آخرین خبر/ دور رفت از مرحله گروهی رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا امشب به پایان می‌رسد. هرچند هنوز زود است از تیم‌های صعودکننده صحبت کنیم اما بخش خیلی زیادی از معادلات امشب حل می‌شود. شاید شگفتی جدید رخ دهد و شاید همه چیز طبق پیش‌بینی‌ها پیش برود.
گروه E
تنها شکست لیورپول در این فصل، ‌در لیگ قهرمانان ثبت شده و حالا پس از پاره شدن نوار پیروزی‌های پیاپی در لیگ برتر، قرمزها باز هم پا به رقابت‌های اروپایی می‌گذارند. آن‌ها باید به بلژیک بروند و برابر قعرنشین گروه بایستند؛ هرچند همین قعرنشین تنها امتیازش در گروه را در همین ورزشگاه و برابر تیمی کسب کرده که لیورپول را شکست داده است. پس به هیچ عنوان نباید خنک را دست‌کم گرفت. البته لیورپولی‌ها نیم‌نگاهی هم به بازی همزمان گروه دارند چراکه ناپولی صدرنشین در خانه‌اش برابر سالزبورگ 3 امتیازی می‌رود و قطعا نتیجه بازی می‌تواند مشخص‌کننده خیلی از معادلات گروه باشد. شاید یک مدعی دیگر برای صعود اضافه شود و شاید هم ناپولی گام بلندی برای صدرنشینی بردارد. در هر صورت قهرمان فصل گذشته این رقابت‌ها حق لغزش ندارد و برای صعود از گروه باید با 3 امتیاز به انگلیس برگردد.
گروه F
بارسلونا و دورتموند اوضاع خوبی دارند اما اینتر با تک امتیاز از تساوی خانگی برابر اسلاویاپراگ بسیار دور از انتظار ظاهر شده و آنتونیو کونته به خوبی می‌داند که امشب نرآتزوری در جوزپه مه‌آتزا به نوعی آخرین شانسش را برای صعود از گروه امتحان می‌کند. اگر آن‌ها نتوانند از پس دورتموند که با لشگری از غایبان نظیر مارکو رویس، پاکو آلکاسر و مارسل اشملزر به ایتالیا سفر می‌کند، بر بیایند، احتمالا باید راهشان را به لیگ اروپا کج کنند و حسرت حضور در مرحله حذفی لیگ قهرمانان را یک سال دیگر تمدید کنند؛ ضمن این‌که دیگر نمی‌‌توانند رقیب دیرینه‌شان یووه را بابت ناکامی در این رقابت‌ها مسخره کنند. اما با برد اینتر ‌قطعا رقابت در این گروه بسیار جذاب‌تر خواهد شد چراکه انتظار می‌رود بارسلونا در خانه اسلاویا کار دشواری برای پیروزی نداشته باشد و با آمادگی مثلث هجومی‌اش، هم امشب و هم در بازی بعد که مقابل همین حریف در نوکمپ برگزار می‌شود، پیروز شود. البته که ممکن است اتفاقات عجیبی هم در دنیای فوتبال رقم بخورد اما در صورت برد بارسا در این 2 بازی، آن‌ها عملا صعودشان را قطعی می‌کنند.
گروه G
وضعیت در خنثی‌ترین گروه امسال لیگ قهرمانان به صورت طبیعی پیش می‌رود. همانطور که انتظار می‌رفت، ‌جنگ صدرنشینی میان لیون و زنیت برقرار است و لایپزیش برای صعود اصلا دست و پا بسته نیست. اما چیزی که انتظار نمی‌‌رفت، عملکرد تا این اندازه ضعیف بنفیکا بود. گویا قهرمان پرتغال بعد از، از دست دادن چند ستاره مهم با وجود در اختیار داشتن بودجه مناسب نتوانسته خودش را به خوبی تقویت کند و این‌که بدون امتیاز در قعر جدول گروه چسبیده، ‌نشان از وخامت اوضاع دارد. امشب در خانه،‌ آن‌ها محکوم به شکست لیون هستند وگرنه دیگر شانس زیادی برای صعود نخواهند داشت. پیش از این دیدار هم لایپزیش در آلمان از صدرنشین روس گروه پذیرایی می‌کند و شاگردان یولین ناگلزمن که هفته‌هاست در حسرت برد باقی مانده‌اند، می‌توانند با پیروزی در بازی امشب، با یک تیر چند نشان بزنند.
گروه H
شاید اگر موتور چلسی، فرانک لمپارد زودتر روشن می‌شد و خوش‌شانس‌تر هم بودند،‌ الان این گروه 2 تیم 6 امتیازی داشت. اما خب حالا آژاکس تنها تیم گروه است که تمام بازی‌هایش را با برد پشت سر گذاشته و پشت سر خود والنسیا و چلسی را می‌بیند. قهرمان هلند هفته قبل والنسیا را شکست داد و امشب در یوهان کرویف آرنا باید از چلسی پذیرایی کند. قطعا اریک تن‌هاخ می‌داند که رقیبش تا چه اندازه در هفته‌های اخیر پیشرفت کرده و این دیدار از بازی با والنسیا دشوارتر است. لمپارد هم می‌داند که نیروی جوانی آژاکس که این تیم را فصل گذشته در جمع 4 تیم برتر قاره قرار داد هم تا چه اندازه توانایی انجام کارهای بزرگ را دارد. چلسی با شکست خانگی برابر والنسیا برای صعود از گروه، دیگر حق اشتباه ندارد. از آن طرف هم خفاش‌ها برابر لیل به میدان می‌روند که هیچ امتیازی دشت نکرده و اگر امشب نتوانند این رکورد بد را بشکند باید با جام وداع کنند و اینگونه بازی بعدی‌شان در مستایا آسان‌تر هم خواهد بود.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید

قسطي کلاب
قسطي کلاب محتوای حمایتی