شده که این کشور پهناور دارای آب و هوای سردی در همه ایام سال داشته باشد.با وجودی که نوزدهمین کشور بزرگ جهان از نظر مساحت است اما کم‌تراکم‌ترین کشور جهان از نظر جمعیت به‌شمار می‌آید. مغولستان هم‌چنین پس از قزاقستان دومین کشور بزرگ محصور در خشکی در جهان است.
این کشور پس از آن که به‌طور فزاینده تحت نفوذ شوروی قرار گرفت، در سال 1924 جمهوری خلق مغولستان شکل گرفت و سیاستمداران آن دنباله‌روی سیاست‌های شوروی شدند. پس از فروپاشی نظام‌های کمونیستی در اروپای شرقی که در اواخر 1989 روی داد، مغولستان نیز در اوایل سال 1990 شاهد یک انقلاب دموکراتیک در داخل کشور بود که باعث تشکیل نظام چندحزبی و تنظیم یک قانون اساسی در سال 1992 شده و این کشور را به سوی اقتصاد بازار آزاد سوق داد.
اما از نکات قابل توجه در این کشور این است که با وجود اینکه این کشور در بین دو حکومت کمونیستی(شوروی سابق و چین) قرار دارد اما فرمان ماشین‌ها در اولان‌باتور سمت راست است. بازار ماشین‌ها در اختیار برندهای ژاپنی است و به ندرت ماشین ساخت دیگر کشورها را در این شهر می‌بینید. خیابان‌های این شهر مانند خیابان‌های کشورهای تازه استقلال یافته شوروی، عریض هستند و زبانشان مغولی است اما حروف روسی زیادی در دایره لغات خود دارند.
جمعیت مغولستان در سرشماری سال 2017، 3037393 میلیون نفر تخمین زده شده است که نزدیک به نیمی از این جمعیت در اولان‌باتور پایتخت این کشور قرار دارد. به دلیل سردی بیش از حد، در اکثر مواقع اولان‌باتور شب‌های آرامی را سپری می‌کند و در کل افراد پیاده بسیار کمی در سطح شهر می‌بینید.
تنها فرودگاه بین‌المللی در کشور مغولستان فرودگاه بین‌المللی چنگیزخان است که در اولان باتور قرار دارد و پروازهایی از آن به کره جنوبی، چین، ژاپن، روسیه، قرقیزستان و ترکیه انجام می‌شود. در کل به دلیل پروازهای کمی که این کشور دارد، سفر کردن به مغولستان بسیار سخت است. تیم کشتی فرنگی زیر 23 سال کشورمان نیز برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا ابتدا از تهران به استانبول رفت. از استانبول به بیشکک در قرقیزستان رفت و از آنجا وارد اولان‌باتور شد.
روابط خارجی مغولستان به طور سنتی روی همسایگان خود، روسیه و جمهوری خلق چین متمرکز است. مغولستان از لحاظ اقتصادی وابسته به این کشورها است؛ 90 درصد صادرات مغولستان به کشور چین است و روسیه 90 درصد نیاز انرژی انرژی مغولستان را تامین می‌کند. در هر صورت اگر به دنبال کشوری ناشناخته و با قدمت تاریخی و به دنبال سرما هستید، مغولستان و شهر اولان‌باتور می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.
مسابقات کشتی فرنگی و آزاد زیر 23 سال قهرمانی آسیا, روزهای اول تا چهارم فروردین در اولان باتور مغولستان برگزار می‌شود و امیدواریم نمایندگان ایران بتوانند دوباره پرچم ایران را در آسیا به اهتزاز دربیاورند.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید