آخرین خبر/ ستاد برگزاری بازی‌های پارالمپیک توکیو در حالی 17 اردیبهشت سیاست‌های خود برای حضور در این دوره بازی‎ها را در قالب ۱۰ بند مصوب و ابلاغ کرد که در جریان جلسه این ستاد 2 تصمیم مهم درخصوص کم و کیف حضور بانوان در کاروان پارالمپیک توکیو و نیز فرصت حضور جوانان در اردوهای پارالمپیکی گرفته شد. ‌هادی رضایی، دبیرکل کمیته ملی پارالمپیک در تشریح اهم تصمیمات این ستاد به خراسان می‌گوید: «در این جلسه همچنان بر اعزام کیفی کاروان که پیش‌تر هم به آن اشاره شده بود تاکید و قرار شد بر مبنای همان سیاست قبلی کار را پیش ببریم. یکی از تصمیمات دیگری که در این جلسه گرفته شد کاهش سختگیری برای اعزام بانوان بود به این معنی که نسبت به سیاست قبلی‌مان برای نحوه اعزام بانوان به پارالمپیک توکیو یک درجه تنزل داشتیم. آن هم به این دلیل که حمایت بیشتری از ورزش بانوان داشته باشیم. درخصوص برگزاری اردوهای پارالمپیکی‌ها هم با توجه به نزدیک بودن فاصله زمان برگزاری پارالمپیک توکیو در سال 2021 با بازی‌های آسیایی تصمیم گرفته شد فرصتی هم برای حضور جوانان در اردوهای تیم‌های ملی و تمرین با ملی‌پوشان فراهم شود. این تصمیم بر مبنای درخواست انجمن‌ها و فدراسیون‌ها صورت گرفت. در واقع حمایت بیشتر از بانوان و حضور جوانان در اردوهای تیم ملی اهم تصمیماتی بود که در این جلسه گرفته شد. اما روال طبیعی سیاست‌ها و برنامه‌های گذشته ادامه خواهد داشت؛ ضمن این‌که نحوه حمایت ما از شانس‌های طلا، نقره، برنز و گروه چهارم در اردوها(گروه چهارم به ورزشکارانی اختصاص دارد که تقریبا شانسی برای مدال‌آوری در توکیو ندارند اما برای آن‌ها و با توجه به عملکردشان در بازی‌های آسیایی جاکارتا جایگاه اول در بازی‌های پاراآسیایی ۲۰۲۲ پیش‌بینی شده) اعم از حمایت مالی، برگزاری اردوها، تعداد روزهای برگزاری اردوها بر مبنای میزان بودجه‌ای که در اختیار داریم هم به تصویب رسید و به فدراسیون‌ها هم ابلاغ شد.»
پررنگ شدن حضور بانوان در کاروان پارالمپیکی
سرپرست کاروان اعزامی به توکیو در تشریح کم‌وکیف توجه ویژه به حضور بانوان در کاروان پارالمپیکی ایران می‌گوید: «پیش‌تر تصمیم بر آن بود که ملاک اعزام ورزشکاران به توکیو مدال‌آوری آن‌ها و قرار گرفتن روی سکوی اول تا سوم پارالمپیک و نیز اعزام قهرمانان آسیا باشد اما با تصمیم جدید مقرر شد بانوانی که دوم آسیا یا چهارم جهان باشند هم به رقابت‌ها اعزام شوند تا فرصت بیشتری برای حضور پررنگ‌تر بانوان در کاروان اعزامی ایجاد شود.»
طلای پارالمپیک وزنه مال ماست اما بدون شگفتی و رکورد!
اما این‌که جایگزین مرحوم سیامند رحمان در پارالمپیک توکیو چه کسی خواهد بود و آیا کاندیداهای جایگزین او مشخص شده‌اند سوالی است که رضایی در پاسخ به آن می‌گوید: «اصلا بحث جایگزینی سیامند رحمان مطرح نیست. ما که نمی‌توانیم با یک وزن در پارالمپیک شرکت کنیم. در حال حاضر مرحوم رحمان سهمیه المپیک را به دست آورده و حالا این شانس برای افرادی که پشت سر سیامند بودند و رکوردهایی دارند که شانس مدال‌آوری دارد، فراهم شده. ما نیز در اولین فرصت ممکن که مسابقات داخلی برگزار شود، رکورد این افراد را بررسی می‌کنیم. مطمئنا 2، 3 نفری هستند که به رکورد لازم برسند اما نه این‌که به رکورد سیامند برسند چون فاصله رکوردی سیامند با بقیه چیزی حدود 40 تا 60 کیلو وزن است اما می‌خواهم این را بگویم که حتی جایگزین‌های سیامند هم شانس مدال‌آوری برای ایران را دارند.» او در واکنش به این‌که آیا جایگزین سیامند هم شانس کسب مدال طلای پارالمپیک را دارد، می‌گوید: «بله. ما همچنان می‌توانیم روی مدال طلای این وزن حساب کنیم اما نه با شگفتی‌هایی که سیامند خلق می‌کرد و نه با فاصله رکوردهای مختلف. ما همیشه در ورزش استثنا داریم. سیامند یک استثنا و یک فرد ویژه بود؛ همانطور که زهرا نعمتی و ساره جوانمردی ویژه هستند. شاید سال‌ها طول بکشد که چهره‌هایی مثل این‌ها دوباره پیدا شوند.»
جذب مربی خارجی برای نعمتی و جوانمردی با هدف کسب طلا
دبیرکل کمیته ملی پارالمپیک در تشریح مبنای تصمیم‌گیری درخصوص صدور مجوز جذب سرمربی خارجی برای زهرا نعمتی و ساره جوانمردی می‌گوید: «ببینید از 3 مدال طلای پارالمپیک ریو، 2 مدال توسط 2 خانم(زهرا نعمتی و ساره جوانمردی) کسب شد. پیش از این سوال شما، من به ویژه بودن این ورزشکاران اشاره کردم. بنابراین اگر فدراسیون جانبازان و فدراسیون تیروکمان به این نتیجه برسند که مربی در حد جوانمردی و نعمتی ندارند که بتوانند به این 2 ورزشکار آموزش دهند یا در سطحی باشد که بتواند موجب طلایی شدن این 2 در پارالمپیک توکیو شود، در صورتی که این 2 فدراسیون درخواست مربی خارجی برای آن‌ها داشته باشند ما این درخواست را در کمیته فنی بررسی می‌کنیم. ما این شانس را فقط به این 2 ورزشکار به شرط درخواست فدراسیون مربوطه‌شان داد‌ه‌ایم. البته اعتقاد دارم که مربیان ایرانی ویژگی‌های خاص زیادی دارند ولی خب ما موظفیم که پیش‌بینی‌های لازم را انجام دهیم؛ ضمن این‌که اگر درخواست جذب مربی خارجی برای نعمتی و جوانمردی به دست ما برسد، صددرصد پرداخت حقوق و دستمزد مربی خارجی برعهده کمیته ملی پارالمپیک خواهد بود.»
پرداخت کمک‌هزینه کرونا به 55 پارالمپیکی
رضایی در خصوص پرداخت حقوق پارالمپیکی‌ها هم می‌گوید: «به محض شروع مجدد اردوها حقوق پارالمپیکی‌ها را هم پرداخت خواهیم کرد؛ ضمن این‌که درخصوص پرداخت حقوق آنچه را که قبلا قول داده بودیم صددرصد پرداخت کردیم؛ یعنی برای شانس‌های طلایی ماهانه 5میلیون تومان و در مجموع معادل 60میلیون تومان برای یک سال پرداخت کردیم. برای شانس‌های نقره به مدت 6 ماه حقوق دادیم و به شانس‌های برنز هم معادل 3 ماه حقوق پرداخت کردیم. در حال حاضر نیز مکانیزم پرداخت‌ها را کمی بیشتر کردیم. البته دیگر اسم حقوق را روی آن نمی‌گذاریم اما هر زمان که اردوها شروع شود، شانس‌های طلا حق‌الزحمه خود را دریافت خواهند کرد. در مجموع به محض شروع اردوها مکانیزم‌های پرداخت را به همه اعلام کرده و طبق آن هم حق‌الزحمه‌ها را پرداخت خواهیم کرد. این را هم بگویم که به منظور حمایت از 55 نفر از ورزشکارانمان که در دوران کرونا در خانه تمرین می‌کردند، جدای از حقوق‌های پرداختی، پول مختصری تحت عنوان کمک‌هزینه کرونا به آن‌ها پرداخت کردیم. ما حتی در پرداخت این رقم، دیگر این را در نظر نگرفتیم که دریافت‌کننده این کمک‌هزینه شانس طلاست یا نقره و برنز بلکه به همه آن 55 ورزشکار رقم یکسانی پرداخت شد.»
در حد هزینه‌های جاری بودجه دریافت کردیم
او در پاسخ به این‌که آیا بودجه سال جدید به دست کمیته رسیده یا خیر می‌گوید: «بودجه سال جدید فقط در حد و اندازه هزینه‌های جاری به دست‌مان رسیده.» به رضایی می‌گوییم یعنی چقدر؟ با خنده می‌گوید: «در حد پرداخت 2 ماه حقوق کارمندان و یکسری کارهای جاری.» دبیرکل کمیته ملی پارالمپیک در پایان این مصاحبه تاکید کرد کمیته متبوعش این آمادگی را دارد که به محض اعلام ستاد کرونا، اردوهای پارالمپیکی‌ها را بلافاصله برگزار کند.

ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید