آخرین خبر/ اگر حتی سر سوزن تردیدی در خصوص پیروزی قاطع شیخ منصوربن‌زاید در جدال با یوفا داشتید، مطمئنا شناخت درستی از او و مجموعه تحت مدیریتش ندارید؛ مجموعه‌ای که حالا مچ قضات یوفا را به خاک مالیده و آبی‌آسمانی‌ها را به رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا برگردانده است. مجموعه‌ای که شعار معروفی دارد: «اگر به ما ضربه بزنید، از آنچه تصورش را می‌کنید قدرتمندتر خواهیم شد.» این فوتبال مدرن است، یک صنعت جدی و یک تجارت تمام‌عیار. شاید برای بیشتر هواداران متعصب باشگاه و در حقیقت رسانه‌های حامی و پیرامون‌شان، تصمیم هیئت قضایی دادگاه عالی ورزش CAS به چشم یک پیروزی حماسی به سبک فوتبال کلاسیک دیده شود. تیمی که هرچند در این فصل در کسب قهرمانی لیگ ناکام مانده اما حالا هیچ کس به آن ناکامی اهمیت نمی‌‌دهد چراکه تیم موفق به کسب یک پیروزی تاثیرگذار شده است؛ یک پیروزی که سرنوشت تیم را در مسیر متفاوتی نسبت به یک ماه گذشته قرار داد؛ از سرنوشت پپ گواردیولا و آینده‌اش گرفته تا تصمیماتی که بازیکنان مختلف در مواجه با پیشنهاد سیتی اتخاد می‌کردند. چه کسی می‌داند، شاید واقعا این شهادتی بر زیبایی ورزش باشد که میلیاردرهای سابقا ناشناخته اکنون می‌توانند برابر قوانین تدارک دیده‌شده برای حفاظت از ورزش برابر ثروت، ایستادگی کنند. در حقیقت تابلو نتایج چنین است؛ پول یک-قانون صفر(در وقت اضافه). 
در طرف دیگر این دیدگاه نیز وجود دارد که معتقد است باید موفقیت و پیروزی منچسترسیتی را به چشم یک بخش دیگر از حقیقتی گسترده‌تر و جهان‌شمول‌تر ببینیم؛ گناه را با طلا مزین کنید، ضربه محکم نیزه، عدالت آن را خواهد شکست. قوانین بازی جوانمردانه مالی یوفا، از همان ابتدا با هدف کنترل ثروتمندترین باشگاه‌ها در فوتبال اروپا پا به عرصه حیات گذاشت اما متمولین اثبات کرده‌اند که حاضرند برای بهره‌مندی از قانونی بهتر، سلاحی از جنس بهترین وکلا را استخدام کنند؛ وکلایی که به طور قطع نسبت به آن‌هایی که در یوفا شکایات را بررسی کرده‌اند، هزینه بیشتری دریافت می‌کنند و برای رساندن موکلشان به خواسته‌اش، تمام میان‌برها و راه‌های فرار را می‌شناسند. بله؛ محرومیت 2 ساله در زمان اعلام رای، مجازاتی سنگین بود اما حالا نحوه لغو این رای و کاهش جریمه نقدی به ۱۰میلیون پوند، بیشتر به یک دهان‌کجی می‌نماید تا اجرای عدالت. شاید گفتن 2 نکته اکنون ضرورت داشته باشد؛ نخست این‌که به هیچ‌وجه هیچ کسی نمی‌‌تواند این پیروزی را کوچک جلوه دهد؛ ضمن این‌که هیچ فردی نیز نمی‌‌تواند سیتی‌زن‌ها را به دلیل بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌های قدرت‌شان مورد مواخذه قرار دهد. پس باید به تمام هواداران و مدیران تیم حق داد که تا این حد از کسب چنین نتیجه‌ای شاد و مسرور باشند. مگر در صورتی که رای یوفا تایید می‌شد، کسی می‌توانست به هواداران منچستریونایتد بگوید خوشحالی نکنید؟ اگر رای اولیه پا بر جا می‌ماند، این تیم‌های رقیب سیتی بودند که با استفاده از امتیاز حضور در رقابت‌های UCL، دست‌بالا را در مذاکره با بازیکنان مد نظرشان در اختیار می‌گرفتند. نکته دوم به پیام پشت این رای برمی‌گردد؛ این پیغام که پول همیشه پیروز است و عدالت در جنگ با ثروت همواره قربانی خواهد شد.
نمی‌‌خواهیم فضای موجود را تیره و سیاه جلوه دهیم اما بر اساس مدارک منتشرشده در نشریه اشپیگل آلمان، کاملا مشخص بود که سران سیتی قوانین فیرپلی مالی یوفا را دور زده‌اند. این قوانین که متولد عصر میشل پلاتینی بودند، به این دلیل مورد استقبال عموم مردم قرار گرفتند که سنگ محافظت از فوتبال برابر تجارت را بر سینه می‌زدند. حالا شما پاسخ دهید؛ آیا واقعا از فوتبال برابر تجارت محافظت شده؟ در 11 فصل حیات این قانون، در لیگ قهرمانان اروپا همان 10 باشگاه ثروتمند به مقام قهرمانی رسیده‌اند و باید اعتراف کنیم که آن‌ها هر سال دست‌نیافتنی‌تر از گذشته نیز می‌شوند. بگذارید پا را فراتر بگذاریم و 2 سوال کلیدی مطرح کنیم؛ اول این‌که چرا دست به جیب شدن بارسلونا که توسط اعضایش مدیریت می‌شود ایرادی ندارد ولی در باشگاهی که یک میلیاردر مالکیتش را بر عهده گرفته، همین امر کاری اشتباه و خطاست؟ سوال دوم؛ در تمام 2 ماه گذشته از این گفته شد که سران سیتی با پنهان‌کاری، سندسازی و جعل مدارک، قوانین را نادیده گرفته‌اند و محرومیت در نظر گرفته‌شده، جریمه‌ای مناسب برای آبی‌آسمانی‌ها و بازدارنده برای سایر باشگاه‌هایی‌ است که به چنین اقدامات قانون‌گریزانه‌ای می‌اندیشند. حالا چه؟ اکنون که حکم با وجود اسناد غیرقابل انکار لغو شده چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اکنون پپ با خیالی آسوده‌تر از گذشته به روزهای پیش رو می‌نگرد و تیمش را در فصل آینده نیز برای موفقیت در جامی که بسیار شیفته آن است، هدایت خواهد کرد؛ ضمن این‌که دیگر جدایی ستارگان پا به سن گذاشته تیم، هیچ جای نگرانی ندارد. حالا سیتی در حالی مقابل رئال‌مادرید به میدان می‌رود که یوفا را شکست داده. به همین دلیل است که در بسیاری از محافل فوتبالی اکنون درخصوص حضور سیتی و پاری‌سن‌ژرمن در فینال رقابت‌ها صحبت می‌شود. بله! پاری‌سن‌ژرمن؛ تیمی دیگر که با وجود قوانین فیرپلی مالی یوفا، با تمام قوا هزینه کرده، لیگ داخلی را تحت سلطه خود درآورده و در تمامی مراحل از جریمه و محرومیت ناشی از نقض قوانین، طفره رفته است. در چنین شرایطی به نظر این قانون تنها یک وزنه سنگین در پای تیم‌های کوچک است؛ تیم‌هایی که شاهد به دار آویخته شدن رویاهای خود به دست غول‌های متمولی هستند که قوانین را به سخره گرفته‌اند.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید