بانک ورزش/ قرار شده مسابقه رفت پرسپولیس و استقلال روز یکشنبه 31 شهریور برگزار شود. اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، در این بازی برای اولین بار شاهد اجرای قانون 90 به 10 روی سکوها خواهیم بود. از این به بعد قرار است ورزشگاه آزادی در داربی پایتخت همان وضعیت استادیوم سن‌سیرو هنگام برگزاری داربی میلان را پیدا کند. در سن‌سیرو هم هر بار میلان میزبان اینتر باشد 90 درصد سکوها به روسونری می‌رسد و البته برعکس. ابتدا قرار بود پارسال استارت این ماجرا بخورد که باشگاه استقلال مخالفت کرد و موضوع به امسال موکول شد. امسال هم اما ظاهرا یک مشکل حاشیه‌ای دیگر رخ داده؛ اینکه استقلال به عنوان میزبان داربی رفت، از برگزاری این بازی در روز غیرتعطیل گله‌مند است و از همین حالا سازمان لیگ را تحت فشار قرار داده که بازی برگشت هم حتما در یک روز غیرتعطیل و وسط هفته برگزار شود. چرا؟ چون به استادیوم آمدن تماشاگران در روز غیرتعطیل دشواری‌هایی دارد و از این نظر شرایط باید بین میزبانی سرخابی‌ها در هر دو بازی برابر باشد. واکنش اولیه سازمان لیگ به این موضوع زیاد مثبت نبوده که همین مساله هم پیش‌بینی می‌شد. فقط سوال اینجاست که آیا اصل توقع و درخواست استقلال در این مورد منطقی است؟ اینطور به نظر نمی‌رسد.
یک- شرایط مطلوب این است که داربی در روز تعطیل برگزار شود. برای مسابقه رفت چنین شرایطی فراهم نشد. تاخیر در شروع فصل جدید، برنامه‌های سازمان لیگ را فشرده و غیرمنعطف کرده است. همزمانی مسابقات والیبال با آخرین جمعه تابستان هم کار را از جهت دیگری سخت کرد. به این ترتیب چاره‌ای جز برگزاری بازی در روز غیرتعطیل باقی نمی‌ماند. در عین حال غیرعاقلانه است حالا که نتوانستیم بازی رفت را جمعه برگزار کنیم، مسابقه برگشت را هم عمدا بیندازیم وسط هفته! به هر حال دنبال کردن مسابقه‌ای که وسط هفته برگزار می‌شود، حتی برای تماشاگران تلویزیونی هم دشوار است. تاریخ داربی برگشت احتمالا اواخر پاییز یا اوایل زمستان خواهد بود. کدام عقل سلیمی حکم می‌کند داربی را بیندازند ساعت 15 یک روز وسط هفته زمستانی که مثلا عدالت رعایت شود؟
دو- اعتراض استقلال به معنای واقعی کلمه «نوبر» است. اگر سازمان لیگ حق را به آبی‌ها بدهد، از این به بعد پرسپولیس، تراکتور و سپاهان هم می‌توانند خواهان برگزاری مسابقات رفت و برگشت در شرایط تقویمی مشابه شوند. مثلا الان بازی رفت پرسپولیس و تراکتور در خنکای شهریور تبریز و در یک روز جمعه برگزار شده که بهترین شرایط برای پر شدن استادیوم بود؛ حالا اگر بازی برگشت افتاد سه‌شنبه، پرسپولیس باید مقاومت کند و بگوید این مسابقه را هم در روز تعطیل برگزار کنید؟ از این نظر چه فرقی بین داربی و بازی استقلال- سپاهان یا پرسپولیس- ذوب‌آهن هست؟ به نظر می‌رسد از این به بعد سازمان لیگ غیر از همه وظایقش باید مراقب «وسواس تقارن» تیم‌ها هم باشد!
سه- گنجایش ورزشگاه آزادی حدود 78 هزار نفر است. منهای 10 درصد پرسپولیس و برخی بلیت‌های سفارشی، سازمانی و ...، استقلال برای پر کردن سهم خودش در اولین داربی 90 درصدی تاریخ، فقط به حضور چیزی نزدیک به 65 هزار نفر از هوادارانش نیاز دارد. آیا واقعا این باشگاه نگران آن است که در یک روز تابستانی غیرتعطیل نتواند این تعداد جمعیت را به استادیوم بیاورد؟ آیا این همه ناله و لابه، کسر شأن باشگاهی به بزرگی استقلال نیست؟ آخرین بار که داربی روز یکشنبه برگزار شد، همان مسابقه‌ای بود که تیم منصوریان 3 بر 2 برنده شد. آن روز در یک هوای نسبتا سرد و بارانی، ورزشگاه کیپ تا کیپ پر شده بود. از چه می‌ترسید واقعا؟


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید