میزان/ رافائل سانتونجا، رییس فدراسیون جهانی پرورش‌اندام گفت: از روزی که ورزش فوتبال به دلیل شرایط کرونایی تعطیل شده است دلم برای تماشای بازی‌های اتلتیکومادرید تنگ شده است.
رافائل سانتونجا، رییس فدراسیون جهانی بدنسازی و پرورش‌‌اندام، در مورد اینکه با توجه به شرایط کرونایی در جهان پیش‌بینی‌اش برای آغاز رقابت‌های این رشته چیست، اظهار داشت: در درجه اول جان انسان‌ها ارزشش از برگزاری هر مسابقه‌ای بیشتر است. برای مسابقه همیشه وقت است و این واقعیتی است که باید تمام کشورهای عضو IFBB آن را بپذیرند. در حال حاضر و در شرایط کرونایی وضعیت سلامتی مردم و ورزشکاران از اولویت بالاتری برخوردار است.
وی افزود: منتظر وضعیت جهان به لحاظ شرایط کرونا هستیم و پس از آن متعاقباً برنامه مسابقات خودمان را اعلام خواهیم کرد. هر زمان که بتوانیم، تقویم خودمان را به تمام کشورهای عضو ابلاغ خواهیم کرد.
رییس فدراسیون جهانی بدنسازی و پرورش اندام در واکنش به موضوع بازنشستگی پورعلی‌فرد پس از سال‌ها حضور در ریاست فدراسیون ایران توضیح داد: ناصر یکی از دوستان خوب من و یکی از فعال‌ترین اعضای IFBB است. او علی‌رغم جایگاه بالای خود در فدراسیون جهانی دارد، اما هرگز سعی نکرد از موقعیت خود سوء استفاده کند و همیشه برای سالم‌سازی این رشته گام‌های موثری برداشته است. من هم در خصوص رفتن او از فدراسیون خبرهایی را شنیده‌ام که امیدوارم دروغ باشد، هر چند که اگر این اتفاق هم بیفتد او همچنان به عنوان یکی از مؤثرترین عناصر ما در این نهاد باقی خواهد ماند. ما به چنین افرادی نیاز فعال داریم و قطعاً دایره همکاری ما با او بیشتر هم خواهد شد.
*برای حضور در المپیک گام‌های موثری برداشته‌ایم
سانتونجا در خصوص اینکه چه سفارشی برای رییس آینده فدراسیون ایران، عنوان کرد: اجازه دهید حرفی در مورد این مسئله نزنم، زیرا در حال حاضر ناصر همچنان رییس ایران است و صحبت کردن در این خصوص از نظر اخلاقی درست نیست.
وی در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان انتظار المپیکی‌شدن این رشته را در آینده داشت یا خیر، توضیح داد: ما برای حضور در المپیک گام‌های موثری برداشته‌ایم، اما بازهم این موضوع شرایط خاص خودش را دارد. آرزو داریم این اتفاق بیفتد، اما واقعیت این است که تنها خواسته ما، مهم نیست. به تلاش خودمان برای المپیکی‌شدن این ورزش ادامه خواهیم داد و هرگز مأیوس نخواهیم شد. باور داریم حق ماست در المپیک حضور داشته باشیم، چون این رشته در المپیک باستان هم بوده است. برای تمام ورزشکاران المپیک هارمونی، تقارن و عضلانی بودن اهمیت دارد؛ پس ورزشکاران ما هم این حق را دارند که در المپیک حضور داشته باشند.
*دلم برای تماشای بازی‌های اتلتیکو تنگ شده
رییس فدراسیون جهانی بدنسازی و پرورش اندام در مورد تیم مورد علاقه خود اتلتیکومادرید گفت: من در این چند باری که با شما صحبت کرده‌ام شما همیشه درباره اتلتیکومادرید از من می‌پرسید و این نشان می‌دهد شما هم گویا طرفدار این تیم هستید. اتلتیکو همیشه یکی از تیم‌های قدرتمند لیگ فوتبال اسپانیا بوده و است. واقعیت امر این است از روزی که ورزش فوتبال به دلیل شرایط کرونایی تعطیل شده است دلم برای تماشای بازی‌های اتلتیکومادرید تنگ شده است. البته متاسفانه در فصل جاری مادریدی‌ها از شرایط خوبی برخوردار نیستند، اما امیدوارم در صورت پیگیری مسابقات بتوانند وضعیت خودشان را بهبود ببخشند.
سانتونجا در خصوص اینکه چرا استقبال تیم‌های خارجی برای حضور در جام الماس ضعیف است، اظهار داشت: ایرانی‌ها همیشه با ما تعامل خوبی داشته‌اند؛ هر چند که سال گذشته مسابقات برگزار نشد و امسال هم با توجه به شرایط کرونا بعید می‌دانم رقابت‌ها برگزار شود، اما اینکه مسابقات برگزار شود یا نشود، از حوزه اختیارات من خارج و به تصمیم خود مسئولان کشور ایران بر می‌گردد و ما دخالتی در آن نخواهیم کرد. به هر جهت جام الماس در تقویم فدراسیون جهانی باقی خواهد ماند.
* ایران پتانسیل برگزاری مسابقات جهانی را دارد
وی در مورد مشکلات به وجود آمده بین رشته IFBB و MPC گفت: ما با تشکیلاتی مانند MPC کاری نداریم و در دنیا تنها ما مورد تایید هستیم. از من درباره IFBB بپرسید چرا که من ترجیح می‌دهم وقت خودم را برای مسئله‌ای به این بی اهمیتی هدر ندهم.
رییس فدراسیون جهانی بدنسازی و پرورش اندام پیرامون بحث میزبانی ایران از مسابقات جهانی گفت: ایرانی‌ها به دفعات بحث میزبانی مسابقات جهانی را مطرح کرده‌اند و ما به این موضوع اعتماد کامل داریم. ایرانی‌ها از هر لحاظ پتانسیل برگزاری مسابقات جهانی را دارند و این موضوعی است که ما به آن ایمان کامل داریم، اما برخی محدودیت‌ها باعث شده است که تا به امروز این اتفاق نیفتد. امیدوارم در آینده و با پیداکردن راهکار مناسب این اتفاق رخ دهد.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید