آخرین خبر/ آخرین نامه فیفا به فدراسیون فوتبال ایران، درباره اصلاح اساسنامه و تعویق برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال حاوی نکات مهمی است.
به گزارش فوتبالی، ترجمه دقیق آخرین نامه فیفا را بند به بند تفسیر می کنیم. در این نامه خطاب به ابراهیم شکوری سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال آمده است:
"دبیرکل محترم، ما دریافت مکاتبات شما به تاریخ 9 فوریه 2020 (20 بهمن 1398) را در ارتباط با مجمع عمومی انتخابات فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران و محتوایی که به آن اشاره کردید، تائید می کنیم. در این باره، یادآوری می کنیم که فیفا و ای اف سی، در روزهای 12 و 13 آگوست 2019 (21 و 22 مرداد 1398) روند بازبینی اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران را در کنار فدراسیون فوتبال ایران به عهده گرفتند. در پی این بازبینی، مدیران فیفا و ای اف سی، پیش نویس اساسنامه قوانین انتخابات فدراسیون فوتبال و دستورالعمل مجمع عمومی فدراسیون فوتبال در روز 30 آگوست 2019 (8 شهریور) را به آن فدراسیون ارسال کردند."
تا اینجای نامه نشان می دهد که فدراسیون فوتبال ایران در مرداد امسال نیت اصلاح اساسنامه را داشته و در این باره با فیفا مکاتبه کرده اند و حتی پیش نویس اساسنامه و آیین نامه اجرایی جدید را به فیفا داده اند و فیفا این پیش نویس ها را به فدراسیون فوتبال ارسال کرده است که می تواند نکته جالب توجهی باشد. اینکه فدراسیون فوتبال در حال حاضر پیش نویس را تهیه کرده است و یک پیش نویس آماده وجود دارد‌.
در ادامه نامه فیفا به فدراسیون آمده است: " فدراسیون فوتبال ایران به فیفا و ای اف سی اطلاع داد که به زمان بیشتری برای نهایی کردن این پیش نویس نیاز است اما پس از چندین تذکر (در 7 اکتبر، 18 اکتبر، 11 دسامبر 2019 و 16 ژانویه 2020 (یعنی 15 مهر، 26 مهر، 20 آذر و 26 دی)) فدراسیون فوتبال ایران هیچ بازخوردی در مورد پیش نویس ها ارائه نداد و اعلام کرد که تائیدیه بعد از مجمع انتخابات فدراسیون فوتبال انجام خواهد شد."
اینکه چرا فدراسیون فوتبال پس از چهار نامه و ایمیل پاسخ فیفا را نداده در نوع خود عجیب به نظر می رسد اما وقتی پیش نویس آماده بوده و فیفا هم روی آن نظر داده چرا تغییرات مد نظر فیفا اعمال نشده است و به فیفا هیچ پاسخی داده نشده است؟ فیفا نوشته قرار بوده پس از مجمع عمومی فدراسیون فوتبال به فیفا پاسخ داده شود. اما این مجمع آیا مجمع انتخاباتی بوده یا مجمع تصویب اساسنامه با پیش نویس جدید؟
فیفا در ادامه نامه اش به بندهای مشکل ساز اساسنامه و ماجراهای حضور دولتی ها در مجمع عمومی فدراسیون فوتبال اشاره کرده است: "در این مقطع باید تاکید کنیم که نسخه فعلی اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران شامل چندین ماده مشکل ساز است، نظیر ماده 22.1 و ماده 22.2 که اشاره می کند:"وزیر ورزش و جوانان می تواند در مجمع عمومی به عنوان عضوی با حق صحبت کردن و رای دادن حاضر شود اما حق نامزد شدن را ندارد" و این که " معاون حرفه ای و قهرمانی وزارت ورزش و جوانان می تواند در مجمع عمومی به عنوان عضوی با حق رای دادن و صحبت کردن شرکت کند اما حق نامزد شدن را ندارد." فیفا در این باره نوشته است باید به شما :"یاداوری کنیم بر اساس اصول اصلی استقلال ورزشی که توسط کمیته المپیک تعیین شده، حق رای دادن برای مقامات مستقیم دولتی در بدنه اصلی سازمان های ورزشی مغایر با اصول اصلی استقلال در ورزش است و همین طور با الزاماتی که برای فدراسیون های زیر نظر ما در اساسنامه فیفا (بند 14 ماده 1 و بند 19 اساسنامه فیفا) تعیین شده، در تضاد است." به این ترتیب فیفا حق رای را از وزیر ورزش و جوانان و معاونش گرفته است و آنها در اساسنامه بعدی حق ندارند در انتخابات رای بدهند‌.
فیفا در ادامه نامه اش خطاب به فدراسیون فوتبال نوشته است:" علاوه بر این، اکیدا توصیه می کنیم که فدراسیون فوتبال یک قانون انتخاباتی مشخص کند و یک انجمن انتخاباتی و یک کمیته استیناف انتخاباتی تعیین کند که توسط مجمع عمومی خودش تعیین شده باشد تا تضمینی برای یک فرآیند انتخاباتی آزاد و عادلانه باشد. متعاقبا، موضع فیفا و ای اف سی این است که مجمع عمومی انتخابات فدراسیون فوتبال ایران که برای روز 15 مارس 2020 (25 اسفند) در تهران برنامه ریزی شده باید تا زمانی که پیش نویس اساسنامه و قوانین انتخاباتی فدراسیون فوتبال ایران نهایی شود و توسط مجمع عمومی فدراسیون فوتبال ایران تصویب شود، به تعویق بیافتد." اینجا فیفا به عینه از فدراسیون فوتبال خواسته تا انتخابات را عقب بیاندازد:" مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال ایران بعد از آن می تواند اعضای کمیته انتخابات و فرایند انتخاباتی را مشخص کند و اعضای اجرایی جدید فدراسیون فوتبال ایران می توانند بر اساس مدارک مصوب جدید مشخص شوند تا تضمینی باشد که این (فرایند انتخاباتی) آزادانه و عادلانه است.
از توجه صمیمانه و همکاری شما در این موضوع سپاسگزاری می کنیم و از شما صمیمانه درخواست می کنیم تا بر اساس برنامه مورد اشاره، نقشه راه را نهایتا تا روز اول مارس 2020 (11 اسفند) به ما ارائه دهید.
ارادتمند شما
فدراسیون بین المللی فوتبال
ورون موسنگو اومبا
رئیس دپارتمان فدراسیون های عضو"
جملات آخر این نامه نشان می دهد که فیفا از فدراسیون خواسته تا ۱۱ اسفند، اول کمیته اصلاح اساسنامه را معرفی کند، بعد تاریخ مجمع تصویب اساسنامه را اعلام کند و بعد تاریخ مجمع انتخاباتی برای ریاست فدراسیون فوتبال. با توجه به اینکه پیش نویس اساسنامه هم نوشته شده به نظر نمی رسد فرایند اصلاح اساسنامه زیاد طول بکشد و شاید انتخابات در موعد اول یعنی اردیبهشت ۹۹ و یا در نهایت در اواخر خرداد ۹۹ و پس از پایان رقابتهای لیگ برتر و جام حذفی و مرحله اول مقدماتی جام جهانی برگزار شود.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید