آخرین خبر/ دعوای حقوقی شرکت شستا علیه فدراسیون فوتبال پس از دریافت حدود هشت میلیارد تومان از طلب‌های خود وارد فاز جدیدی شده است.
به گزارش فوتبالی، چندی قبل فدراسیون فوتبال ایران برای پرداخت مطالبات مارک ویلموتس بلژیکی سرمربی سابق تیم ملی، ۲ میلیون یورو از شرکت شستا  که زیرمجموعه تامین اجتماعی بود، دریافت کرد و متعهد شد این مبلغ را در فروردین ماه به این شرکت پرداخت کند. در حالی که حدود ۴ ماه از فرصت قانونی فدراسیون فوتبال گذشته بود، شرکت شستا با ورود نمایندگان مجلس و نهادهای نظارتی اقدامات حقوقی برای تسویه حساب طلب دو میلیون دلاری به فدراسیون فوتبال را انجام داده و بعد از اینکه فدراسیون در زمان مقرر و مهلت‌های داده نشده نتوانست بدهی خود را تسویه کند‌، با شکایت در مجتمع قضایی شهید صدر، حکم توقیف اموال فدراسیون فوتبال را گرفت.
حکم توقیف اموال فدراسیون فوتبال توسط شستا گرفته شد و تا این لحظه ۸ میلیارد تومان از طلب خود را از فدراسیون فوتبال بابت پرداخت حقوق ویلموتس وصول کرده‌اند و پیگیر مابقی بدهی هستند تا آن را از فدراسیون دریافت کنند.
در حال حاضر با این اقدام حقوقی شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی کلیه حساب‌های بانکی فدارسیون فوتبال بسته شده و فوتبال در بحرانی‌ترین شرایط ممکن قرار گرفته است. هولدینگ سرمایه گذاری سازمان تامین اجتماعی همچنین برای دریافت سود دو میلیون یورو پرداخت شده هم اقدام حقوقی کرده و خواهان 190 هزار دلار پول ترانسفر دو میلیون یورو از بانک دبی به زراعت بانک استانبول هم شده است.
امروز روزنامه ایران ورزشی خبر داد که این شرکت همچنین در بخش دیگری از دادخواست خود تمام حساب‌های مهدی تاج، ‌علی کفاشیان و سلیمانی خزانه‌دار فدراسیون را هم مسدود و حکم توقیف اموال برای دارایی‌های آنها هم صادر شده است. همچنین کارشناسان حقوقی در حال بررسی و قیمت‌گذاری روی اموال فدراسیون برای تسویه حساب مالی هستند و شستا می‌خواهد که تا اواسط شهریور و قبل از مجمع عمومی شرکتی که حالا سهام آن در بازار بورس وضعیتی سوده ده دارد و به مردم واگذار شده تسویه حساب کامل را انجام بدهد. 
روزنامه ایران ورزشی امروز در گزارشش ادعا کرده که با این اقدام حقوقی، در روزهای آینده شرکت شستا، ساختمان فدراسیون فوتبال را هم پلمپ خواهد کرد و این خبر برای فوتبال ایران در حد یک فاجعه خواهد بود. البته علی کفاشیان با ارسال نامه‌ای به دادگاه تأکید کرده در زمان دریافت این مبلغ از شستا و انعقاد قرارداد با حکم کمیته اخلاق محروم بوده و هیچ چیزی را امضا نکرده است و این پرونده ربطی به او نداشته است. منتهی مدیران فدراسیون در اقدامی حیرت‌انگیز چک ارزی مدت‌دار قدیمی فدراسیون که امضای تاج، کفاشیان و سلیمانی را داشته در ازای استقراض دو میلیون یورویی به شستا داده‌اند و به همین دلیل پای کفاشیان به این پرونده باز شده و حساب‌های او بسته و حکم توقیف اموال او هم صادر شده است. 
صفی‌الله فغان‌پور، مسئول امور حقوقی فدراسیون فوتبال در خصوص مسئله توقیف اموال این فدراسیون از سوی شستا به خبرنگاران گفت:« در حال حاضر این موضوع از طرف شستا در یکی از مجتمع‌های قضایی تهران طرح دعوی شده است و هنوز زمان رسیدگی به پرونده فرا نرسیده است که حکمی صادر شود. زمان رسیدگی به این شکایت، مهرماه است که در آن زمان قاضی با بررسی دادخواست و جزئیات پرونده، تعیین می‌کند که فدراسیون فوتبال ضمانت داده یا بدهکار است. البته ما پیش از هر چیزی به دنبال توافق با شستا هستیم و همزمان امید داریم با حل موضوع تحریم‌های ظالمانه، بتوانیم پول‌مان را از فیفا آزاد کنیم. همانطور که در دنیای ورزش و فیفا گفته می‌شود نباید ورزش سیاسی باشد، امیدواریم فدراسیون فوتبال هم شامل تحریم‌های ظالمانه نباشد و پول‌مان را از فیفا آزاد کنیم تا مسئله ما با شستا حتی به دادگاه هم نرسد.»
مسئول امور حقوقی فدراسیون فوتبال درباره صدور حکم توقیف ساختمان‌های این فدراسیون به جای طلب شستا گفته است:« صدور قرار تامین خواسته به محض ارائه دادخواست از سوی خواهان صادر می‌شود. این اولین مرحله است که انجام می‌شود.
فغان‌پور در واکنش به این مسئله که آیا پلمب ساختمان‌ها و توقیف اموال فدراسیون به سود شستا را رد می‌کند، گفت:« الان که بحث پلمب نیست. در قرار تامین خواسته نه اموال به سود طلبکار برداشته می‌شود و نه ساختمانی پلمب می‌شود. این اموال نه از سوی طلبکار و نه از سوی صاحب اموال قابل انتقال، جابه‌جایی و فروش نیست. همه این مراحل پس از صدور حکم قطعی محکومیت است.»
وی در خصوص اینکه بهتر نیست توضیح دهد ماجرای تامین خواسته در پرونده فدراسیون فوتبال و شستا در چه مرحله‌ای است، خاطرنشان کرد:« تا الان هیچ اتفاقی رخ نداده و هیچ ابلاغیه‌ای برای توقیف اموال نیامده است. قرار تامین خواسته شاید صادر شده باشد، اما تا الان اجرائیه آن به فدراسیون فوتبال ابلاغ نشده است. اگر قرار تامین خواسته و اجرائیه به فدراسیون فوتبال ابلاغ شود در این حد است که اموال تا زمان صدور حکم نهایی توقیف خواهد بود، اما قابل فروش و انتقال از سوی هیچکدام از طرفین نیست.»
مسئول امور حقوقی فدراسیون فوتبال در واکنش به این سوال که در صورت صدور حکم به سود شستا توقیف اموال به چه شکل انجام می‌شود، گفت: «در این باره در همان مقطع زمانی صحبت خواهیم کرد که ممکن است دو سال هم زمان ببرد.»
ارزش ریالی پولی که فدراسیون در زمان استقراض از شستا دریافت کرد 30 میلیارد تومان بود اما حالا با توجه به افزایش قیمت ارز در ایران باید بیش از دو برابر این پول را  به شستا پرداخت کنند، آن هم در شرایطی که فدراسیون پولی در حساب ندارد و مدیران حال حاضر منابع درآمدی برای تسویه حساب این مبلغ ندارند. خلاصه که وضعیت عجیبی است!


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید