ایران ورزشی/ بخشهای مهم مصاحبه ایران‌ورزشی با زهره هراتیان رئیس مرکز پزشکی ایفمارک را برایتان انتخاب کردیم. مصاحبه‌ای که درباره تست‌های کرونای بازیکنان است:
تعدادی از بازیکنان در تماس با من گفته‌اند که وقتی به آزمایشگاه‌ها مراجعه می‌کنیم از ما تست نمی‌گیرند. ظاهراً وزارت بهداشت دستورالعمل جدیدی برای آزمایشگاه‌ها صادر کرده است که بر اساس آن از افرادی تست گرفته می‌شود که علائم بیماری داشته باشند. فوتبالیست‌ها در شرایطی که علائم ندارند، طبیعتاً جزو این افراد نیستند. ضمن اینکه این تست‌ها معمولاً جواب منفی کاذب زیاد دارند.
روش تست‌گیری قبل از هر بازی یا تمرین در قطر جواب می‌دهد که 5 هفته مسابقات را به طور کلی در قرنطینه برده است و بازیکنان در طول این مدت از اردو خارج نمی‌شوند. نه درباره ما که تست می‌گیریم و بعد از آن بازیکن داخل هواپیما می‌رود و با صد نفر دیگر در تماس است. ما حتی نمی‌دانیم بازیکنان در چه محل‌هایی رفت و آمد دارند. مهمانی‌ها یا رستوران رفتن آنها را نمی‌‌توانیم کنترل کنیم.
باید به این سمت برویم که بازیکن خودش کنترل‌های لازم را لحاظ کند. خبر حضور بازیکن در مهمانی‌ها به گوش ما نرسد. حین برگزاری مسابقات، همه افرادی که در ورزشگاه حاضر هستند، شناسایی شوند، تماشاچی حضور نداشته باشد و به طور کلی همه اقدامات لازم لحاظ شود. شاید ما دو سه سال درگیر این ماجرا باشیم.
پیشنهاد من این است که دیگر تست PCR از بازیکنان گرفته نشود تا پروتکل کاربردی‌تری را تدوین کنیم. با این وضعیت همه فقط در استرس و نگرانی هستند. باید به این شکل عمل شود که تنها از بازیکنانی که علائم دارند، تست گرفته شود، فرد مبتلا برود و بعد از 10 روز با 2 تست منفی برگردد.
بنده در تدوین پروتکل بهداشتی برگزاری مسابقات حضور نداشتم و از من هیچ مشورتی گرفته نشد. همکاران من هم حضور نداشتند. مطمئن باشید اگر ما بودیم، می‌توانستیم تجربیات بین‌المللی خود را در اختیار افرادی قرار دهیم که وظیفه تدوین پروتکل را دارند. وقتی چنین مشکلی در سطح پاندمی به وجود می‌آید، باید اختلاف سلیقه‌ها را کنار بگذاریم و از تجربیات همه استفاده شود. حالا می‌بینیم که خروجی تصمیم بدون مشورت چه شده است!
جالب است که ایفمارک، عضو ستاد کووید 19 فیفاست اما در نوشتن پروتکل بهداشتی لیگ داخلی ایران، سهیم نبوده است. باید از من یا همکارانم دعوت شود تا در ستاد مقابله با کرونا، پیشنهادات خود را ارائه دهیم و صحبت‌های لازم را در این رابطه داشته باشیم چون از نظر خود ما هم پروتکلی که در حال حاضر در اختیار سازمان لیگ قرار گرفته شده، قابلیت اجرایی ندارد.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید