تسنیم/ عضو کمیته آموزش فدراسیون جهانی تکواندو گفت: با شرایط فعلی احتمال برگزاری المپیک بسیار ضعیف است و حتی احتمال لغو کامل مسابقات وجود دارد.
نعمت خلیفه در خصوص برگزاری ویدئو کنفرانس اعضای کمیته آموزش فدراسیون جهانی با دکتر چو، رئیس فدراسیون جهانی تکواندو اظهار داشت: با توجه به شرایط کرونایی دنیا، دکتر چو بعد از ویدئو کنفرانس با هیئت رئیسه، در هفته گذشته نیز با اعضای کمیته آموزش جلسه‌ای را برگزار کرد. از چند روز قبل نیز در خصوص برگزاری این جلسه اطلاع رسانی شده بود تا اعضا بتوانند برنامه‌ها و نظرات خود را برای روزهای پسا کرونا ارائه بدهند.
وی تصریح کرد: بر همین اساس در اوایل هفته گذشته جلسه‌ای با محمد پولادگر داشتم و نقطه نظرات ایشان را برای اعلام به دکتر چو جویا شدم. فدراسیون تکواندو در روزهای کرونایی زمینه برگزاری آزمون، کلاس‌ هماهنگی مربیان و مسابقات پومسه آنلاین را فراهم کرده بود و من این تجربیات و اقدامات خوب را در جلسه با رئیس فدراسیون جهانی تکواندو مطرح کردم.
عضو کمیته آموزش فدراسیون جهانی تکواندو خاطرنشان کرد: رئیس فدراسیون جهانی از شنیدن برنامه‌های فدراسیون تکواندو ایران استقبال کرد. تقریبا هر کاری که فدراسیون جهانی تصمیم به انجام آن را دارد، فدراسیون ایران آن را انجام و تجربه‌اش را دارد. دکتر چو بعد از اینکه متوجه شد 4634 نفر در کلاس هماهنگی آنلاین فدراسیون تکواندو ایران حضور داشتند با تعجب مجددا در این خصوص از من سوال پرسید وپس از اطمینان از این تعداد شرکت کننده، بسیار خوشحال شد.
خلیفه در خصوص اینکه فدراسیون جهانی غیر از برگزاری مسابقات جهان نوجوانان، برنامه‌ای برای برگزاری مسابقات دیگر در سال 2020 خواهد داشت، گفت: در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای سال جاری میلادی اعلام نشده است و احتمال لغو مسابقات قهرمانی نوجوانان جهان نیز وجود دارد. فدراسیون جهانی منتظر اظهار نظر و تصمیم باخ، رئیس کمیته بین‌المللی المپیک در خصوص برگزاری یا عدم برگزاری المپیک است. با شرایط فعلی احتمال برگزاری المپیک بسیار ضعیف است و حتی احتمال لغو کامل مسابقات وجود دارد.
وی در پاسخ به این سوال که در صورت لغو المپیک این اتفاق چه تاثیری روی ورزش دنیا خواهد داشت، تاکید کرد: در طول تاریخ رقابت‌های المپیک تنها در سه دوره این مسابقات برگزار نشده است .نخستین بار در 1916 و به خاطر جنگ جهانی اول و بعد از آن نیز در سال‌ها 1940 و 1944 به خاطر جنگ‌ جهانی دوم المپیک برگزار نشد. اگر المپیک توکیو نیز برگزار نشود برای نخستین بار در 100 سال اخیر خواهد بود و قطعا این موضوع تبعات زیادی نیز خواهد داشت. گفته می‌شود باخ تا دو هفته آینده قرار است نظر نهایی خود را اعلام کند.
سرمربی تیم تکواندو دانشگاه آزاد تاکید کرد: عدم برگزاری المپیک می‌تواند یک نسل از جوانان را دچار مشکل کند. جوانانی که معلوم نیست در 4 سال آینده مجددا توانایی رقابت و کسب سهمیه المپیک پاریس را خواهند داشت یا نه. حدود 25 هزار ورزشکار قرار است در رقابت‌های المپیک حضور داشته باشند و در صورت عدم کشف واکسن کرونا، مبارزه با این ویروس در زمان برگزاری مسابقات هزینه سنگینی روی دست برگزار کنندگان مسابقات خواهد داشت.
خلیفه در خصوص سرنوشت رقابت‌های لیگ برتر تکواندو عنوان کرد: هدف از برگزاری لیگ پشتوانه سازی برای تیم‌های ملی است. در حال حاضر تیم ملی وجود ندارد و قرار نیست مسابقات برگزار شود. لیگ باید اسفندماه به پایان رسید، اما با توجه به شرایط هنوز مسابقات به پایان نرسیده و در این شرایط باشگاه‌های حق و حقوق ورزشکاران را پرداخت نکردند. اتفاقی که باعث خواهد شد ورزشکاران و مربیان متضرر شوند. از طرفی بحث بودجه سال آینده باشگاه‌ها نیز وجود دارد.
وی در پایان گفت: شرایط حال حاضر استثنایی است و ما در این شرایط می‌توانیم از سرنوشت لیگ‌های دیگر استفاده و با پایان رساندن مسابقات جلوی ضرر را بگیریم. کش دادن مسابقات به لیگ فصل آینده نیز آسیب خواهد رساند. فدراسیون تکواندو همیشه پیشتاز بوده است و باید در سریعترین زمان تصمیمی را اتخاذ کند تا باشگاه‌ها متضرر نشوند.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید