مهر/ تیم ملی والیبال ایران بدون برنامه مشخص گام در مسیر انتخابی المپیک گذاشته تا با تکیه بر بازیکنان اصلی جواز حضور در توکیو را کسب کند و باید دید تا کجا قرار است از یک ترکیب اصلی استفاده شود.
تیم ملی والیبال ایران پس از ناکامی در مرحله نخست رقابت‌های انتخابی کسب سهمیه المپیک توکیو عزم خود را برای مرحله دوم جزم کرده است. مرحله ای که از ۱۶ تا ۲۲ دی ماه بین ۸ تیم برتر آسیا اتفاق و شاهد رقابت جذاب و دیدنی خواهیم شد که تنها یک تیم جواز حضور در المپیک را کسب و در جمع ۱۲ تیم والیبالی حاضر در بزرگ ترین آوردگاه بزرگ ورزشی باشد.
* ترکیب ثابت کولاکوویچ
به عقیده کارشناسان و علاقه مندان به این رشته ورزشی، با توجه به رنکینگ ۸ جهانی تیم ملی و درخشش این تیم در سال‌های اخیر در بین تیم‌های آسیایی شانس ایران برای کسب جواز بیش از سایر تیم‌هاست. اما از این نکته نباید غافل بمانیم که برای رسیدن به المپیک ۲۰۲۰ از تمام سرمایه انسانی خود در والیبال استفاده نمی‌کنیم و تمام فشار این راه بر دوش بازیکنانی مانند سعید معروف، میلاد عبادی پور، محمد موسوی، پوریا فیاضی، امیر غفور، علی شفیعی است و خیلی کم از جوانان استفاده می‌شود. دیگر ترکیب ایگور کولاکوویچ به یک ترکیب ثابت تبدیل شده است که تا به امروز در رویداهای سنگین و فشرده مسابقات از آنها استفاده می‌شود.
* جوانان کی و کجا آماده می‌شوند؟
تیم جوانان ایران موفق شد با هدایت بهروز عطایی بر بام رقابت‌های قهرمانی جهان قرار گیرد و صدر رنکینگ جهانی را به سیطره ایران در آورد اما این سوال که کی و کجا قرار است از این جوانان استفاده شود و آنها را آماده رویارویی با رقیبان جهانی کنیم باقی است.
* والیبال قربانی منافع شخصی می‌شود
والیبال ایران که نزدیک به یک سال است اسیر حواشی و قربانی منافع شخصی برخی افراد سودجو شده است مانند بیماری خفته و پنهان پوکی استخوان شده است. بیماری که شاید در ظاهر علایمی ندارد اما به یک باره بروز و زمانی قد عمل خواهد کرد که دیگر فرصتی باقی نمانده و بیمار را از پا خواهد انداخت. اتفاقی که در والیبال ایران در حال بروز است. نتایج خوب تیم جوانان در رقابت‌های قهرمانی جهان حکایت از این دارد که بازیکنان با استعداد در والیبال ایران وجود دارد اما برنامه ای مدون و دقیق برای استفاده بهینه از این استعدادها نیست که اگر وجود داشت اینگونه از یک تیم در تمام مسابقات استفاده نمی شد.
* والیبال فدای ثبت یک افتخار در پرونده کاری مدیران
در حالیکه رقبا با یک برنامه ریزی بلند مدت و حساب شده گام در میدان انتخابی المپیک گذاشتند مسئولان ایرانی در اندیشه ثبت یک افتخار در پرونده کاری خود والیبال را فدا کردند. ابتدا در بازی های آسیایی جاکارتا و جایی که قرار بود تیم ایران خود را برای رقابت‌های قهرمانی جهان مهیا کند با تصمیم وزارت ورزش و نیاز مبرم کاروان ایران به مدال طلا، تیم اصلی را راهی بازی‌های آسیایی کردند. این اتفاق در حالی رخ داد که تمرینات تیم «ب» با هدایت سید عباسی برگزار و این تیم خود را برای حضور در بازی های آسیایی مهیا می‌کرد اما با یک تصمیم ناگهانی و اینکه ممکن است تیم «ب» نتواند برای کاروان ایرن طلا کسب کند فشار بر روی تیم اصلی برای اعزام وارد شد. در میان فشار وارد شده بر تیم اصلی، امید و انگیزه را در بازیکنان جوان کشتند و اهمیتی به آن ندادند، بازیکنانی که مدت‌ها در اردو ملی، خود را دراندیشه درخشش در بازی های آسیایی می دیدند که به یک باره اردو را منحل کردند.
* جرقه اختلافات رئیس فدراسیون و معاون وزیر
تیم اصلی که تنها چند روز از بازگشتش از رقابت‌های لیگ ملت‌ها با کسب عنوان دهمی گذشته بود در آستانه رقابت‌های قهرمانی جهان در حالی راهی جاکارتا شد که احمد ضیایی رئیس وقت فدراسیون بارها در مصاحبه‌ها اعلام کرده بود با توجه به سال پرترافیک والیبال و حفظ رنکینگ جهانی تیم «ب» عازم بازی های آسیایی می شود! اما حرف داورزنی عملی و تیم اصلی به بازی‌ها اعزام شد. شاید این نخستین جرقه شروع اختلاف ضیایی و داورزنی بود که بعدها منجر به برکناری ضیایی از سمتش و آغاز بلاتکلیفی‌های والیبال تا به امروز شده است.
* دشت طلا در جاکارتا و هفت پله سقوط در قهرمانی جهان
تیم اصلی در جاکارتا بدون از دست دادن حتی یک ست از دست رفته طلا ی ۲۰ ام را برای کاروان ایران به دست آورد و با بازیکنانی خسته راهی مسابقات جهانی شد! تیم ایران که در دوره گذشته مسابقات قهرمانی جهان با هدایت کواچ عنوان ششمی را به دست آورده بود در این دوره با هفت پله سقوط عنوانی بهتر از سیزدهمی کسب نکرد.
* شکست استراتژی سرمربی برابر بازیکنان جوان رقبا
عدم برنامه ریزی بلند مدت در سایه بلندپروازی مدیرانی که تنها هدف ثبت یک موفقیت در پرونده کاری خود را دارند باعث شده تا شیره تیم اصلی را به طور کامل کشیده و جوانان را بی انگیزه تر از قبل کنیم. پیش از آغاز لیگ ملت‌ها در حالی که رسانه‌ها بارها اعلام کردند رقبا بدون ترکیب اصلی خود در این مرحله حاضر خواهند شد چرا که هدف آنها مهم‌تر و آماده سازی برای مرحله نخست انتخابی المپیک است باز هم والیبال ایران در تصمیمی عجیب تیم اصلی را راهی رقابت‌ها کرد با این اندیشه که در غیاب ترکیب اصلی تیم‌ها بر روی سکوی مسابقات بایستد اما افسوس که تلخی کار بیش تر شد و ایران نه تنها مقابل تیم‌های جوان رقبا روی سکو نرفت که تیمی خسته بر روی دست سرمربی باقی گذاشت. در واقع استراتژی سرمربی ایران برابر انگیزه بازیکنان جوان شکست خورد.
* ناکامی در مرحله نخست انتخابی المپیک
سپس این تیم خسته باید در مرحله نخست رقابت‌های انتخابی المپیک برابر رقبای تازه نفس و قدرتمندی همچون روسیه قرار می‌گرفت و ایگور کولاکوویج پیش از اعزام به مسابقات صحبت‌هایی با بار منفی مبنی از خستگی و آسیب تیم زد. صحبت هایی که رسانه‌ها بارها قبل از اعزام تیم ملی به لیگ ملت‌ها از احتمال وقوع آن هشدار داده بودند. به هر حال تیم به مرحله نخست انتخابی المپیک اعزام و در نهایت طبق پیش بینی ها ناکام ماند.
* تیم اصلی در قهرمانی آسیا!
حال این تیم که فشار زیادی برای حضور در المپیک متحمل می‌شود باید بار دیگر با ترکیب اصلی در مسابقات قهرمانی آسیا حاضر شود تا بتواند در بین ۸ تیم برتر آسیا قرار گیرد و سپس روانه مرحله دوم انتخابی المپیک شود. مرحله ای که باید جواز المپیک به دست آید.
* اعتماد اجباری به جوانانی که تبدیل به درخشش شد
درست در زمانی والیبال ایران بر سر زبان‌ها افتاد که جوانانی مانند موسوی، معروف ، محمودی، میرزاجانپور، قائمی، ظریف و... بر بام قاره آسیا ایستاده و همین تیم کم کم در آوردگاهای جهانی مانند لیگ جهانی و انتخابی المپیک و ... تیم های قدرتمند لهستان، آمریکا، برزیل و حتی فرانسه را شکست داد. شاید آن روزها مجبور بودیم به این جوانان اعتماد کنیم چرا که گزینه دیگری در دست مدیران نبود. اما حال که این تیم حضور دارد دیگر مجالی برای فرصت به بازیکنان جوان نیست چرا که اعتمادی برای آنها وجود ندارد که اگر داشت فرصت حضور در بازی های آسیایی، لیگ ملت ها و قهرمانی آسیا از آنها گرفته نمی شد. بدون شک دوره قهرمانی هر بازیکنی روزی به اتمام خواهد رسید امید این است پس از کنار رفتن معروف، موسوی، غفوری، فیاضی و... بازیکنان جوان با اعتماد به نفس و انگیزه کافی راه را ادامه دهند و آن زمان مدیران نباید خود را در موفقیت ادامه دار تیم ملی سهیم بدانند چراکه این جوانان با غیرت خود راه را ادامه داده اند نه برنامه ای از پیش تعیین شده.
* درسی که روسیه به ایران داد
تیم ملی روسیه همانطور که بهنام محمودی در مصاحبه با مهر عنوان کرد درس خوبی به والیبال ایران داد. ساملوو با تکیه بر جوانانش قهرمان لیگ ملت‌ها شد و سپس با تزریق بازیکنان اصلی که البته استفاده چندانی از آنها نکرد با همان بازیکنان جوان جواز حضور در المپیک را کسب کرد تا در فاصله زمانی یک سال تا المپیک توکیو خود را مهیا کند. اما ایران باید تا روز ۱۶ دی ماه همچنان در انتظار کسب سهمیه بماند. انتظاری که می‌توانست با یک برنامه ریزی دقیق در روسیه برای ایران به پایان برسد.
دور جدید تمرینات آماده‌سازی تیم ملی والیبال ایران جهت حضور در مسابقات قهرمانی مردان آسیا، از عصر چهارشنبه ۳۰ مرداد در محل فدراسیون والیبال آغاز خواهد شد و با تصمیم ایگور کولاکوویچ سعید معروف، سید محمد موسوی، امیر غفور، میلاد عبادی‌پور، پوریا فیاضی، فرهاد قائمی، علی شفیعی، علی‌ اصغر مجرد، مسعود غلامی، محمد جواد معنوی‌نژاد، جواد کریمی، امیرحسین اسفندیار، پوریا یلی، محمدرضا حضرت‌پور و محمدرضا مؤذن را به اردو فراخواند. ملی‌پوشان والیبال ایران برای شرکت در مسابقات قهرمانی مردان آسیا آماده می‌شوند که از ۲۲ تا ۳۰ شهریور و به میزبانی تهران برگزار خواهد شد.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید