بانک ورزش/ ظاهرا باید کار مارک ویلموتس را با فدراسیون فوتبال ایران تمام‌شده بدانیم. اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، مربی بلژیکی به زودی روی نیمکت تیم ملی ایران خواهد نشست. در مورد مسایل فنی، در این چند روز زیاد صحبت شده؛ جایی که برخی حساسیت‌ها در مورد تجارب ناموفق قبلی او و مخصوصا اخراجش از ساحل عاج وجود دارد. به هر حال الان فدراسیون انتخابش را انجام داده و بعد از عقد قرارداد سه ساله‌ای که چهارونیم میلیون دلار ارزش دارد، این نک‌ونال‌ها و نقد و بحث‌ها به جایی نخواهد رسید. الان تنها می‌توانیم امیدوار باشیم مردی که سال‌ها به عنوان مربی و سرمربی در تیم ملی بلژیک کار کرد و به اندازه خودش در پیشرفت فوتبال این کشور اثر داشت، در ایران هم نقشی مشابه و موثر ایفا کند. کاش اینجا به زادگاه او شبیه‌تر باشد تا ساحل عاج. در عین حال این امیدواری هم وجود دارد که جوانی و انگیزه او به کار تیم ملی ما بیاید.
از اینها که بگذریم می‌رسیم به اصل مطلب؛ به این ابراز امیدواری اساسی که کاش در قبال مارک ویلموتس شبیه تعامل‌مان با کارلوس کی‌روش نباشیم. الان را نگاه نکنید که خیلی از مردم رزومه ویلموتس را می‌بینند و پیف‌پیف می‌کنند. فردا که کارش را شروع کند، دو تا مصاحبه احساسی انجام بدهد و شاید یک پرچم کوچک دستش بگیرد، هزار هزار کشته و مرده پیدا خواهد کرد. اوایل حضور کی‌روش در ایران هم خیلی از او انتقاد می‌شد، اما بعدتر گروهی چنان شیدای سینیور شدند که نزدیک بود بگویند این پرتغالی خود «کوروش» است و سنگ بنای ایران را هم خود او گذاشته! به طور کلی بستر فرهنگی جامعه ما طوری است که دوگانه‌سازی در آن با سرعت نور انجام می‌شود. یعنی اگر پا بدهد ما 80 میلیون نفر می‌توانیم سر سوسک و ملخ هم دوگانه بسازیم؛ 40 میلیون نفر به پشتیبانی از سوسک تا سر حد جنون به دیگران فحش بدهند و 40 میلیون نفر هم با همه وجود بالاخواه ملخ در بیایند! بنابراین دیر یا زود یک دو قطبی اساسی با محوریت ویلموتس بلژیکی شکل خواهد گرفت و عده‌ای نقش جان فدای او را بازی خواهند کرد؛ آنچه تازه اول بدبختی و گرفتاری است.
کاش اسم این مربی جدید را «رستم» نگذاریم که بعدا خودمان هم بترسیم صدایش کنیم. کاش با وجود حفظ کامل حرمتش، بتوانیم به موقع از او انتقاد هم بکنیم و هر که لب به نقد گشود، متهم به بی‌سوادی و ضدیت با منافع ملی نشود. جامعه فوتبال ایران در مورد کی‌روش دچار همین اشتباه شد و چنان جایگاه قدسی و عجیبی به او بخشید که دیگر هیچکس نتوانست مهارش کند. این اواخر حتی زورمان نمی‌رسید به او بگوییم کمی بیشتر در ایران بماند و یا حداقل لیست تیم ملی را روی سایت فدراسیون فوتبال منتشر کند، نه صفحه فیس‌بوکش! اگر کفایت دارید، ویلموتس را حتی وا بدارید که مالیاتش را هم خودش بدهد و بفهمد اینجا هم (خدای ناکرده) قوانین و مقرراتی دارد. او را به زمین گرم نکوبید، اما چنان هم به آسمان نبرید که همه را ریز ببیند و مثل گالیور در سرزمین لی‌لی‌پوت رفتار کند.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید