مهر/ کنفدراسیون فوتبال آسیا روز چهارشنبه جلسه‌ای را به صورت آنلاین با کشورهای عضو خود در غرب آسیا برگزار می کند تا تکلیف برگزاری ادامه مسابقات لیگ قهرمانان ۲۰۲۰ را مشخص کند.
شیوع جهانی ویروس کرونا نه تنها موجب تعطیلی رقابت‌های داخلی فوتبال باشگاهی ایران شد بلکه تعلیق تمامی مسابقات ملی در سطح فوتبال آسیا را نیز به همراه داشت. از این رو مسابقات لیگ قهرمانان ۲۰۲۰ آسیا پس از برگزاری هفته دوم به تعطیلی کشیده شد تا مسئولان این تورنمنت در زمان تعطیلی مسابقات، به مشورت با اعضای فیفا و همچنین فدراسیون‌های فوتبال در غرب و شرق و آسیا پرداخته و به دنبال حصول نتیجه باشند.
غربی‌ها به سمت تمرکز می‌روند شرقی‌ها نه!
گستردگی قاره کهن باعث شده تا مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در دو ناحیه شرق و غرب برگزار شود تا رفت و آمد تیم‌ها برای برگزاری مسابقات، دردسرساز نشود. از این رو AFC تصمیم گرفت پیشنهادات خود برای ادامه بازی‌های فصل جاری را نیز به صورت جداگانه در هر دو منطقه ارائه دهد.
کمبود زمان برای برگزاری این بازی‌ها موجب شد تا کمیته مسابقات لیگ قهرمانان آسیا اقدام به ارائه پیشنهاد برگزاری متمرکز بازی‌ها در یک الی دو کشور بدهد.
اکثر کشورهای غرب آسیا در حال بررسی پیشنهاد کنفدراسیون آسیا هستند و برخی از آنها نیز موافقت اولیه خود را اعلام کرده‌اند اما هنوز تصمیم گیری قطعی راجع به این موضوع برای برگزاری متمرکز بازی‌ها در کشورهایی نظیر قطر، بحرین و کویت اعلام نشده است.
با این حال اوضاع در کشورهای شرق اسیا کاملاً متفاوت است. این باشگاه‌ها به دلیل بحث منابع درآمدی خود بابت بلیت فروشی، حق پخش بازی‌ها و … خواهان برگزاری بازی‌ها بطور رفت و برگشت هستند.
مخالفت ایران با پیشنهاد AFC
فدراسیون فوتبال ایران با حکم AFC مجبور شد نمایندگان خود را در دو هفته ابتدایی این مسابقات به عنوان میهمان راهی کشورهایی نظیر امارات، قطر و عراق کند تا دلخوش به میزبانی در دور برگشت بازی‌ها باشد. دیدارهایی که به دلیل ویروس کرونا به حالت تعطیلی درآمد و ایران را از این موضوع نیز فعلاً محروم کرده است.
از این رو مسئولان فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ با توجه به خواسته چهار باشگاه پرسپولیس، استقلال، سپاهان و شهرخودرو خواهان برگزاری ادامه مسابقات به صورت رفت و برگشت شده‌اند تا حقی از این جهت ضایع نشود.
جلسه مهم آنلاین برای تصمیم گیری نهایی!
مسئولان کنفدراسیون فوتبال آسیا صبح فردا چهارشنبه جلسه آنلاینی را با تمامی عضوهای خود در منطقه غرب آسیا که درگیر رقابت‌های لیگ قهرمانان ۲۰۲۰ هستند برگزار می‌کند تا نقطه نظرات نهایی آنها را در این خصوص جویا شود. گفته می‌شود «ویندزور جان» دبیرکل AFC پس از این جلسه قرار است نتیجه نهایی را با مشورت اعضای کمیته مسابقات به کشورهای عضو ابلاغ کند.
سهیل مهدی سرپرست کمیته مسابقات سازمان لیگ فوتبال ایران به همراه یکی از اعضای بخش بین الملل فدراسیون فوتبال در این جلسه آنلاین، به عنوان نماینده ایران حضور خواهند داشت.
بازی‌های تابستانی در انتظار باشگاه‌های آسیایی
AFC تصمیم قطعی خود را برای شروع دوباره بازی‌ها بدون حضور تماشاگران گرفته است. از این رو خبری از لغو لیگ قهرمانان ۲۰۲۰ نخواهد بود. تورنمنتی که به دلیل شیوع کرونا به تعویق افتاد تا در تابستان سال جاری بین ماه‌های جولای تا آگوست میلادی (یازدهم تیر تا پایان شهریورماه) در قاره آسیا برگزار شود.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید