آخرین خبر/ بیست‌و چهارمین دوره رقابت‌های تکواندوی قهرمانی جهان از امروز به میزبانی شهر منچستر آغاز می‌شود. این مسابقات مهم‌ترین رویداد‌ جهانی تکواندو در سال قبل از المپیک است که امتیازات آن تاثیر بسزایی در افزایش رنکینگ المپیکی تکواندوکاران دارد. با این‌حال اما کارشکنی انگلیسی‌ها در صدور ویزای 4 ملی‌پوش ایران به همراه 2 نفر از اعضای کادرفنی، مشکلاتی برای تیم ملی کشورمان ایجاد کرده بود. ضمن این‌که سفارت انگلیس از صدور ویزا برای رئیس فدراسیون و نماینده وزارت ورزش هم خودداری کرده بود. این اتفاق درحالی رخ داد که تا صبح دیروز هنوز ویزای آرمین‌ هادی‌پور، میرهاشم حسینی، عرفان ناظمی و سجاد مردانی به همراه محمد بسحاق مربی تیم ملی، آرش فرهادیان مدیر تیم‌های ملی، سید‌محمد پولادگر رئیس فدراسیون و همچنین نماینده وزارت ورزش صادر نشده بود. اما با پیگیری‌های فدراسیون ایران، کمیته ملی المپیک، وزارت ورزش و وزارت امور خارجه درنهایت ظهر دیروز ویزای ‌هادی‌پور، بسحاق و پولادگر صادر شد و سفارت انگلیس اعلام کرد ویزای نفرات باقی مانده هم متعاقبا صادر خواهد شد. نکته قابل‌تامل این‌که طبق برنامه مسابقات، وزن‌کشی آرمین ‌هادی‌پور و میرهاشم حسینی باید امروز انجام شود تا این 2 نماینده کشورمان بتوانند پنج‌شنبه به روی شیاپ‌چانگ بروند. هرچند که دیروز ویزای ‌هادی‌پور صادر شد اما تا آخرین ساعات اداری روز گذشته، هنوز خبری از صدور ویزای حسینی نبود. آرش فرهادیان رئیس سازمان تیم‌های ملی تکواندو با ابراز تاسف از این اتفاق، در تشریح ماجرا به خراسان می‌گوید: «رقابت‌های قهرمانی جهان که امسال قرار است به میزبانی منچستر برگزار شود، مهم‌ترین رویداد قبل از المپیک است. چراکه مدال طلای این مسابقات 120 امتیاز برای رنک المپیک دارد و ما در سال قبل از المپیک حساب ویژه‌ای روی امتیازات المپیکی این رقابت‌ها باز کرده بودیم. قرار بود تیم ملی ایران با 8 ورزشکار در بخش مردان و 6 ورزشکار در بخش بانوان در این دوره از رقابت‌ها شرکت کند. علی‌رغم این‌که از ماه‌ها قبل برای صدور ویزای کاروان ایران اقدامات لازم را انجام داده بودیم ولی متاسفانه مثل همیشه کارشکنی سفارت انگلیس در صدور ویزا باعث شد ویزای برخی نفرات اعزامی به این رقابت‌ها صادر نشود.‌»
اما این‌که علت عدم صدور ویزا برای ورزشکاران و کادرفنی ایران چه می‌تواند باشد، سوالی است که فرهادیان در پاسخ به آن می‌گوید: «من فکر می‌کنم این اقدام، یک اقدام کاملا هدفمند است. چراکه آن‌ها دقیقا به ورزشکارانی ویزا ندادند که علاوه بر این‌که عنوان‌دار جهان هستند، از رنک بهتری هم در سیستم رنکینگ المپیکی برخوردار هستند. نکته جالب‌توجه این‌که آرمین ‌هادی‌پور، میرهاشم‌ حسینی و سجاد مردانی ورزشکارانی هستند که به خاطر حضور در مسابقات گرندپری منچستر تا همین 2 ماه پیش ویزای انگلیس در پاسپورتشان اعتبار داشت! البته ویزای ‌هادی‌پور، بسحاق و پولادگر دیروز صادر شد و ‌هادی‌پور صبح فردا(امروز) راهی منچستر می‌شود تا به مسابقه روز پنج‌شنبه برسد.‌ ضمن این‌که مسئولان فدراسیون جهانی قول داده‌اند درخصوص وزن‌کشی ورزشکارانی که ویزای آن‌ها دیر صادر شده نهایت همکاری را با ما داشته باشند.» فرهادیان در پاسخ به این‌که آیا جو‌ سیاسی اخیر و مسائل ناشی از تحریم‌ها هم در عدم صدور ویزای ورزشکاران ایران دخیل بوده، می‌گوید: «می‌تواند مسائل اخیر سیاسی هم در ماجرا دخیل باشد. متاسفانه انگلیسی‌ها در گذشته هم دست به چنین اقدامی زده‌اند و در دقیقه نود ویزای ما را صادر کرده‌اند.حال آن‌که چنین اتفاقی هیچ‌وقت برای ورزشکاران کشورهای دیگر رخ نداده.‌» او می‌گوید: «بسیار متاسفم برای کشورهایی که مدعی دموکراسی هستند اما خودشان بدیهی‌ترین مسائل انسانی را زیر پا می‌گذارند و به خاطر مسائل سیاسی به ورزشکاران عنوان‌دار یک کشور ویزا نمی‌دهند. حال آن‌که در منشور المپیک هم به صراحت تاکید شده که به هیچ عنوان مسائل سیاسی نباید وارد ورزش شود. اما انگلیسی‌ها بدیهی‌ترین مسائل را رعایت نکرده‌اند. من نمی‌دانم‌ اگر کشور ما چنین اقدامی می‌کرد، آن‌ها چه فضای تبلیغاتی علیه ما به راه می‌انداختند و چه اقداماتی می‌کردند؟!»
هرچند‌ فرهادیان این احتمال را می‌دهد که شاید در ماجرای صادر نشدن روادید برخی از نفرات اعزامی ایران به رقابت‌های منچستر، مسائل سیاسی دخیل بوده اما حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در لندن این‌طور فکر نمی‌کند. بعیدی‌نژاد در واکنش به این‌که آیا ممکن است مسائل سیاسی در ماجرای صادر نشدن ویزای تکواندوکاران ایران نقش داشته باشد به خراسان می‌گوید: «‌بعید به‌نظر می‌رسد که مسائل اخیر سیاسی ربطی به این موضوع پیدا کرده باشد.‌» او در واکنش به این‌که ویزای نفرات باقی مانده(عرفان نظری، آرش فرهادیان، میرهاشم حسینی، سجاد مردانی و نماینده وزارت ورزش) چه زمانی صادر خواهد شد هم می‌گوید: «‌موضوع را پیگیری کرده‌ایم و منتظریم ببینیم مسئولان مربوطه در لحظات آخر چه می‌کنند.‌»


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید