سخت افزار/ ممکن است هر کاربري که از اينترنت استفاده مي کند در معرض خطر باج افزار ها باشد نياز دانستيم که هشداري دوباره در اين باره منتشر کنيم. در اين مطلب قصد داريم به يکي از باج افزار هاي که احتمالا تعداد زيادي از کاربران را تهديد ميکند بپردازيم و همچنين منبعي را براي آشنايي با انواع باج افزار ها معرفي کنيم تا شما مخاطبان عزيز اطلاعات کافي در اين زمينه داشته باشيد و بتوانيد از ورود چنين باج افزار هايي به درون کامپيوتر خود جلوگيري کنيد.

خانواده باج افزار هاي Cerber داراي انواع مختلفي است. cerber1; cerber2; cerber3 سه نوع مختلف اين باج افزار هستند که cerber3 آخرين نوع شناخته شده از اين خانواده است. تقريبا يک سال از انتشار اين گونه باج افزار ميگذرد و هر روز به تعداد قربانيان آن افزوده ميشود. از آنجايي که اصلي ترين راه انتقال اين باج افزار از طريق فايل هاي .doc و .pdf و سند هاي مختلف آفيس است،دانشجويان و آن دسته از عزيزاني که در اينترنت به دنبال کتاب و يا مقاله هاي علمي هستند بيش از ديگران در معرض آلوده شدن به اين گونه باج افزار قرار دارند و بايد بيش از پيش مراقب فايل هايي که دانلود ميکنند باشند و سعي کنند کتاب ها و اسناد مورد نيازشان را از سايت هاي معتبر تهيه نمايند. اين ويروس از طريق ماکروهايي که درون اسناد مذکور قرار ميگيرند به درون کامپيوتر قرباني راه پيدا ميکنند.توضيح اينکه ماکروها تکه کد هايي درون فايل هاي داده اي هستند که به يک زبان برنامه نويسي که پتانسل کافي براي نوشتن ويروس را دارد نوشته ميشوند و با اجرا کردن فايل هاي مذکور ويروس نيز اجرا ميشود.

احتمالا کشور انتشار دهنده اين باج افزار روسيه ميباشد. زيرا که اين باج افزار پيش از اجرا شدن در کامپيوتر قرباني موقعيت مکاني آن را پيدا ميکند و اگر موقعيت مکاني کامپيوتر مورد نظر روسيه يا يکي از کشور هاي اتحاد جماهير شوروي سابق باشد درآن اجرا نميشود. پس از اجرا شدن باج افزار درون کامپيوتر قرباني فايل هاي درون هارد ديسک کامپيوتر و همچنين هارد هاي اکسترنالي که به آن متصل هستند تغيير ميکنند و به فايل هاي با پسوندي چهار حرفي با حروفي تصادفي تبديل ميشوند و عکس پس زمينه کامپيوتر قرباني را تغيير داده و در مورد رمزنگاري شدن فايل هاي کاربر به او توضيح ميدهند. سپس از کاربر ميخواهند براي دسترسي دوباره به فايل هاي خود مقدار مشخصي باج از طريق bitcoin بپردازد. متاسفانه تاکنون روشي غير از باج دادن به اين خرابکارن سايبري براي رهايي از اين مشکل پيدا نشده است. تنها کاري که ميتوانيد بکنيد پيشگيري از ورود اين بدافزار ها است و همچنين تهيه نسخه پشتيبان از فايل هاي مهم تان است.

مطالب جذاب، داغ و آموزشي فناوري اطلاعات در کانال تلگرامي «آي تي»