باشگاه خبرنگاران/ اظهارات قبایی زاده دبیر فدراسیون بوکس درباره مطالبات بوکس بانوان، سوژه رسانه‌های معاند در روز‌های اخیر شده است.
 حمید قبایی زاده دبیر فدراسیون بوکس در مصاحبه با یکی از رسانه‌های داخلی مدعی شده است که «مطالبه بوکس در بانوان ۳۰ سال است که ادامه دارد و اشاره کرده  که این رشته قدمتی همپای فوتبال و کشتی دارد! و من از اظهارات برخی کارشناسان مبنی بر منع ورزشکاران در این رشته تعجب می‌کنم.»

قبایی زاده شاید در سمت دبیری فدراسیون بوکس به ظاهر بی تجربه باشد، اما مدت‌ها در سمت‌های مختلفی همچون مشاور رئیس فدراسیون فعالیت داشته است؛ بنابراین نمی‌توان به قبایی زاده عنوان بی تجربه بودن را داد چرا که او قطعا به شرایط کنونی بوکس اشراف کامل دارد.

نوع انتصاب این دبیر در فدراسیون بوکس که قبلا در حد مشاوره بود جای تامل داشت، اما اقدام اخیرش و گزک دادن دست معاندان تعجب را دو چندان می‌کند و بار‌ها در مورد فعالیت برخی رشته‌ها در بخش بانوان گفته ایم که مراجع ذیصلاح تمامی جوانب شرعی، قانونی و حتی عرف در ایران را در نظر می‌گیرند و در مورد این رشته‌ها تصمیم گیری خواهند کرد، اما اینکه دبیر یک فدراسیون که با حکم وزارت مشغول به کار می شود چطور می‌تواند در راستای اهداف رسانه‌های بیگانه حرف بزند و به اصطلاح خوراک آن‌ها را تامین کند.

در جمهوری اسلامی بخش‌های مرتبط در سال‌های اخیر تمام رشته‌هایی که می‌توانند برای بانوان مجاز باشند را بررسی کرده اند و در صورتیکه این رشته هم شرایط را احراز کند قطعا حضور بانوان در چارچوب ضوابط امکان پذیر است، اما نوع ادبیات دبیر فدراسیون نشان می‌دهد رضایت برخی رسانه‌ها و یک اقدام پوپولیستی در این اظهارات وجود دارد.

فعالیت بوکس بانوان به طور قانونی ممنوع است و تا اعلام نظر مراجع ذیصلاح چنین خواهد بود، اما با این وجود فدراسیون بوکس که زیر مجموعه وزارت ورزش و جوانان است با انجام این مصاحبه‌ها قصد دارند در فضای آشفته و با اپیدمی مجازی تنور مطالبه‌گری در این رشته را گرم‌تر کنند.

باشگاه خبرنگاران جوان این موضوع را پیگیر شد و متاسفانه دبیر فدراسیون بوکس حاضر به پاسخگویی نبود و البته رئیس فدراسیون هم به نظر می‌رسد توان اظهار نظر در این باره را ندارد چرا که آقای دبیر خیالش از بابت صندلی که نشسته راحت است.

باید دید با سکوتی که فدراسیون بوکس در مقابل حواشی در پیش گرفته، موضع وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک در قبال حضور بانوان در بوکس و مدال آوری چه خواهد بود. این اظهارات ریشه در ساختمان سئول دارد که اگر اینطور نباشد به زودی واکنش وزارت ورزش و جوانان را در مورد این اتفاق خواهیم دید.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید