فرهیختگان/ تیم نفت مسجدسلیمان با مهدی تارتار روزهای خوشی را سپری کرد و حتی طعم قرار گرفتن در بالای جدول را هم چشید. شاید اگر کرونا و تعطیلاتش نبود این تیم هنوز هم مدعی کسب سهمیه لیگ قهرمانان بود، ولی با این وجود هم مسجدسلیمانی‌ها با این مربی بهترین روزها را تجربه کردند. تارتار از آن جمله مربیان جوانی است که تیم‌هایش را با وجود همه مشکلات سرپا نگه می‌دارد و در سال‌های اخیر در لیگ برتر خود را جا انداخته و برای خودش اسم و رسمی در دنیای مربیگری به‌هم زده است.
هر سال او با تیم‌هایش نقش تعیین‌کننده‌ای در سرنوشت لیگ دارند. این فصل هم در روزهای پایانی لیگ باز هم قرعه به‌نام این مربی افتاده و نتیجه بازی‌های تیمش در بالا و پایین جدول به‌شدت تعیین کننده است. از این رو همه بازی‌های این مربی با وجود این که تیمش را به ساحل آرامش رسانده مهم است. گفت‌وگو با مهدی تارتار را در ادامه می‌خوانید.
اوضاع تیم نفت مسجدسلیمان چطور است؟
شرایط بد نیست و تحمل می‌کنیم تا فصل تمام شود. بالاخره باید این روزهای سخت را یک‌جوری سپری کرد. فقط امیدوارم در آخر خاطرات خوش باقی بماند.
به‌نظر می‌رسد تیم‌تان بعد از تعطیلات کرونا به آرامش و ثبات خوبی رسیده است و می‌توانید در جام حذفی مدعی باشید.
همه تیم‌هایی که به مراحل نهایی رسیدند، مدعی هستند. پرسپولیس قهرمان شده است و 4 تیم دیگر همه به‌دنبال سهمیه و قهرمانی در جام‌حذفی هستند. تکلیف بازی استقلال و سپاهان هم که هنوز مشخص نیست. ما در این جمع تیم با‌ثباتی بودیم و پابه‌پای مدعیان آمدیم و به نیمه‌نهایی رسیدیم ولی کار سختی در پیش داریم. وقتی این چند تیم را در کنار هم می‌گذارید می‌بینید که شاید بودجه تیم نفت مسجدسلیمان یک‌پنجم کل بودجه یکی از این تیم‌ها نباشد. شرایط اصلا برابر و قابل قیاس نیست و ما کار سختی داریم. با این حال تلاش‌مان را خواهیم کرد تا قهرمان شویم.
چک بازیکنان تیم‌تان پاس شد؟ چون نسبت به پرداختی بازیکنان‌تان معترض بودید.
جا دارد از محمدی رئیس مناطق نفتی جنوب کشور و ناصری مدیرعامل شرکت نفت مسجدسلیمان به‌خاطر صدور چک‌های جدید برای تاریخ 28 مرداد تشکر کنم. امیدارم چک‌ها در تاریخ مقرر پاس شود و بازیکنان بتوانند به پولشان برسند و 80 درصد بگیرند.
برای بازی عقب‌افتاده هفته آینده مقابل فولاد آماده‌اید؟
فولاد تیم خوبی است. در خانه حریف به میدان می‌رویم و قطعا گرمای هوای اهواز نیز تاثیرگذار است. بازی بسیار سختی است و اصلا بازی راحتی در پیش نداریم. بازی‌های آخر ما با تیم‌هایی است که یا خطر سقوط را احساس می‌کنند و یا در بالای جدول به دنبال سهمیه هستند از این رو بازی با فولاد که یکی از همین مدعیان کسب سهمیه است، سخت خواهد بود. باید همه تلاش‌مان را به‌کار بگیریم تا بازی خوبی انجام دهیم و به زیبایی‌های فوتبال کمک کنیم. چراکه فقط نتیجه برایمان اهمیت ندارد. فکر می‌کنم تنها مشکل فوتبال ما غیبت تماشاگران است. امیدوارم هرچه زودتر از شر این ویروس منحوس راحت شویم تا تماشاگران به فوتبال برگردند چراکه در غیاب آنها فوتبال هیچ روحی ندارد.
چطور است هر سال تیم‌های شما در هفته‌های پایانی مقابل حریفانی به میدان می‌رود که یا در خطر سقوط هستند و یا در سودای کسب سهمیه و یا قهرمانی؟
این هم حتما حکمتی است. ما جایگاه‌مان در جدل مناسب است و بعید است تغییری ایجاد شود. ولی درعوض با تیم‌هایی بازی داریم که شرایط سختی در جدول دارند. با این حال سعی می‌کنیم بازی جوانمردانه را به نمایش بگذاریم تا در حق تیمی اجحاف نشود. از بازیکنانم تشکر می‌کنم چراکه با وجود این که نه خطر سقوط دارند و نه شانس کسب سهمیه ولی با همه وجود بازی می‌کنند. از آنها ممنونم.
از بازی جنجالی مقابل ذوب‌آهن بگویید بالاخره حق با شما بود یا ذوبی‌ها؟
من فیلم بازی را دیدم. کارشناسان باید درمورد قضاوت داور نظر بدهند ولی داور در طول 90 دقیقه با ذوب‌آهن مهربان‌تر از ما بود. به دو سه صحنه مشکوک بازی کاری ندارم ولی دیدم که چند صحنه در محوطه جریمه ذوبی‌ها به‌وجود آمد. مثلا در یک صحنه بازیکن آنها تکل زد و توپ به دستش برخورد کرد این یعنی خطا. نمی‌خواهم نظر کارشناسی بدهم ولی به‌عقیده من اشکان خورشیدی با ذوب‌آهن مهربان‌تر از ما بود.
ولی ذوب‌آهنی‌ها معتقد بودند داور با تیم شما مهربان‌تر بود!
کاری به باشگاه ذوب‌آهن ندارم و نظری در این مورد نمی‌دهم. آنها هم نظرشان را گفتند. ولی می‌خواهم از آنها تشکر کنم. ذوب‌آهن باشگاه خوبی است و به ما در سفر به اصفهان لطف کردند. روز بعد از بازی زمین تمرین در اختیارمان قرار دادند و توانستیم ریکاوری کنیم. از آنها تشکر می‌کنم. بهتر است بیش از این درمورد اختلاف‌مان بر سر قضاوت داور صحبت نکنیم.
باشگاه نفت مسجدسلیمان وضعیت مبهمی دارد و ممکن است واگذار و یا حتی منحل شود. آیا می‌خواهید در این تیم بمانید؟
من باید از مدیریت باشگاه نفت تشکر کنم. با من برای ماندن صحبت کردند ولی انصافا شرایط برای ماندن مهیا نیست. از این رو بعد از مسابقات لیگ‌جاری به آنها پاسخ می‌دهم. با شرایط فعلی اصلا نمی‌شود درمورد این باشگاه اظهارنظر کرد چه برسد به این که بخواهیم درمورد فصل بعد تصمیم بگیریم.
وقتی هنوز تکلیف تیمداری خودشان مشخص نیست با شما برای چه مذاکره کردند؟
شنیدم نماینده شهر مسجدسلیمان، استاندار و سایر مسئولان در تلاش هستند برای فصل بعد مشکلات حل شود. از این رو آخر فصل درمورد پیشنهادشان تصمیم می‌گیرم. هنوز هیچ برنامه‌ای به آنها ندادم چون تکلیفم مشخص نیست و نمی‌توانم راجع‌به بازیکن و برنامه تمرینی نظر دهم. از این رو باید منتظر پایان مسابقات بمانیم. تا من تصمیمی بگیرم که هم به‌سود خودم باشد و هم باشگاه.
چرا همیشه تیم پرسپولیس در روزهای پایانی و حساس لیگ سرنوشتش به تیمی گره می‌خورد که شما در آن مربی هستید؟
این دست من نیست و فکر می‌کنم قسمت است. من که این‌طور تنظیم نکردم. حتما حکمتی هست ولی نمی‌توانم در موردش صحبت کنم.
شما هم مثل یحی گل‌محمدی گزینه سرمربیگری پرسپولیس بودید. اگر به‌جای یحیی انتخاب می‌شدید می‌توانستید پرسپولیس را قهرمان کنید؟
اصلا درست نیست من در این مورد صحبت کنم. چون مربی تیم نفت مسجدسلیمان هستم و سعی می‌کنم درمورد تیم خودم صحبت کنم. فقط می‌توانم به پرسپولیس بابت قهرمانی تبریک بگویم.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید