ورزش 3/ امروز زادروز تولد هافبک تکرار نشدنی فوتبال ایران و مردی است که با بودنش درزمین دل همه قرص بود از مربی گرفته تا هوادارها و بازیکنان .چه قدر زود کریم باقری 46ساله شد.
اول اسفند 1352سالروز تولد بهترین شماره 6فوتبال ایران بعد از انقلاب است ، مربی بی حاشیه امروز باشگاه پرسپولیس که کارش خوب انجام می دهد و مورد تائید برانکووکالدرون بود و در کادر مربیان یحیی هم ماند در دوران فوتبالش هم مرد همیشه ثابت تمامی مربیان در زمین بود .چیدمان ترکیب در ذهن اهالی فن ،کارشناسان ،هوادارها،مربیان و حتی بازیکنان در تیم هائی که کریم را داشت ،بدون کریم باقری قبل از آغاز هر مسابقه ای معنا نداشت . فوتبال ایران در تمامی لحظات خوشش در دهه 70و 80رد پای کریم را دارد.
کشتن عربستان در جام ملتها
سه باخت پی در پی برابر عربستان در حساسترین مراحل تورنمنت های آسیائی ، آغازی بود برای نفرت فوتبالی از این کشور برای اهالی فوتبال . عربستان در نیمه نهائی جام ملتهای آسیا 1984درسنگاپور تا دقیقه 89با گل شاهرخ بیانی از ایران عقب بود و با گل خودی شاهین بیانی ما را در ضربات پنالتی حذف کرد.چهار سال بعد در جام ملتهای آسیا 1988قطر ماجد عبدالله دقیقه 16روی سر فنونی زاده ضربه سر زد ، حملات ایران نتیجه ای نداشت .کرمانی مقدم گل مساوی زدولی جورج کورتنی داور انگلیسی پرچم کمک فرانسوی خود را در شرایط مشکوک تائید کرد تا ایران دوباره فینال از دست بدهد.مقدماتی جام جهانی 1994و شکست 4بر3برابر عربستان با دوگل فنونی زاده و جواد منافی و شکست دوباره ، نتایج ایران برابر عربستان با شکست همراه می کرد تا جام ملتهای آسیا در 1996 امارات رسید و درمرحله گروهی عربستان بردیم با سه گل . ضربه سر کریم بعد از گل علی دائی با سرتوپ های خداداد عزیزی و گل کم نظیرش ادامه یافت و انتقامی شد ازخاطرات بد و پر از حاشیه بازی با عربستان درنیمه نهائی جام ملتهای آسیا 1984و 1988. ما در نیمه نهائی باز به عربستان خوردیم و در بازی سراسر هجومی در ضربات پنالتی باختیم و در نهایت سوم شدیم . کریم سال بعد در تهران در شهریور 1376و در حالی که در مقدماتی جام جهانی 1998با یک گل از عربستانی ها عقب بودیم ، گل مساوی به محمدالدعایه گلر افسانه ای عربستان زد تا در تهران نتیجه را نبازیم .
کریم و خاطرات ملی بزرگ
در پیروزی تاریخی ایران برابر کره جنوبی در جام ملتهای آسیا 1996 با شش گل در دقیقه 31گل اول ایران زد تا بزرگترین کامبک تاریخ ایران با 5گل نیمه دوم رقم زده شود.
درخشش او و علی دائی در جام ملتهای آسیا 1996 موجب دعوت این دو به تیم منتخب آسیا شد تا کریم باقری در بازی این تیم برابر منتخب جهان که با شکست 5بر سه آسیائی ها همراه بود از پشت هجده قدم یکی از گل های آسیائی ها رابزند.
گل او به استرالیا در ملبورن در دقیقه 71و ضربه سر او دقایقی بعد برای دائی زمینه ساز زدن گل صعود خداداد عزیزی به استرالیا و صعود ایران به جام جهانی 1998شد تا ایران برای دومین بار در تاریخ به جام جهانی صعود کند.
در جام ملتهای آسیا 2000 و در برابر کره جنوبی و در مرحله حذفی بعد از دریافت توپ در میانه میدان و برداشتن چند قدم ، سنگین ترین شلیک زندگیش با بهترین محاسات سانتی متری به سه کنج دروازه کره انجام داد تا یکی از تاریخی ترین گل های ملی ایران شکل بگیرد.
زدن 7گل به مالدیو در مقدماتی مرحله اول جام جهانی 1998که در آن ایران در کشور سوریه با 17گل مالدیو را شکست داده بود یکی از ماندگارترین رکوردهای کریم باقری می باشد.
او گل اول ایران در فینال بازی های آسیائی بانکوک به کویت را زد تا ایران با مربی گری مرحوم منصورپورحیدری با دو گل کریم باقری و علی کریمی کویت را ببرد و قهرمان بازی های آسیائی شود.
کریم که در مهرماه 89و در بازی دوستانه با برزیل برای دومین بار و آخرین بار و برای همیشه از فوتبال ملی خداحافظی کرد با 50گل زده ملی در 87بازی رکوردی منحصر به فرد از خود به جای گذاشته است که برای یک هافبک دفاعی شاید تا سالیان سال دست نیافتنی باشد.
آقا کریم و پرسپولیس

کریم با تراکتورسازی بازی در خط دفاع را از سال 1371شروع کرد و در ادامه به کشاورز پر مهره پیوست .توان بالای او در جنگ های تن به تن ، قدرت شوتزنی و رهبری تیم به همراه پاس های بلند و دقیق او باعث شد به خط هافبک انتقال یابد. دو دوره در پرسپولیس سال های 75و 76بازیکن پرسپولیس بود.
در دوره اول در شهریور 75در بازگشت پرشکوه پرسپولیس در برابر الیمای قزاقستان که در بازی رفت سه برصفر باخته بود ، نقش کلیدی بازی کرد تا پرسپولیس 5بر صفر و در حضور صدهزار نفر بهترین کامبک تاریخش را رقم بزند. به السد پیوست ،سه فصل در آرمینیا بیله فلد آلمان توپ زد به امارات رفت به لیگ برتر انگلیس راه یافت و سرانجام دوباره به پرسپولیس تیم محبوبش در سال 1382برگرشت و به مدت 7سال برای پرسپولیس آقائی کرد .
شوت مهار نشدنی کریم به وحید طالب لو در داربی بهمن 1388و پیروزی 2بریک پرسپولیس برابر استقلال بعد از شش تساوی یک بریک برای کریم و طرفداران پرسپولیس فراموش نشدنی خواهد بود.
پاس دقیقه 96او به سپهر حیدری در بازی فینال گونه روز آخر پرسپولیس در برابر سپاهان در لیگ 87_ 86وقهرمانی دراماتیک پرسپولیس با کاپیتانی کریم باقری در لیگ برتر بعد از 7سال از بهترین خاطرات پرسپولیسی ها در دهه 80می باشد.
کریم باقری که در بازی مهرماه 89از بازی های ملی خداحافظی کرده بود در 8آذر 1389و بعد از 18سال بازی در تیم های مختلف و در باشگاه محبوبش پرسپولیس و در دوران مربی گری علی دائی برای همیشه از فوتبال خداحافظی کرد تا یکی از بهترین شماره های 6های تاریخ فوتبال ایران در اذهان باقی بماند .


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید