تسنیم/ وزنه‌برداری در حالی بیشترین تعداد دوپینگ مثبت در یک سال گذشته را به خود اختصاص داده که نسبت تعداد نمونه‌گیری با این آمار، نشان از وضعیت ایده آل این ورزش در مقابله با این پدیده دارد.
7 اردیبهشت سال 1394 بود که با برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون وزنه‌برداری، علی مرادی که پیش از آن نیز در سال‌های 1373 تا 1385 ریاست این فدراسیون را برعهده داشت، بعد از حسین رضازاده بار دیگر بر مسند ریاست نشست.
چندی بعد دکتر داوود باقری از سوی علی مرادی به عنوان رئیس کمیته پزشکی و نایب رئیس فدراسیون انتخاب شد. از همان وقت تا تمدید دوباره ریاست مرادی در انتخابات تیرماه سال 1398، در وزنه‌برداری اتفاقات ویژه‌ای در بخش پزشکی و مبارزه با دوپینگ اتفاق افتاده که مورد اذعان کارشناسان و متخصصان بوده است.
همه اذعان دارند که با توجه به اینکه وزنه‌برداری رشته‌ای قدرتی است، با توجه به بالا بودن میزان آسیب‌ها، بیش از سایر رشته‌ها در آن مباحث پزشکی و کنترل دوپینگ اهمیت دارد. با توجه به فلسفه دوپینگ، قطعا در رشته‌های قدرتی موارد مصرف داروهای غیرمجاز بیشتر از سایر ورزش‌هاست. به همین دلیل نظارت، آموزش و حمایت‌های پزشکی و تغذیه‌ای می‌تواند تا حدود زیادی بازدارندگی لازم را داشته باشد.
فدراسیون وزنه‌برداری در این خصوص نمونه موفقی از پیشگیری از دوپینگ را در سال‌های اخیر پیاده کرده است؛ از تامین مکمل‌های ورزشی برای قهرمانان ملی گرفته تا افزایش نمونه دوپینگ.
در دوران بازگشت علی مرادی به فدراسیون و آغاز به کار کادر جدید، از نادوی ایران درخواست شده تعداد آزمایش‌های دوپینگ را به طور چشمگیری افزایش دهد. درحالیکه پیش از این صرفا به صورت رندومی از اردوهای ملی تست گرفته می‌شد. به درخواست فدراسیون، تست گرفتن در لیگ و قهرمانی کشور نیز به انجام نمونه گیری در اردوهای تیم ملی و همچنین پیش از اعزام، اضافه شده که نشان از مبارزه‌ای فراگیر دارد. با این اقدام، تعداد نمونه گیری‌ها چند برابر قبل شده و به 210 نمونه در سال 2019 رسیده که موجب شده تا تعداد موارد مثبت نیز افزایش یابد.
البته در کنار این مبارزه میدانی با دوپینگ که در تمام سطوح وزنه‌برداری صورت گرفته، مکمل‌های مجاز از سوی فدراسیون در اختیار ورزشکاران قرار گرفته تا وزنه‌برداری جزو معدود فدراسیون‌هایی باشد که خودش مکمل در اختیار ملی‌پوشان قرار می‌دهد. در واقع، مبارزه‌ای همه جانبه، علمی و معطوف به واقعیت‌های ورزشی و تمرینی که منجر به ساختن تیم‌های ملی پاک شده است.
اما یک واقعیت را نباید در سایه‌های تحریف برخی گروه‌ها که اهداف خاص دارند، فراموش کرد. نسبت تعداد تست‌های گرفته شده و نمونه‌های مثبت به صورت آشکار نشان می‌دهد که وزنه‌برداری کشور چه عملکرد مطلوب و حتی درخشانی در حوزه مبارزه با دوپینگ داشته است. این بخش که تبدیل به بحرانی برای وزنه‌برداری و ورزش کشور شده بود، اکنون در یک مسیر امن و موفق قرار گرفته است.
مجموع تست‌های گرفته شده داخلی و خارجی و آمار مثبت اعلامی، آموزش مستمر درخصوص ممنوعه‌های غذایی و مکمل و ...، فدراسیون وزنه‌برداری را تبدیل به مدل موفقی از مبارزه با دوپینگ کرده که مورد تائید کارشناسان و آگاهان قرار گرفته است.

ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید