ورزش 3/ تیبو کورتوا امسال بیشترین شانس را برای دریافت جایزه زامورا به عنوان بهترین دروازه‌بان لالیگا دارد. در سالهای اخیر چند دروازه‌بان بزرگ این جایزه را به خود اختصاص داده‌اند.
تیبو کورتوا سنگربان بلژیکی رئال مادرید امسال از بیشترین شانس برای دریافت جایزه زامورا، جایزه‌ای که هر سال به بهترین دروازه‌بان لالیگا اهدا می‌شود برخوردار است. کورتوا در صورت دریافت این جایزه برای سومین بار فاتح جایزه زامورا خواهد شد. اما در سالهای اخیر چند نفر از بزرگترین دروازه‌بانهای دنیا فاتح این جایزه بوده‌اند که در این یادداشت به بررسی آنها می‌پردازیم.

یان اوبلاک  (اتلتیکو مادرید)

بررسی خود را از جدیدترین فاتح جایزه زامورا شروع می‌کنیم. یان اوبلاک سنگربان اسلونیایی اتلتیکو مادرید در سالهای اخیر نام خود را به عنوان یکی از بهترین سنگربانهای دنیا مطرح کرده و چهار جایزه اخیر زامورا را در فصلهای 2015-2016 ، 2016-2017، 2017-2018 و 2018-2019 به خود اختصاص داده است. اوبلاک که از سال 2014 باشگاه سابقش بنفیکای پرتغال را ترک کرده و به اتلتیکو پیوسته از همان زمان تا امروز همچون دیواری ستبر درون دروازه این تیم قرار گرفته و از آن محافظت کرده. او مهمترین مهره دفاعی دیگو سیمئونه به حساب می‌آید.

ویکتور والدس (بارسلونا)

ویکتور والدس که هرگز در تیم ملی نتوانست به جایگاه رفیعی مثل هموطنش ایکر کاسیاس رقیب او در آنسوی دربی ال‌کلاسیکو دست پیدا کند اما او با فتح پنج جایزه زامورا نامش را به عنوان یکی از بزرگان تاریخ لالیگا و بارسلونا ثبت کرده است. از این پنج جایزه، او چهار بار در فاصله سالهای 2008 تا 2012 موفق شده به صورت پیاپی جایزه زامورا را از آن خود کند. والدس که هم با کار کردن با پاهایش راحت است و هم در لحظات مهم سیوهایی استثنایی به نام خود ثبت کرده در دهه اول و نیمه اول دهه دوم قرن بیست و یکم برای بارسلونا و سبک بازی مبتنی بر حفظ مالکیت توپش یک سنگربان ایده‌آل بود.

روبرتو آبوندانزیری (ختافه)

سنگربان آرژانتینی در فصل 2006-2007 در میان شگفتی همگانی موفق شد فاتح جایزه زامورا شود. او بازیکن ختافه‌ای بود که در آن فصل بهترین رکورد دفاعی لالیگا را به خود اختصاص داد. آبوندانزیری که لقب اردک را یدک می‌کشید در سه فصل حضورش در ختافه به یکی از محبوب‌ترین ستاره‌های این تیم نزد هواداران تبدیل شد. او قبل از پیوستن به ختافه و بعد از آن سالها در باشگاه آرژانتینی بوکاجونیورز بازی کرد. او در دهه اول قرن بیست و یکم همواره به عنوان یکی از 10 سنگربان برتر دنیا شناخته می‌شد.

سانتیاگو کانیزارس ( سلتاویگو – والنسیا)

کانیزارس که در اروپا به خاطر موی بلوند رنگ شده و واکنشهای سریعش شناخته می‌شد در دوران ورزشی خود با دو تیم مختلف چهار بار فاتح جایزه زامورا شده. اولین جایزه زامورای او در فصل 1992-1993 با پیراهن سلتاویگو بدست آمد. او در آن سال مشترکا با فرانسیسکو لیانو سنگربان تیم رقیب همشهری، دپورتیوو‌، این جایزه را دریافت کرد. کانیزارس در آخرین دهه قرن بیستم از طریق تیم شهر زادگاهش رئال مادرید راهی والنسیا شد. کانیزارس در مستایا سه بار دیگر جایزه زامورا را فتح کرد و به اسطوره این باشگاه در اواخر قرن بیستم و اوایل قرن بیست و یکم تبدیل شد. کانیزارس در فصلهای 2000-2001، 2001-2002 و 2003-2004 فاتح جایزه زامورا شد. فصلهایی که با دو قهرمانی والنسیا در لالیگا همزمان بود.

ژاک سونگوئو (دپورتیوو)

تنها آفریقایی‌ای که تا کنون فاتح جایزه زامورا شده. سونگوئو در چند دهه اخیر یکی از محبوب‌ترین ستاره‌های خارجی لالیگا بوده. سونگوئو که ملی‌پوش کامرونی بود در اولین فصل حضورش در فوتبال اسپانیا، فصل 1996-1997 موفق شد این جایزه را به خود اختصاص دهد. دپورتیوو در این فصل بعد از رئال مادرید قهرمان و بارسلونا که با حضور رونالدو نازاریو نایب‌قهرمان شد رتبه سوم را به خود اختصاص داد. سونگوئو که به خاطر پوشیدن شلوار گرمکن معروف بود در فصل 1999-2000 فاتح لالیگا شد و بعد از بازنشستگی در همان منطقه باشگاه دپورتیوو زندگی می‌کند.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید