نود/ وستهم یونایتد در تابستان 2019 هم به دنبال مهاجمان جدیدی در بازار خواهد بود.
با فروش 23 میلیون پوندی مارکو آرناتوویچ به شانگهای SIPG و خروج لوکاس پرز به مقصد دپورتیوو لاکرونیا، وستهم یونایتد ترکیب خود را خالی از مهاجم می‌بیند و دوباره در بازار به دنیال جذب مهاجم است.
وستهم همچنین اندی کارول، مهاجم سال های گذشته لیورپول و نیوکاسل را بعد از پایان یافتن قراردادش، بازیکن آزاد اعلام کرده تا اکنون و در ترکیب این تیم، تنها نام خاویر هرناندز مکزیکی به عنوان یک مهاجم تخصصی دیده شود؛ بازیکنی که خود مورد توجه فیورنتینا قرار گرفته و شاید او نیز به زودی از جمع چکش ها جدا شود.
وستهم یونایتد قصد داشت با پرداخت 40 میلیون پوند، مکسی گومز ستاره اروگوئه ای سلتاویگو را که در دو فصل اخیر 30 گل برای این تیم در لالیگا به ثمر رسانده، به خدمت گیرد، اما در این راه شکست خورد و اکنون نام هایی نظیر گونزالو هیگواین، ماریو بالوتلی و دووان زاپاتا در اطراف ورزشگاه لندن (المپیک) به گوش می‌رسد.
داستان مهاجمان و باشگاه وستهم، داستان تازه ای نیست. در حقیقت این باشگاه از سال 2010 و زمانی که دیوید گلد و دیوید سالیوان به عنوان روسای این باشگاه انتخاب شدند، وجود داشته است.
در ژانویه 2010 دیوید گلد و دیوید سالیوان با خریدن 50 درصد از سهام باشگاه وستهم، اداره امور این باشگاه را به دست گرفتند. در پایان آن فصل وستهم تحت هدایت جیان‌فرانکو زولا با کسب 35 امتیاز و قرار گرفتن در جایگاه هفدهم، آخرین جایگاه بقای لیگ برتر را به خود اختصاص داد.
مالکین مشترک وستهم در همان روزهای نخست عطش خود را برای خریدن مهاجم نشان دادند و با 3 خرید ناموفق، همچنین نشان دادند که چقدر در این زمینه بی استعدادند!
آمار نشان می‌دهد که وستهم یونایتد از ژانویه 2010 تاکنون 37 مهاجم به خدمت گرفته که آمار مجموع این مهاجمان، 920 بازی و 199 گل بوده است. آمار هر 4.62 مسابقه یک گل (هر بازی 0.21 گل) نشان از عمق فاجعه رخ داده در شرق لندن است.
همان طور که اشاره شد، آن ها در اولین پنجره نقل و انتقالاتی خود 3 بازیکن جذب کردند که هر 3 هم مهاجم بودند؛ بنی مک‌کارتی باتجربه از بلکبرن به وستهم آمد، احمذ میدوی مصری با سابقه بازی در تاتنهام، به شکل قرضی از میدلزبورو آمد و ایلان برزیلی نیز به عنوان بازیکن آزاد از سن‌اتین به جمع شاگردان زولا ملحق شد. آمار این 3 مهاجم در دوران حضور خود در وستهم یونایتد جالب توجه است: صفر گل در 13 بازی برای مک‌کارتی، صفر گل در 9 بازی برای میدو و 4 گل در 11 بازی برای ایلان. ادامه این بررسی نشان خواهد داد که آمار ایلان در مقایسه با سایر مهاجمان، چندان هم بد نیست!
برای آغاز فصل 11-2010، 3 مهاجم جدید دیگر به وستهم یونایتد اضافه شدند؛ پابلو باررا با 4 میلیون پوند از یونام مکزیک، فردریک پیکیون از لیون (بدون اعلام رقم قرارداد) و ویکتور اوبینا به شکل قرضی از اینترمیلان. هیچ یک از این 3 مهاجم جواب ندادند و احتمالا ناموفق ترین آن ها باررایی بوده که در 23 مسابقه حتی یک بار هم موفق به گشودن دروازه رقبا نشد.
وستهم که با آورام گرانت فاصله چندانی با سقوط نداشت، در ژانویه 2011 بار دیگر برای جذب مهاجم اقدام کرد و دمبا با را از هوفنهایم به خدمت گرفت. همچنین رابی کین به شکل قرضی از تاتنهام به سمت دیگر لندن آمد. "با" در 12 مسابقه لیگ برتری برای وستهم 7 گل به ثمر رساند و با همین آمار، برترین گلزن فصل وستهم در لیگ برتر لقب گرفت. کین هم در 9 بازی 2 گل زد اما وستهم با 33 امتیاز، به عنوان تیم بیستم جدول رده بندی به چمپیونشیپ سقوط کرد. بعد از پایان این فصل "با" سنگالی با حضور در نیوکاسل به حیات خود در لیگ برتر ادامه داد و کین هم به تاتنهام بازگشت.
وستهم برای حضور در فصل 12-2011 چمپیونشیپ 12 بازیکن خرید و دیدن نام 3 مهاجم بین این تعداد، اصلا اتفاق عجیبی نیست. جان کارو (آستون ویلا)، سم بالدوک (میلتون کینز) و برایان مونتنگرو (دپورتیوو مالدونادوی اروگوئه) این 3 بازیکن بودند. وستهم با سم آلردایس با برتری در پلی آف، به عنوان سومین تیم صعود کرد و در این فصل هم، کارلتون کول با 15 گل بهترین گلزن فصل وستهم بود. بازیکنی که از سال 2006 در وستهم حضور داشت.
وستهم یونایتد از سال 2012 تاکنون حضور مستمری در رقابت های لیگ برتر داشته و در این سال ها به ترتیب دهم، سیزدهم، دوازدهم، هفتم، یازدهم، سیزدهم و دهم شده است. اما علیرغم این رتبه های معقول، مهاجمان این تیم و به خصوص مهاجمان تازه وارد نتوانسته اند عملکرد مناسبی داشته باشند.
در طول این فصل ها، بهترین آمار گلزنی در یک فصل متعلق به دیمیتری پایت بوده که در سرتاسر فصل 16-2015، 12 گل برای چکش ها به ثمر رساند. در دو فصل اخیر مارکو آرناتوویچ با 11 گل، بهترین گلزن فصل وستهم بوده و دیافرا ساخو (11) و مایکل آنتونیو (9) هم در فصل های دیگر این عنوان را کسب کرده اند. در دو فصل اول بازگشت وستهم به لیگ برتر هم این کوین نولان هافبک بود که با 10 و 7 گل، بهترین گلزن فصل باشگاه می‌شد.
مشکل گلزنی وستهم اتفاق جدیدی نیست. در حقیقت بعد از 23 گل تونی کاتی در فصل 87-1986 (لیگ دسته اول) دیگر هیچ بازیکنی نتوانسته برای وستهم (حتی در زمان حضور در دسته پایین تر) 20 گل یا بیشتر به ثمر برساند. این در حالی است که هر 19 تیم دیگر لیگ برتری (فصل 20-2019) در 10 سال گذشته و در هر رده ای، توانسته اند حداقل یک گلزن داشته باشند که برایشان 20 گل به ثمر برساند.
در این بین اشاره به مورد کارلتون کول نیز جالب است. او در پایان فصل 13-2012 اعلام کرد که بعد از 7 سال، وستهم یونایتد را با آمار 207 بازی و 47 گل ترک خواهد کرد. بعد از چندماه، او نتوانست باشگاهی جدید برای خود پیدا کند تا دوباره به وستهم بازگشته و به فهرست مهاجمان خریداری شده از سال 2010 ملحق شود. او دو فصل دیگر در وستهم بازی کرد و در نهایت چکش ها را با آمار 9 گل در 56 مسابقه ترک کرد؛ آماری که به مراتب ضعیف تر از مقطع اول حضور او بود.
در بین این 37 مهاجم، اندی کارول با به ثمر رساندن 34 گل در 142 بازی بهترین آمار را داشته که همین موضوع، حقیقت را تا حدود زیادی بازگو می‌کند. (صرفا در نظر گرفتن تعداد گل ها، نه نرخ گلزنی) کارول با بازگشت وستهم به لیگ برتر در سال 2012 به شکل قرضی از لیورپول به این تیم پیوست و بعد از 24 بازی و 7 گل، قرارداد خود را با این تیم دائمی کرد.
کارول که در مسیر رساندن نیوکاسل به لیگ برتر در فصل 10-2009 برای این تیم 17 گل به ثمر رسانده بود، در هیچ یک از 7 فصل حضور در وستهم نتوانست تعداد گل هایش را دو رقمی کند و بهترین آمار خود را در فصل 16-2015 با 9 گل در 32 بازی به ثبت رساند. زدن تنها یک گل در 14 مسابقه فصل 19-2018 هم موجب شد تا وستهم رغبتی برای تمدید قرارداد با کارول نشان ندهد و او را بازیکن آزاد اعلام کند.
در ادامه قصد داریم نگاهی به آمار برخی از این 37 مهاجم داشته باشیم: فردریک پیکیون (11 گل در 62 بازی)، ویکتور اوبینا (8 گل در 32 بازی) جان کارو (2 گل در 21 بازی)، ریکاردو وازته (19 گل در 61 بازی)، مودبیو مایگا (7 گل در 45 بازی)، مروان شاماخ (صفر گل در 3 بازی)، ملادن پتریچ (صفر گل در 4 بازی)، مارکو بوریلو (صفر گل در 2 بازی)، مائورو زاراته (7 گل در 29 بازی)، انر والنسیا (10 گل در 72 بازی)، دیافرا ساخو (24 گل در 71 بازی)، نه‌نه (صفر گل در 8 بازی)، نیکیکا یلاویچ (2 گل در 14 بازی)، امانوئل امنیکه (2 گل در 16 بازی)، اشلی فلچر (یک گل در 20 بازی)، جاناتان کالری (یک گل در 19 بازی)، سیمونه زازا (صفر گل در 11 بازی)، خاویر هرناندز (16 گل در 61 بازی)، مارکو آرناتوویچ (22 گل در 65 بازی) و لوکاس پرز (6 گل در 19 بازی)
هیگواین، بالوتلی و زاپاتا، نام هایی که اخیرا به وستهم یونایتد لینک شده اند، توانسته اند در مقاطع زیادی از دوران بازی خود کارنامه قابل قبولی در گلزنی داشته باشند.
هیگواین، زاپاتا و بالوتلی مهاجمانی هستند که حداقل در مقاطعی توانسته اند ارزش های خود را نشان دهند. هیگواین یوونتوس را با 55 گل در 105 مسابقه ترک کرد و اگرچه فصل ناموفقی را در میلان و چلسی گذراند، اما می‌توان به دوره 6 ماهه حضور او در چلسی به عنوان فرصتی برای آشنایی با لیگ برتر نگاه کرد. آمار او در نیمه دوم فصل 19-2018، 5 گل در 14 مسابقه لیگ برتری بود که از بسیاری از مهاجمان یاد شده نیز بهتر است! زاپاتای کلمبیایی نیز با 23 گل، دومین گلزن برتر سری آ شناخته شد و اکنون بسیاری از تیم های معتبر اروپایی را به دنبال خود می‌بیند.
آخرین و شاید محتمل ترین نام، ماریو بالوتلی است. او که بعد از روزهای کابوس وار حضور در لیورپول و میلان (مقطع دوم)، در آغاز فصل 17-2016 به نیس فرانسه پیوست، روزهای خوبی را در لیگ یک پشت سر گذاشته است. او در ژانویه 2019، نیس را با آمار 43 گل در 76 بازی (10 بازی بدون گل در آخرین فصل) به مقصد مارسی ترک کرد و در یک نیم فصل، برای مارسی در 12 بازی 8 بار موفق به گلزنی شد.
بالوتلی که پیش از لیورپول (4 گل در 28 بازی) سابقه 3 فصل حضور در منچسترسیتی را هم دارد (30 گل در 80 بازی) احتمالا نیاز به زمان چندانی برای هماهنگی با لیگ برتر نخواهد داشت و انگیزه های زیادی برای جبران دوران ناخوشایند حضور در لیورپول خواهد داشت. افزون بر همه این ها، نباید تاثیر حضور تئوریسین بزرگی نظیر مانوئل پیگرینی روی نیمکت وستهم را هم از یاد برد.
تابستان 2019، شاید زمانی باشد که دیوید گلد و دیوید سالیوان، بتوانند یک بار برای همیشه خاطرات بد انتقالات مهاجمان را از بین ببرند. شاید چکش های خریداری شده بتوانند بالاخره توپ های زیادی را درون دروازه ها فرو کنند و مانند مهاجمان پرتعداد قبلی، با رقبا مهربان نباشند!