نود/ سوپر جام اروپا در این فصل تمام انگلیسی خواهد بود.
سوپر جام اروپا در این فصل در استانبول و میان لیورپول و چلسی برگزار خواهد شد.
سوپر جام اروپا در این فصل برای اولین بار تمام انگلیسی خواهد بود، بعد از فینال های تمام انگلیسی در لیگ قهرمانان و لیگ اروپا، این سومین فینال اروپایی در طی ماه های اخیر است که بین دو تیم انگلیسی برگزار می شود. مسابقه چلسی و لیورپول چهارشنبه شب در ورزشگاه وودافون پارک استانبول برگزار می شود. از جالب ترین نکات این مسابقه، حضور استفانیا فراپار، داور زن در این بازی است. این برای اولین بار است که یک داور زن، در یک رقابت اروپایی آن هم با چنین درجه‌ای از اهمیت قضاوت می کند.
رقابت سوپر جام اروپا، از 47 سال پیش یعنی سال 1972 به طور رسمی وارد تقویم رقابت های اروپایی شد. بازی سوپرجام اروپا 2019، چهل و چهارمین مسابقه سوپرجام اروپا است. از سال 1998 این مسابقه تغییرات بزرگی را به خود دید. همچنین از سال 1998 تا 2012 ورزشگاه لویی دوم موناکو میزبان این بازی بود و در طی سالیان اخیر ورزشگاه های میزبان هر سال تغییر کرده است.
بارسلونا و میلان هر یک با 5 قهرمانی رکورددار سوپرجام هستند. که البته بارسا با 4 نایب قهرمانی پرافتخارترین تیم سوپرجام محسوب می شود. ضمن اینکه تیم های اسپانیایی با 15 قهرمانی در این بازی، بهترین آمار را دارند. ایتالیا و انگلیس هر یک 9 و 7 قهرمانی در این تورنمنت به نام خود ثبت کرده اند.
در آستانه برگزاری یک مسابقه دیگر سوپرجام اروپا، نگاهی داریم به 4 بازی جذاب سوپرجام اروپا در سالیان اخیر؛
رئال مادرید 3-2 سویا؛ سال 2016
برای چند سال این طور به نظر می رسید که جام های اروپایی فقط متعلق به سویا و رئال مادرید هستند. در حقیقت هم، در چهار بازی از پنج مسابقه اخیر سوپر جام اروپا، یک پای میدان یا رئال مادرید حضور داشته یا سویا. حتی دو بار نیز همین دو تیم مقابل هم قرار گرفتند که یکی از آنها مسابقه ای دیدنی از آب درآمد.
در آن مسابقه که ورزشگاه لرکندال میزبانش بود. آسنسیوی جوان در دقیقه 21 توانست گل اول رئال را به ثمر برساند. اما فرانکو واسکز 4 دقیقه پیش از پایان نیمه نخست بازی را به تساوی کشاند. در نیمه دوم راموس کاری را کرد که در انجام آن متخصص است، او در نیمه دوم به حریف یک پنالتی داد تا بازی به نفع سویا شود، اما خودش هم جبران کرد. راموس در ثانیه های پایانی توانست بازی را 2-2 کند تا کار به وقت های اضافه کشیده شود.
در شرایطی که انتظار می رفت بازی به ضربات پنالتی کشیده شود، اما در دقیقه 119 کارواخال یک گل تماشایی به ثمر رساند تا رئال مادرید 3-2 پیروز شود و این جام را بالای سر ببرد. آنها در شرایطی برنده شدند که سویا دو گل در دقایق پایانی وقت معمول و وقت های اضافه دریافت کرد تا شکست تلخی را تجربه کند.
پاریسن ژرمن 2-9 یوونتوس؛ (در مجموع رفت و برگشت)
سال 1996 یوونتوس در شرایطی مقابل پاریسن ژرمن پیروز شد و به قهرمانی در سوپر جام رسید که به دو برد قاطع رسید. اولین برد در بازی رفت، در پارک دو پرنس رقم خورد و یوونتوس موفق شد در عین شگفتی میزبانش را با نتیجه عجیب 6-1 شکست دهد. در آن دیدار پورینی، پادووانو، چیرو فررا، لومباردو و آموروسو گلزنان یووه در آن مسابقه بودند.
بازی برگشت در ایتالیا، در تورین برگزار نشد به دلیل حساسیت در مورد ظرفیت ورزشگاه، مسابقه برگشت در پالرمو انجام شد ولی باز هم یوونتوس پیروز شد. در آن دیدار یووه 3-1 پیروز شد که ویری و دل پیرو از جمله گلزنان یووه بودند. دو گل پاریس در بازی رفت و برگشت توسط رای و هر دو نیز از روی نقطه پنالتی زده شد!
رئال مادرید 1-2 گالاتاسرای (سال 2000)
رئال مادرید قهرمان اروپا در سال 2000 در شرایطی به مصاف گالاتاسرای رفت که با حضور کاسیاس، فیگو، کارلوس و رائول در ترکیب خود، انتظار می رفت مسابقه ساده ای مقابل تیم ترکیه ای داشته باشد. اتفاقاً رئال مادرید شروع خوبی هم در این مسابقه داشت و می‌توانست در دقیقه 16 روی پاس کارلوس و ضربه رائول به گل برسد، اما این اتفاق رقم نخورد.
خطای پنالتیِ ایوان کمپو، باعث شد تا گالاتاسرای پیش از پایان نیمه نخست به گل برسد. دقیقه 41 بود که آنها به وسیله ژاردل پیش افتادند. اما در دقیقه 79 پنالتی رائول باعث شد بازی مساوی شود و به وقت های اضافه برود. اما ماریو ژاردل دقیقه 103 گل طلایی مسابقه را به ثمر رساند تا رئال مادرید در عین شگفتی در مقابل گالا شکست بخورد.
بارسلونا 5-4 سویا؛ سال 2015
اما احتمالاً جذاب ترین مسابقه در این لیست، بازی سال 2015 بین سویا و بارسلونا باشد. مسابقه ای که بعد از تساوی 4-4 در وقت های معمول به وقت اضافه رفت و در آنجا بارسلونا توانست با گل پدرو پیروز شد و با رکورد 5 قهرمانی میلان در این تورنمنت برابری کند.
بانگا خیلی زود در دقیقه 3 بازی را 1-0 به نفع سویا کرد، اما مسی دو بار در دقایق 7 و 16 گلزنی کرد تا پیش از رسیدن به دقیقه 20، شاهد سه گل در بازی باشیم. رافینیا در دقیقه 44 و سوارز در دقیقه 52 دو گل دیگر به ثمر رساندند تا بازی 4-1 به نفع بارسلونا شود و تیم انریکه فاصله زیادی با قهرمانی حس نکند. اما سویا به شکلی عالی به بازی برگشت. ریس دقیقه 57 بازی را 4-2 کرد و سپس دقایق 72 و 81 سویا به دو گل دیگر رسید تا بازی 4-4 شود و به وقت های اضافه برود. در وقت اضافی، این پدرو بود که توانست در دقیقه 115 بار دیگر بارسلونا را پیش بیندازد و این بار دیگر سویا نتوانست جبران کند تا به این ترتیب بازی 5-4 تمام شود و بارسلونا قهرمانی خود را جشن بگیرد.